Banky.cz Banky.cz Články Spoření Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete
15.2.2021, Spoření

Proti proudu. Takovým směrem se alespoň na první pohled vydala Komerční banka. Zatímco ostatní poskytovatelé úroky na spořicích účtech snižují, Komerční banka nově nabízí úrok 3 %. Jenže abyste na takové zhodnocení dosáhli, musíte jejím prostřednictvím také investovat. Jaké podmínky spořících účtů teď banky nabízí?

Na 3% úročení láká Komerční banka od ledna. Nabízí ho klientům, kteří si založí spořicí účet Bonus Invest.

Abyste ale 3% úrok získali, musíte splnit 2 základní podmínky:

  • Potřebujete si u Komerční banky založit také běžný účet. Pokud už ho máte, nesmí mít investiční historii.
  • Musíte začít investovat do některého z vybraných podílových fondů.

Když tyto požadavky nesplníte, klesne úroková sazba na pouhých 0,1 %. A pokud máte na spořicím účtu víc než 200 000 korun, spadne úrok dokonce na 0,01 %.

Úrok vs. poplatky ze spoření

Větším problémem jsou určitě povinné investice. Musíte totiž investovat minimálně stejnou částku, jakou jste vložili na spořicí účet.

U investic přitom žádný zisk zaručený nemáte. Záleží jen na schopnostech bankéřů, jestli se jim podaří váš vklad zhodnotit.

Navíc počítejte s tím, že s investicemi u Komerční banky jsou spojené vstupní poplatky. A ty můžou být až 3 % z investované částky.

Může se tedy stát, že úrok na spořicím účtu pouze pokryje vstupní poplatek u investic. A v praxi vám už žádné zhodnocení nepřinese.

Spoření od KB může lákat nové investory

Neznamená to ale, že se vám tato nabídka nevyplatí. Pokud jste o investování uvažovali a přemýšlíte, kam vložit peníze, může pro vás být tato akce dobrým startem.

Pokud si vyberete správný fond Komerční banky mohou se vám investované peníze dlouhodobě zhodnocovat v akciovém fondu a tento zisk po dodržení časového testu nedaníte. Krátkodobě navíc získáte ještě dobře úročený spořicí účet.

Akci přitom můžete využít jen do konce června 2021 a slibovaný úrok platí do konce tohoto roku. Poté může spadnout zpět na 0,1 % nebo 0,01 %.

Kombinace spořících účtů a investic najdete i u jiných bank

Komerční banka s podobnou akční nabídkou přichází každý rok. Vloni šlo také o kombinaci investice a spoření, ale nabízený úrok o 1 procentní bod menší.

A stejný princip už několik let využívá také ČSOB. Pouze postupně mění úročení, které u kombinace spoření a investic slibuje. Aktuálně tak nabízí u účtu Duo Profit úrok 1,5 % na jeden rok.

Zajímavou kombinaci dvou různých produktů loni přinesla také Moneta Money Bank. Klienti mohli vložené peníze zhodnotit až o 5 %. Museli ale spořit každý měsíc a zároveň nesměli na své úspory celý rok sáhnout. Úrok navíc platil jen pro vklady do 1 000 korun.

Nešlo tedy o klasické spoření, ale o kombinaci spořicího a termínovaného účtu.

Úrok 3 % nabízela i Raiffeisenbank

V současnosti nabízí spořicí účty sazbu maximálně 3 %. Kromě Komerční banky jste mohli do konce ledna na tento úrok dosáhnout ještě u Raiffeisenbank. Ani v jejím případě to ale nebylo bez háčků.

Nejen, že jste si museli sjednat spořicí i běžný účet, ale hlavně bylo třeba běžný účet aktivně využívat. Co to znamená?

  • Každý měsíc vám na něj musí přijít alespoň 15 000 korun.
  • A každý měsíc z něj musí odejít nejméně 3 platby, včetně výběrů z bankomatů a plateb kartou.

Slíbené úročení navíc získáte jen na půl roku. A pouze u vkladů do 150 000 korun.

Nechcete podmínky? Dostanete nejvýš 1 %

Pokud hledáte spořicí účet s co nejvyšším úrokem a zároveň s minimem podmínek, musíte se spokojit s mnohem menším zhodnocením. Nejvíc totiž aktuálně nabízí Hello bank!, a to rovné 1 %.

Ovšem jen pro vklady do 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku už banka neúročí.

Ostatní banky ale nedosáhnou ani na 1% hranici. Další v pořadí mBank nabízí nanejvýš 0,9 % a Equa bank maximálně 0,7 %.

Ani u těchto poskytovatelů se navíc nevyhnete limitům na vloženou částku. U mBank je to 100 000 korun pro každý spořicí cíl, kterých můžete mít až 8. Celkem se tedy dostanete až na 800 000 korun.

Equa bank pak pracuje se stejnou hranicí jako Hello bank! Tedy 200 000 korun.

Nedá se přitom čekat, že by některá z bank začala úroky zvyšovat. Spíš naopak. Důkazem je nedávno oznámené snížení úrokových sazeb u spořicího účtu od Air Bank.

Zatímco nyní banka nabízí bonusovou sazbu 0,6 % u vkladů do 250 000 korun, od dubna klesne na 0,4 %. Vyšší vklady se přitom úročí jen o 0,1 %.

Zároveň je třeba říct, že k získání bonusové sazby musíte alespoň 5× měsíčně zaplatit kartou. Jinak vám banka „dá” jen základní úrok. A ten je nulový.

Vyšší úrok nabízí záložna

Z porovnání spořicích účtů vyplývá, že vyšší sazbu aktuálně nabízí pouze družstevní záložna Artesa. A to 1,7 %.

Jenže u družstevních záložen musíte zaplatit také členský vklad, který je 10 % z ukládané částky. Tyto peníze se přitom neúročí a nevztahuje se na ně ani zákonné pojištění, které chrání peníze na spořicím účtu.

Zhodnocení všech vložených peněz je proto o několik desetin menší než deklarovaný úrok. Stále je ale výš, než u většiny bank.

ANKETA k článku "Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete"

Máte peníze úročeny více než 0,5%?
Počet odpovědí: 121

KOMENTÁŘE k článku Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

16.2.2021 15:11:11

Spoření u Equa bank, Komentoval(a): Gita

Já tedy spořím u Equa bank a jsem spokojená. Moc se to neúročí, ale je pro mě důležité mít finanční rezervu než na tom vydělávat.
27.2.2021 10:16:52

Úroky u Equa bank, Komentoval(a): Eva

Ještě nedávno byla Equa bank jednou z nejlépe zhodnocovaných spořících účtů. Získala tím hodně klientů. V současné době se svoji nabídkou zhodnocení 0,4 %, která bude platit od dubna 2021, se možná karta obrátí a preference poklesnou. Snad zase přijdou lepší časy.

2.3.2021 10:14:28

Equa bank, Komentoval(a): Milena

Se spořením u Equa bank jsem spokojená. Hezky si tvořím nějaký finanční polštář, člověk nikdy neví, co ho potká.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

3.5.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

5.4.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Když spoření, tak stavební! Zhruba tak se dá shrnout názor většiny lidí. Prokazují to alespoň průzkumy. Podle březnového Barometru obliby spoření, je právě „stavebko” nejpopulárnějším spořicím produktem na českém trhu. Preferuje ho 57 % lidí.

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

24.3.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak vybrat nejlepší spořicí účet? Pomůžou vám například úroky nebo částka, na kterou se zhodnocení vztahuje. A také žebříčky. Nejznámějším z nich je Finanční produkt roku, který před časem zveřejnil výsledky za rok 2020. Podívejte se, jak si vedli spořicí účty a termínované vklady.

Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %

Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %

15.3.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Březen 2020: Úroky na spořicích účtech českých bank se pohybují okolo 2 %. A některé tuto hranici dokonce překračují. Březen 2021: Situace je diametrálně odlišná. Kvůli koronavirové krizi úroky už několik měsíců v řadě padají a sazbu přes 0,5 % získáte jen výjimečně. A to není vše. Banky avizují, že brzy bude ještě hůř.

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.Banky v ČR