Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti
24.5.2021, Pojištění

Už víc než rok je tu s námi pandemie koronavirové nemoci COVID-19. A spolu s ní také omezené cestování a řada rizik, které na nás doma i ve světě číhají. Nezapomínají na ně ani pojišťovny. Některé z nich proto nedávno představily nové produkty – týkají se nejen cestování, ale i očkování proti COVID-19.

Nejčastěji je pojištění proti Covidu skloňované ve spojitosti s životním a cestovním pojištěním.

U životního pojištění je vše jednoduché – stačí v pojistce myslet i na nemoc (tedy nejen na úrazy) a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění například za:

  • hospitalizaci,
  • trvalé následky Covidu
  • nebo v případě úmrtí na tuto nemoc.

Jen se musíte ujistit, že mezi výlukami nejsou případy epidemie či pandemie.

U cestovního pojištění je to složitější. Obecně opět platí, že pokud není mezi výlukami epidemie nebo pandemie, pojistka vám pomůže. Ovšem má to jeden háček.

Záleží na tom, kam cestujete.

Cestovní pojištění i do rizikových zemí

U cestovního pojištění totiž pojišťovny v souvislosti s Covidem hradí ošetření či hospitalizaci jen v případě, kdy jedete do takzvaných bezpečných zemí. Tedy těch, které jsou na semaforu označené zelenou nebo oranžovou barvou.

Problém nastává, když potřebujete cestovat do rizikových zemí. Tedy „jet” na vládním semaforu na červenou nebo tmavě červenou.

U takových států vám většina pojišťoven pojistné plnění nevyplatí.

Alespoň ne se základní pojistkou.

Nové pojistky řeší léčbu i karanténu

Nově ale někteří poskytovatelé přišli s možností uzavřít pojistku proti koronaviru i do rizikových zemí.

Už v polovině dubna tuto variantu představila Kooperativa. Připravila 2 nové pojistky pro cesty do zahraničí:

  • COVID-19
  • a Karanténa.

Obě si můžete sjednat s platností pro Evropu nebo pro celý svět.

A v čem se liší?

Pojistka COVID-19 řeší léčebné výlohy spojené s nemocí COVID-19 v rizikových zemích. Maximální limit pojištění je 2 000 000 korun a platí pro pobyty na maximálně 30 dní.

Pojištění Karanténa se vztahuje na náklady spojené s karanténou, pokud se kvůli ní nemůžete vrátit domů v plánovaném termínu. V takovém případě vám pojišťovna uhradí 80 % z nezbytných výdajů například za jídlo, ubytování nebo náhradní dopravu do České republiky.

Také v tomto případě se pojistka vztahuje pouze na zahraniční pobyty do 30 dní. Maximální limit plnění je pak 30 000 korun.

Novou pojistku přichystala i Pojišťovna VZP

S podobným produktem nedávno přispěchala také Pojišťovna VZP. Od května vám její cestovní pojištění proplatí náklady spojené s hospitalizací a léčbou nemoci COVID-19. A to už v základní verzi pojistky.

Zajímavější je ale varianta Nadstandard. Právě ta se týká rizikových zemí. Řeší přitom nejen výlohy spojené se samotnou léčbou a hospitalizací, ale také ubytování a stravu, pokud musíte do karantény.

A když se kvůli karanténě nestihnete vrátit domů v plánovaném termínu, pojistka vám zaplatí cestu do České republiky.

„Protože je letos druhý rok, který prožívá celý svět s velmi výraznými omezeními, předpokládáme, že budou mít lidé potřebu relaxovat, jet na dovolenou, vycestovat. Chceme, aby cestovali s pocitem, že o ně bude postaráno, pokud onemocní nemocí COVID-19 nebo nebudou moci na již zaplacenou dovolenou kvůli onemocnění odcestovat,” vysvětlila rozšíření cestovního pojištění místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP Halina Trsková.

Najdete i pojištění proti vedlejším účinkům

Novinku připravila také Uniqua pojišťovna. V jejím případě se ale netýká cestovního pojištění. Nová pojistka se vztahuje na očkování proti Covidu a pojišťovna ho už od dubna nabízí hlavně větším firmám.

Pojistku si mohou sjednat zaměstnavatelé v rámci kolektivních smluv a využít ji jako benefit pro zaměstnance. Pojištění přitom primárně řeší tyto 2 situace:

  • neúčinnost očkování – tedy případy, kdy se zaměstnanec nakazí koronavirem do 90 dnů od podání poslední dávky vakcíny,
  • a vedlejší účinky vakcíny – pokud se projeví do 30 dnů od očkování.

V obou případech ale mají na pojistné plnění nárok pouze zaměstnanci, kterým je nanejvýš 69 let. A jen v případě, že je nutná hospitalizace v nemocnici nejméně na 2 dny.

Pojišťovna jim pak zaplatí:

  • 50 000 korun při hospitalizaci na 2-4 dny.
  • 100 000 korun při hospitalizaci nad 5 dní.

Pojištění se vztahuje na všechny vakcíny, které jsou v době očkování schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo Evropskou lékovou agenturou.

Na pojistku z práce nespoléhejte

Pojistka od Uniqua pojišťovny se vztahuje i na úmrtí, pokud souvisí s onemocněním Covidem nebo s komplikacemi po očkování. Pojistná částka je v takových případech ale pouze 25 000 korun.

Běžné životní pojištění tedy dokáže pozůstalým pomoci výrazně efektivněji a pokrýt výpadek příjmů na řadu měsíců i let.

I když vám tedy zaměstnavatel takový benefit nabídne, určitě nespoléhejte jen na něj. A raději se na vše připravte sami se správným životním pojištěním.

ANKETA k článku "Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti"

Máte pojištění proti covidu?
Počet odpovědí: 107

KOMENTÁŘE k článku Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Téměř každá druhá. Takový je poměr pojistek s nevyhovujícími podmínkami u pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila pojišťovna Slavia. Skoro u poloviny majetkových pojistek tak hrozí, že lidé dostanou v případě škody méně peněz, než potřebují.

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

29.3.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Běžně na něj myslíme při cestách do zahraničí. A také v souvislosti s naším bydlením. U podnikání na něj ale zapomínáme. Řeč je o pojištění odpovědnosti. Dokáže vás ochránit i před mnohamilionovými škodami a pomůže vám také v případných sporech s klienty.

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Rosteme koronaviru navzdory. Taková byla loni situace v řadě oblastí pojistného trhu. Vyplývá to alespoň z dat, která zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Podle jejích údajů se loni zvýšil celkový objem pojistného o 3,6 %.

Hledáte pojištění auta, domácnosti nebo na cesty? Myslete i na asistenční služby

Hledáte pojištění auta, domácnosti nebo na cesty? Myslete i na asistenční služby

8.2.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pomoc s odtahem auta, zajištění instalatéra nebo například vyhledání lékaře v zahraničí. S tím vším vám pomůžou asistenční služby. Najdete je u celé řady pojištění. Přesto je lidé využívají mnohem méně, než by mohli.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.Banky v ČR