Banky.cz Články Běžný účet Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021 Běžný účet

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Co vlastně je podnikatelský účet?

Jednoduše řečeno jde o účet, který je principiálně určen pro podnikání, nikoliv pro osobní život. Podnikatelský účet si zakládají nejen živnostníci - OSVČ podnikatelé. Ale podnikatelský účet je určen zejména pro obchodní společnosti. Ovšem, stejný běžný účet využívají i právnické osoby z oblasti veřejného sektoru, jako jsou školy, divadla, nemocnice a další.

Kdo musí mít podnikatelský účet a pro koho je jeho zřízení dobrovolné?

U některých subjektů je založení podnikatelského účtu vyžadováno zákonem, u jiných je ponecháno čistě na dobrovolnosti. Rovnou prozradíme, že vlastní „firemní“ účet musí mít zřízena většina soukromých podniků, ale i organizací veřejného sektoru, dále nadace a nadační fondy, církve apod.

Jedinou výjimkou ve světě firem, kde podnikatelský účet není vyžadován, jsou takové s.r.o., u nichž peněžité vklady dosáhnou maximálně na 20 tisíc korun. Ale pozor, peníze musejí být fyzicky někde uloženy – a když ne na podnikatelském účtu, tak alespoň u notáře. Pokud ale společnost s ručením omezeným začne podnikat, jen s pomocí běžného účtu u banky zvládne udržet ve firemních financích přehled!

Zákon také definuje několik profesí, které musejí mít zřízen speciální podnikatelský účet, tzv. běžný účet profesní. Najdeme mezi nimi notáře, advokáty, lékaře, soudní exekutory, pojišťovací zprostředkovatele a další.

Co se týká ostatních OSVČ, česká legislativa nestanovuje jednoznačnou povinnost, aby každý živnostník měl vedle svého osobního účtu ještě i běžný účet podnikatelský. Ve většině případů je zřízení účtu pro podnikatele ponecháno na bázi dobrovolnosti.

Porovnejte si možnosti osobních účtů, banky své služby stále rozšiřují i pro běžné (nepodnikající) klienty. Třeba právě prémiové účty mají široké možnosti využití.

Produkty
Vedení účtu měsíční poplatek za vedení běžného účtu; je-li bezplatné vedení účtu podmíněno složitější podmínkou (povinnost mít úvěr, pravidelný příjem atd.), je uveden poplatek při nesplnění podmínky
Bankomat cizí poplatek za výběr z bankomatu v ČR ze sítě bankomatů cizích bank
Úrok
50 000 Kč úroková sazba p.a. při zůstatku 50 000 Kč
Osobní účet mKonto
Více informací
Vedení účtu
0
Bankomat cizí
0
Úrok 50 000 Kč
0,00 %
DOPORUČUJEME
Sjednat online
Více informací
DOPORUČUJEME
Sjednat online
Chytrý účet
Více informací
Vedení účtu
0
Bankomat cizí
0
Úrok 50 000 Kč
0,00 %
DOPORUČUJEME
Sjednat online
Více informací
DOPORUČUJEME
Sjednat online
Standard účet
Více informací
Vedení účtu
0
Bankomat cizí
40
Úrok 50 000 Kč
0,00 %
DOPORUČUJEME
Více informací
DOPORUČUJEME

A protože podnikatelské účty nabízejí dost výhod, mnoho OSVČ se pro jejich zřízení dříve či později rozhodne.

Které výhody to jsou? Hlavně ochrana soukromí, realizace podnikatelských úvěrů a zejména využití rozšířených služeb bank (např. pojištění) a technologických možností moderního bankovnictví. Velkou roli tu hraje i postup případné exekuce.

Základní typy podnikatelských účtů

Podnikatelský účet může mít mnoho podob. Svět firemních účtů, které nabízejí jak banky, tak kampeličky, je velmi pestrý, mnohem pestřejší než svět bankovnictví osobního. Nejčastěji se podnikatelské účty dělí do pěti hlavních skupin:

 • účty pro OSVČ (živnostníky, podnikatele)
 • účty pro malé a střední firmy
 • účty pro velké firmy a skupiny
 • profesní účty
 • účty pro veřejný sektor

Čím se od sebe jednotlivé podnikatelské účty liší? Jsou to ceny za jejich vedení a za doprovodné služby, škála doprovodných služeb, možnosti pojištění majetku, faktur i dodávek, možnosti nastavení a propojení se softwarem samotné firmy. Velké rozdíly jsou i v možnostech přečerpání, kdy účet pro OSVČ nabídne několik milionů “do mínusu”, u účtů velkých firem jsou to i desítky milionů. Banky většinou nabízí kontokorent nebo factoring pohledávek podle obratu na běžném účtu podnikatele.

Ochrana soukromí a osobních financí, plus další výhody - to je podstata podnikatelského účtu

Významnou, v podstatě hlavní myšlenkou podnikatelského účtu je ochrana soukromí a rodinných financí, jinými slovy oddělení peněz z podnikání od peněz ze soukromého života. Co si pod tím představit?

Například daňovou administrativu. Finanční správě totiž musíte coby OSVČ sdělit číslo účtu, které se k vaší osobě váže. V tomto účtu úřad může kdykoliv listovat a zkontrolovat pravdivost daňového přiznání. Pokud uvedete účet osobní, bude Finanční správa nahlížet i do vašich rodinných financí. A jestliže se stanete plátcem DPH (roční obrat nad milion Kč), bude číslo vašeho účtu dokonce zveřejněno. Zde už je potřeba založení účtu pro OSVČ přímo hmatatelná.

Z oblasti ochrany osobních financí, u které podnikatelský účet skvěle funguje, však jmenujme i exekuci. Tady umí firemní účet nabídnout “zadní vrátka”. V případě exekuce na vaše podnikání vám totiž bude obstaven nejprve podnikatelský účet. To znamená, že účet osobní a peníze z něj budete mít ještě po nějakou dobu k dispozici.

Nezapomeňme, že s firemním účtem se dostanete i k technologickým vymoženostem poslední doby, jakými je třeba API bankovnictví. Jedná se o přímé propojení bankovního účtu s účetním programem živnostníka nebo firmy, ale též s finančním úřadem. To snižuje náklady na účetnictví samotné, ale hlavně eliminuje chyby způsobené manuálním přepisem faktur a dalších operací.

Chcete podnikatelskou půjčku od banky? Bez firemního účtu to nepůjde!

Banky dodržují základní zásadu, že úvěr určený pro podnikání nikdy neposílají na účet osobní. A to ani když si podnikatelskou půjčku bere živnostník (OSVČ), který nemá ze zákona povinnost si firemní účet zřizovat. Poskytnutí podnikatelského úvěru na účet osobní by totiž bylo bráno jako pokus o úvěrový podvod. Právě OSVČ půjčky tak bývají častým důvodem ke zřízení podnikatelského účtu.

Podnikatelské půjčky jsou speciální formou úvěru, na kterou se vztahují zcela jiné předpisy než na půjčky spotřebitelské. Stát jejich poskytování příliš nekoriguje a ani nekontroluje. O to pestřejší nabídka podnikatelských půjček však může vznikat, a o to individuálnější podmínky lze s bankou i nebankovkou dojednat.

V základu se podnikatelské půjčky dělí na účelové (investiční) a neúčelové (provozní). Ty účelové se používají na jasně stanovený předmět financování, od nějž se podnikatel/firma nesmějí odchýlit. Například dofinancování dotačních programů, koupě konkrétní budovy nebo stroje. Některé investiční půjčky jsou přímo garantovány státem nebo orgány EU.

Podnikatelské půjčky neúčelové jsou ty, které nemají přesně vymezeno použití půjčených peněz. Firma / živnostník je využije podle aktuální potřeby, často na nákup zásob nebo jako peníze v rezervě pro případy, kdy odběratelé nehradí faktury včas.

Podnikatelské půjčky rozhodně nejsou určeny pro osobní ani rodinné záležitosti. Vždy mají putovat jen do podnikání, kde jsou náklady na ně daňově uznatelné. Jakmile potřebujete peníze na platby rodinných účtů nebo na nákup čehokoliv do domácnosti, vždy se obraťte na půjčky spotřebitelské.

Banky si (až na výjimky) nepřejí podnikatelské peníze na osobním účtu - přesvědčte se o tom ve smlouvě o vašem osobním účtu

Většina bank nabízí osobní a podnikatelské účty jako dvě oddělené skupiny účtů. Proto si ani nepřejí, aby byly zaměňovány. Žádná banka však nebude používání osobního účtu k podnikatelským účelům sankcionovat přímo. Ale může mít výhrady a doporučit vám, abyste si podnikatelský účet založili.

Proč? Protože porušujete odsouhlasené obchodní podmínky a smlouvu o osobním bankovním účtu, kde jste se zavázali, že osobní běžný účet nebudete používat k podnikání. V takovém případě pak může banka odmítnout odpovědnost z reklamace, když se na účtu odehraje něco, co jste vy sami nezadali.

V momentě, kdy používáte osobní účet k podnikání, banka žádnou reklamaci řešit nemusí. A tak se nedočkáte ani nápravy, na kterou byste coby spotřebitel jinak měli plné právo. Jen málo bank nedělá rozdíly mezi účty pro osobní potřeby a pro podnikání a poskytují je jako jeden účet. Takže když chcete mít jistotu, že neztratíte ochranu svého účtu, volte právě tu banku, která osobní a podnikatelské účty striktně neodděluje.

Kdy říci ANO podnikatelskému účtu?

Pokud patříte k profesím, které mají zřízení účtu dáno povinně, není nad čím váhat. To stejné platí o všech obchodních společnostech. Též o s.r.o., kde je počáteční vklad vyšší než dvacet tisíc korun. Ale co živnostníci, na které se povinnost mít firemní či profesní účet nevztahuje?

Jestliže jste se našli v některé z výše jmenovaných situacích – a využijete výhod a služeb, co jsou podnikatelskými účty nabízeny, nebo plánujete podnikatelskou půjčku, určitě se jejich založení vyplatí. Dnes najdete i účty vedené zdarma, takže náklady vašeho podnikání se nijak nezvednou, přibudou pouze výhody, které vámi vybraný účet nabídne.

Jen ještě detail: ochrana klienta je u podnikatelského účtu o něco nižší než u účtů osobních. Na druhou stranu, pokud podnikáte s osobním účtem, vzdáváte se ochrany svého osobního účtu dobrovolně a v podstatě úplně.

Kdy říci NE podnikatelskému účtu?

Žádnou situaci, která by měla striktně vést k odmítnutí podnikatelského účtu, asi nevymyslíme. Obecně se však dá říct, že kdo je v režimu paušální daně, ten se bez podnikatelského účtu celkem snadno obejde.

Paušální daň je novinkou roku 2021, nepodává se daňové přiznání, odvádí se jen pevná částka na zdravotní a sociální pojištění a měsíčně stokoruna jako daň z příjmu.

 Jen pozor, na reklamace bankovních operací nemusí být brán zřetel, viz výše.

U jaké banky si můžete zřídit podnikatelský účet?

Snad všechny české banky umožňují zřízení účtu podnikatelům OSVČ a firmám. Jen výjimečně se můžete potkat s případem, kdy banka nemá zájem o drobnou klientelu a založení a vedení účtu běžnému živnostníkovi opepří pořádnými poplatky. Tímto přístupem jsou známé např. ING Bank, Citibank, BNP Paribas, nebo Bank of China. Jejich zájmem většinou je obsluhovat nízké počty klientů, ale nejlépe s miliardovými obraty. Každopádně řekněte sami - chtěli byste podnikatelský účet pro podnikání v Česku u takových mezinárodních bank?? 

Některé banky se nebrání využití nepojmenovaného běžného účtu (který je typicky zdarma) i pro podnikání, jiné definují konkrétní podmínky vyloženě pro podnikatelský účet.  Podíváme se tedy na banky pro normální lidi, které účet podnikateli či firmě zřídí rády a za výhodných podmínek:

 • Česká spořitelna podnikatelský účet - banka na rozdíl od standardního běžného účtu pro občany neváhá živnostníkům a firmám účtovat poplatky. Jejich výše závisí na vašem vyhodnocení počtu potřebných transakcí zdarma - můžete si pořídit Klasik, nebo Maxi. Více detailů naleznete na stránkách účtů ČS pro podnikatele a firmy
 • ČSOB podnikatelský účet zdarma - tato nabídka zní férově! Podívejte se na podmínky zřízení a vedení běžného účtu pro podnikatele u ČSOB. Zjistíte, že účet lze u této banky založit zdarma a bez podmínek. Podle proklamace banky pak prý založení trvá jen 5 minut.
 • Komerční banka - KB podnikatelský účet - tato banka se snaží, ale nezapře v sobě stopy francouzského korporátního majitele (Societe Generale). Takže chcete jako živnostník, nebo firma, prý ten správný profi účet? Pokud ovšem chcete Profi účet zdarma, tak se musíte zapojit do "Profi programu". Ovšem horší je, když budete mít každý účet na jiné pobočce - to už asi KB nikdy nepropojí a nespočítá....
 • Moneta Money Bank podnikatelský účet - podnikatelský účet plně zdarma a on-line. Tedy zdarma jen pokud chcete účet Pro podnikání. Pokud byste náhodou chtěli účet Complete (proč ty anglické názvy v české bance?!), tak už zaplatíte jako živnostník za vedení běžného účtu a připlatíte za výběr kartou z bankomatu. A pokud byste chtěli pro živnostníka nebo firmu účet Komfort, tak budete platit měsíční paušál jako mourovatí...
 • Air Bank podnikatelský účet - oficiálně jde o "banku pro lidi", takže speciální účet pro podnikatele nemá. ale užití jejich běžného účtu Airbank pro podnikání se nebrání. Dejte si jen pozor na rozdílné zdanění úroků z účtu! Jako živnostník úroky daníte spolu se základem daně z podnikání. Jako fyzické osobě vám banka sráží daň z úroků při jejich připsání na běžný účet. 
 • ....tento výčet prosí berte jako orientační, když jsme již dříve uváděli, že podnikatelské účty lze zřídit u řady českých bank

Pokud jste živnostníkem, nebo OSVČ je důrazně doporučováno zřídit si samostatný podnikatelský účet, už kvůli přehlednosti vašich podnikatelských financí. Pokud jste firmou, nezapomeňte, že již jako malý podnik prostě musíte běžný účet vést ze zákona! Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Využíváte jako OSVČ podnikatelský účet?

Počet odpovědí: 75

KOMENTÁŘE k článku Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena