Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?
11.9.2021, Běžný účet

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Co vlastně je podnikatelský účet?

Jednoduše řečeno jde o účet, který je principiálně určen pro podnikání, nikoliv pro osobní život. Podnikatelský účet si zakládají nejen živnostníci - OSVČ podnikatelé. Ale podnikatelský účet je určen zejména pro obchodní společnosti. Ovšem, stejný běžný účet využívají i právnické osoby z oblasti veřejného sektoru, jako jsou školy, divadla, nemocnice a další.

Kdo musí mít podnikatelský účet a pro koho je jeho zřízení dobrovolné?

U některých subjektů je založení podnikatelského účtu vyžadováno zákonem, u jiných je ponecháno čistě na dobrovolnosti. Rovnou prozradíme, že vlastní „firemní“ účet musí mít zřízena většina soukromých podniků, ale i organizací veřejného sektoru, dále nadace a nadační fondy, církve apod.

Jedinou výjimkou ve světě firem, kde podnikatelský účet není vyžadován, jsou takové s.r.o., u nichž peněžité vklady dosáhnou maximálně na 20 tisíc korun. Ale pozor, peníze musejí být fyzicky někde uloženy – a když ne na podnikatelském účtu, tak alespoň u notáře. Pokud ale společnost s ručením omezeným začne podnikat, jen s pomocí běžného účtu u banky zvládne udržet ve firemních financích přehled!

Zákon také definuje několik profesí, které musejí mít zřízen speciální podnikatelský účet, tzv. běžný účet profesní. Najdeme mezi nimi notáře, advokáty, lékaře, soudní exekutory, pojišťovací zprostředkovatele a další.

Co se týká ostatních OSVČ, česká legislativa nestanovuje jednoznačnou povinnost, aby každý živnostník měl vedle svého osobního účtu ještě i běžný účet podnikatelský. Ve většině případů je zřízení účtu pro podnikatele ponecháno na bázi dobrovolnosti.

Porovnejte si možnosti osobních prémiových účtů, banky své služby stále rozšiřují i pro běžné (nepodnikající) klienty. A právě prémiové účty mají široké možnosti využití.

Produkty k porovnání iměsíční poplatek za vedení běžného účtu; je-li bezplatné vedení účtu podmíněno složitější podmínkou (povinnost mít úvěr, pravidelný příjem atd.), je uveden poplatek při nesplnění podmínky Vedení účtu ipoplatek za výběr z bankomatu v ČR ze sítě bankomatů cizích bank Bankomat cizí iúroková sazba p.a. při zůstatku 50 000 Kč
Equa bank Běžný účet 0 Kč 0 Kč 0.01 % Sjednat online
mBank Osobní účet mKonto 0 Kč 0 Kč 0,00 % Sjednat s bonusem 1.500
Raiffeisenbank Chytrý účet 0 Kč 0 Kč 0,00 % Sjednat online
Česká spořitelna Standard účet 0 Kč 40 Kč 0,00 % Sjednat online

A protože podnikatelské účty nabízejí dost výhod, mnoho OSVČ se pro jejich zřízení dříve či později rozhodne.

Které výhody to jsou? Hlavně ochrana soukromí, realizace podnikatelských úvěrů a zejména využití rozšířených služeb bank (např. pojištění) a technologických možností moderního bankovnictví. Velkou roli tu hraje i postup případné exekuce.

Základní typy podnikatelských účtů

Podnikatelský účet může mít mnoho podob. Svět firemních účtů, které nabízejí jak banky, tak kampeličky, je velmi pestrý, mnohem pestřejší než svět bankovnictví osobního. Nejčastěji se podnikatelské účty dělí do pěti hlavních skupin:

  • účty pro OSVČ (živnostníky, podnikatele)
  • účty pro malé a střední firmy
  • účty pro velké firmy a skupiny
  • profesní účty
  • účty pro veřejný sektor

Čím se od sebe jednotlivé podnikatelské účty liší? Jsou to ceny za jejich vedení a za doprovodné služby, škála doprovodných služeb, možnosti pojištění majetku, faktur i dodávek, možnosti nastavení a propojení se softwarem samotné firmy. Velké rozdíly jsou i v možnostech přečerpání, kdy účet pro OSVČ nabídne několik milionů “do mínusu”, u účtů velkých firem jsou to i desítky milionů. Banky většinou nabízí kontokorent nebo factoring pohledávek podle obratu na běžném účtu podnikatele.

Ochrana soukromí a osobních financí, plus další výhody - to je podstata podnikatelského účtu

Významnou, v podstatě hlavní myšlenkou podnikatelského účtu je ochrana soukromí a rodinných financí, jinými slovy oddělení peněz z podnikání od peněz ze soukromého života. Co si pod tím představit?

Například daňovou administrativu. Finanční správě totiž musíte coby OSVČ sdělit číslo účtu, které se k vaší osobě váže. V tomto účtu úřad může kdykoliv listovat a zkontrolovat pravdivost daňového přiznání. Pokud uvedete účet osobní, bude Finanční správa nahlížet i do vašich rodinných financí. A jestliže se stanete plátcem DPH (roční obrat nad milion Kč), bude číslo vašeho účtu dokonce zveřejněno. Zde už je potřeba založení účtu pro OSVČ přímo hmatatelná.

Z oblasti ochrany osobních financí, u které podnikatelský účet skvěle funguje, však jmenujme i exekuci. Tady umí firemní účet nabídnout “zadní vrátka”. V případě exekuce na vaše podnikání vám totiž bude obstaven nejprve podnikatelský účet. To znamená, že účet osobní a peníze z něj budete mít ještě po nějakou dobu k dispozici.

Nezapomeňme, že s firemním účtem se dostanete i k technologickým vymoženostem poslední doby, jakými je třeba API bankovnictví. Jedná se o přímé propojení bankovního účtu s účetním programem živnostníka nebo firmy, ale též s finančním úřadem. To snižuje náklady na účetnictví samotné, ale hlavně eliminuje chyby způsobené manuálním přepisem faktur a dalších operací.

Chcete podnikatelskou půjčku od banky? Bez firemního účtu to nepůjde!

Banky dodržují základní zásadu, že úvěr určený pro podnikání nikdy neposílají na účet osobní. A to ani když si podnikatelskou půjčku bere živnostník (OSVČ), který nemá ze zákona povinnost si firemní účet zřizovat. Poskytnutí podnikatelského úvěru na účet osobní by totiž bylo bráno jako pokus o úvěrový podvod. Právě OSVČ půjčky tak bývají častým důvodem ke zřízení podnikatelského účtu.

Podnikatelské půjčky jsou speciální formou úvěru, na kterou se vztahují zcela jiné předpisy než na půjčky spotřebitelské. Stát jejich poskytování příliš nekoriguje a ani nekontroluje. O to pestřejší nabídka podnikatelských půjček však může vznikat, a o to individuálnější podmínky lze s bankou i nebankovkou dojednat.

V základu se podnikatelské půjčky dělí na účelové (investiční) a neúčelové (provozní). Ty účelové se používají na jasně stanovený předmět financování, od nějž se podnikatel/firma nesmějí odchýlit. Například dofinancování dotačních programů, koupě konkrétní budovy nebo stroje. Některé investiční půjčky jsou přímo garantovány státem nebo orgány EU.

Podnikatelské půjčky neúčelové jsou ty, které nemají přesně vymezeno použití půjčených peněz. Firma / živnostník je využije podle aktuální potřeby, často na nákup zásob nebo jako peníze v rezervě pro případy, kdy odběratelé nehradí faktury včas.

Podnikatelské půjčky rozhodně nejsou určeny pro osobní ani rodinné záležitosti. Vždy mají putovat jen do podnikání, kde jsou náklady na ně daňově uznatelné. Jakmile potřebujete peníze na platby rodinných účtů nebo na nákup čehokoliv do domácnosti, vždy se obraťte na půjčky spotřebitelské.

Banky si (až na výjimky) nepřejí podnikatelské peníze na osobním účtu - přesvědčte se o tom ve smlouvě o vašem osobním účtu

Většina bank nabízí osobní a podnikatelské účty jako dvě oddělené skupiny účtů. Proto si ani nepřejí, aby byly zaměňovány. Žádná banka však nebude používání osobního účtu k podnikatelským účelům sankcionovat přímo. Ale může mít výhrady a doporučit vám, abyste si podnikatelský účet založili.

Proč? Protože porušujete odsouhlasené obchodní podmínky a smlouvu o osobním bankovním účtu, kde jste se zavázali, že osobní běžný účet nebudete používat k podnikání. V takovém případě pak může banka odmítnout odpovědnost z reklamace, když se na účtu odehraje něco, co jste vy sami nezadali.

V momentě, kdy používáte osobní účet k podnikání, banka žádnou reklamaci řešit nemusí. A tak se nedočkáte ani nápravy, na kterou byste coby spotřebitel jinak měli plné právo. Jen málo bank nedělá rozdíly mezi účty pro osobní potřeby a pro podnikání a poskytují je jako jeden účet. Takže když chcete mít jistotu, že neztratíte ochranu svého účtu, volte právě tu banku, která osobní a podnikatelské účty striktně neodděluje.

Kdy říci ANO podnikatelskému účtu?

Pokud patříte k profesím, které mají zřízení účtu dáno povinně, není nad čím váhat. To stejné platí o všech obchodních společnostech. Též o s.r.o., kde je počáteční vklad vyšší než dvacet tisíc korun. Ale co živnostníci, na které se povinnost mít firemní či profesní účet nevztahuje?

Jestliže jste se našli v některé z výše jmenovaných situacích – a využijete výhod a služeb, co jsou podnikatelskými účty nabízeny, nebo plánujete podnikatelskou půjčku, určitě se jejich založení vyplatí. Dnes najdete i účty vedené zdarma, takže náklady vašeho podnikání se nijak nezvednou, přibudou pouze výhody, které vámi vybraný účet nabídne.

Jen ještě detail: ochrana klienta je u podnikatelského účtu o něco nižší než u účtů osobních. Na druhou stranu, pokud podnikáte s osobním účtem, vzdáváte se ochrany svého osobního účtu dobrovolně a v podstatě úplně.

Kdy říci NE podnikatelskému účtu?

Žádnou situaci, která by měla striktně vést k odmítnutí podnikatelského účtu, asi nevymyslíme. Obecně se však dá říct, že kdo je v režimu paušální daně, ten se bez podnikatelského účtu celkem snadno obejde.

Paušální daň je novinkou roku 2021, nepodává se daňové přiznání, odvádí se jen pevná částka na zdravotní a sociální pojištění a měsíčně stokoruna jako daň z příjmu.

 Jen pozor, na reklamace bankovních operací nemusí být brán zřetel, viz výše.

ANKETA k článku "Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma? "

Využíváte jako OSVČ podnikatelský účet?
Počet odpovědí: 65

KOMENTÁŘE k článku Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

27.4.2021, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

14.4.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zhruba 64 %. Tolik Čechů a Moravanů loni používalo internetové bankovnictví. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho údajů zájem o internetové bankovnictví neustále roste.Banky v ČR