Banky.cz Články Hypotéka Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky

Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky

Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky
27.3.2023 Hypotéka

Hypoteční trh hlásí oživení. Ale jen mírné. Průměrná úroková sazba u nových hypoték bez refinancování klesla na 5,9 %. Meziměsíčně tedy o 3 setiny procentního bodu. Vyplývá to z aktuálního Hypomonitoru České bankovní asociace.

Zlevnění těchto půjček je tedy spíš symbolické. Jedná se ale o důležitý signál. A to i proto, že úroky klesají už druhý měsíc v řadě.

V lednu totiž hypotéky zlevnily z prosincových 5,98 % na 5,93 %. Předtím přitom 2 roky stále rostly.

Úroky táhne dolů konkurenční boj

Úroky se mírně snižují hlavně kvůli konkurenčnímu boji. Banky začínají soupeřit o klienty a přicházejí s akčními nabídkami.

Důvodem je mimo jiné začínající jaro, které s sebou přináší zahájení stavební sezóny. A tedy i každoroční větší zájem o půjčky na bydlení.

Na nabízenou sazbu má samozřejmě vliv i doba fixace hypotéky, kterou si při sjednání zvolíte.

Nejvýrazněji přitom v současné době zlevňují půjčky s tříletou fixací. Na pomyslném druhém místě jsou hypotéky s fixací na jeden rok.

Úroky u úvěrů fixovaných na5 let jsou pak na stejné úrovni jako hypotéky s fixací na 10 let.

Abyste rychle zjistili, na jaký úrok můžete u jednotlivých fixací dosáhnout, vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku. Sazby u různých poskytovatelů si snadno srovnáte a vyberete nabídku, která je v současné době nejvýhodnější. Ušetřit můžete při financování energeticky úsporné stavby - více info v článku Zelená hypotéka.

Pomáhá zlevnění bytů

Nižší úrokové sazby a nástup stavební sezony se projevují i větším zájmem o půjčky na bydlení.

Kromě toho hypotečnímu trhu pomáhá lepší situace na trhu s nemovitostmi.

V současné době můžete narazit na domy či byty, které jsou levnější než před pár lety. Kvůli nižší poptávce totiž prodejci své ceny snižují.

Zájem o hypotéky mírně roste

Nejlepší hypotéka online

Právě nižší ceny nemovitostí přispěly k aktuálnímu zvýšení zájmu o hypotéky. Podle Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy korun.

To je o 20 % víc než v lednu. A jedná se dokonce o nejlepší číslo za posledního půl roku.

Únor každopádně bývá pravidelně silnější než leden. I přesto je letošní rozdíl vyšší než obvykle. Může to však být dané i tím, že v lednu objem poskytnutých hypoték klesal. Meziměsíčně o 16 %.

V meziročním srovnání navíc nejsou čísla tak optimistická. Letošní objemy se stále pohybují na úrovni o téměř 70 %nižší než na začátku loňského roku.

A současné hodnoty jsou tak stále nejslabší za posledních 10 let.

Hypoteční kalkulačka

O 390 hypotečních smluv víc

Podobná situace je vidět i při pohledu na počet sjednaných smluv. V lednu jich banky a stavební spořitelny podepsaly 1 900. V únoru jich bylo o téměř 390 víc.

Počet sjednaných hypoték tak byl nejvyšší od srpna minulého roku.

Tuto pozitivní zprávu však poněkud kazí pohled na meziroční srovnání. Ještě v první polovině loňského roku totiž poskytovatelé sjednávali kolem 6 000 smluv měsíčně. Tedy téměř 3× víc než letos.

A předloni to bylo zhruba 9 500 smluv každý měsíc. Je však nutné podotknout, že rok 2021 patřil z pohledu sjednaných hypoték k rekordním.

Splátky se vrátily na letní úroveň

S klesajícími úroky se postupně snižuje i měsíční splátka. Ta se v březnu vrátila na úroveň loňského léta.

U úvěru na 3,5 milionu korun se splatností 25 let tak nyní zaplatíte zhruba o 200 korun méně než v únoru. Konkrétně přes 23 000 korun měsíčně.

Nejlepší hypotéka online

Zároveň nepatrně vzrostla výše hypotéky, kterou si lidé sjednávají. V únoru se pohybovala pod hranicí 2,9 milionu korun.

Ještě v listopadu 2021 ale byla 3,46 milionu korun. Od té doby však tato hodnota postupně klesá.

Další vývoj? Mírný růst nebo stagnace

I přes mírně pozitivní zprávy se situace na hypotečním trhu letos zřejmě nijak závratně nezmění.

Mimo jiné proto, že současné úroky jsou výrazně ovlivněné kroky České národní banky a výší úrokové repo sazby.

Tento ukazatel centrální banka postupně navýšila na hodnotu 7 %. Tedy nejvýš od roku 1999. A na této hranici stagnuje od loňského června.

Podle představitelů České národní banky se zatím žádné větší změny nechystají. Obrat by mohl nastat až v případě snížení vysoké inflace.

V tomto ohledu se však předpovědi spíše zhoršují. Centrální banka totiž původní odhad letošní inflace zvýšila z 9,1 % natéměř 11 %.

Výraznější pokles? Možná až za rok

Na očekávaný výraznější pokles úroků, se kterým experti počítali letos na podzim, si tak pravděpodobně musíme počkat až na konec roku. Případně na počátek toho příštího.

Pokud tedy v nejbližší době plánujete nový hypoteční úvěr či refinancování hypotéky, raději na nic nečekejte. A obraťte se na hypotečního poradce, který vám pomůže najít tu nejlepší nabídku na trhu.

Zároveň vám poradí, jak si správně nastavit fixaci, abyste si mohli v případě zlevnění hypoték úroky snížit.

ANKETA k článku Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky

Klesnou letos sazby hypoték pod 5%?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Úroky dál klesají. Hypotéky zlevnily nejvíc za dva roky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

12.6.2024 Hypotéka

Konec fixace hypotéky je pro řadu rodin důležitým okamžikem, protože se jim naskýtá jedinečná příležitost optimalizovat podmínky úvěru a ušetřit na splátkách značnou částku. Přečtěte si, co znamená fixace hypotéky, jak zvolit její délku a co dělat na konci fixace.

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

27.5.2024 Hypotéka

Podle průzkumu, který proběhl v roce 2023, je pro mnoho Čechů jedním z jejich životních cílů pořízení vlastního bydlení. V některém z typů vlastního bydlení aktuálně žijí takřka tři čtvrtiny Čechů, vůbec nejčastěji se jedná o rodinný dům. V nájmu v současné době bydlí okolo 20 % lidí, více než polovina Čechů bydlících v nájmu, chce do vlastního. Jak financovat vlastní bydlení? Možností je hned několik.

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

22.5.2024 Hypotéka

Z průzkumu z loňského roku vyplynulo, že pět procent Čechů staví nebo se v následujících letech chystá postavit rodinný dům. Plánujete stavbu domu i vy? V tom případě vás čeká kolaudace. Kolaudační rozhodnutí je klíčové pro zákonné užívání stavby a zajištění bezpečnosti. Jak kolaudace probíhá a bez jakých dokumentů se neobejdete?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.5.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena