Banky.cz Články Spoření Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%

Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%

25.9.2019 Spoření

Chcete spořicí účet s úrokem alespoň 2%? V tom případě nesmíte moc váhat. Banky, které v létě takové zúročení slibovaly, už úroky snížily nebo se na to chystají. A návrat zpět ke 2% se v blízké době čekat nedá.

REKLAMA

Ještě v srpnu nabízely spořicí účet s „trvalým” 2% úrokem dvě banky:

Jenže v současnosti už to tak úplně neplatí.

2% úrok? Šanci máte jen do konce září

Moneta Money Bank svou nabídku zrušila už na začátku září. Od té doby dostanou noví střadatelé úrok maximálně 1,2%.

Pokud jste si ale v létě stihli spořicí účet s 2% úrokem zřídit, tato úroková sazba vám zůstane i dál. A vztahuje se také na nové vklady. Nicméně je otázkou, zda banka toto úročení plánuje zachovat trvaleji, nebo ho po pár měsících zruší.

Banka Creditas zatím nabídku spořicího účtu s úrokem 2% zachovává. Ovšem pouze do konce září. Poté pravděpodobně půjdou sazby dolů. Jen dosud není jasné, jak výrazný pokles bude. Ani jestli se dotkne i klientů, kteří si účet s 2% úročením zřídili včas.

Nastala tak situace, na kterou jsme upozornili už v našem letním článku o spořicích účtech lákajících na 2% úrok. Tehdy jsme odhadovali, že takovéto úročení může být jen dočasné.

Banky jsou limitované úrokem ČNB

Snížení úrokové sazby má samozřejmě své důvody. Ten hlavní je v tom, že banky ukládají peníze, které právě nepotřebují, u České národní banky (ČNB). A ta je úročí právě 2%.

Pokud se tedy v nabídce objeví spoření s takovýmto nebo vyšším úrokem, je jasné, že na něm banka nemůže vydělat. A nesmíme zapomínat, že banky vydělávat chtějí a potřebují.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Proto bývá takto lákavé úročení zpravidla časově omezené a slouží zejména k přilákání nových klientů. Případně bývá doplněné o různé podmínky a poplatky, které jeho výhodnost výrazně snižují.

Lákavé nabídky, složité podmínky

S časovým omezením nebo poměrně složitými podmínkami se setkáte také u dalších účtů, které v současnosti slibují alespoň 2% úročení.

Týká se to například Raiffeisenbank, u které je 3% úrok na spořicím účtu omezený na půl roku. Následně klesne na 1%. I na to ale dosáhnete jen při splnění určitých podmínek.

Podobná je situace také u ING Bank, která slibuje 2% úrok. Opět ale jen na půl roku.

Další banky zase nabízejí 2% nebo vyšší úrok jen u kombinovaných produktů. Tedy například při spojení spořicího účtu a investic. Případně u termínovaných vkladů.

Zvyšování úroků? Ano, ale jen někde

Přestože letní lídři úrokové sazby snížili, neznamená to, že přijde plošný pokles na celém trhu. Některé banky naopak na přelomu srpna a září úrokové sazby spořicích účtů zvyšovaly.

První z nich byla Equa bank, která zvedla úrok z 1,3% na 1,5%. Má to ale jeden háček – vyšší sazba se týká pouze vkladů nad 500 000 korun na Spořicím účtu Max. Pokud na něm budete mít půl milionu a méně, musíte počítat s úrokem pouhých 0,2%.

Penzijní spoření od České spořitelny

Pro nižší vklady banka nabízí Spořicí účet Hit. Do 300 000 korun nabízí úročení 1,3%. Jakmile ale tuto částku překonáte, klesá opět na 0,2%.

Kromě Equa bank zvýšila úrokové sazby nedávno také Sberbank. Nejvýhodnější sazbu opět dostanou lidé, kteří můžou uložit větší množství peněz. Sazbou 1,75% jsou úročené vklady nad 3 000 000 korun.

Také menší vklady se ale u Sberbank dočkaly lepšího úroku. Začíná na 1,38 % a podle objemu vložených peněz roste až ke zmíněným 1,75%.

Setkáte se i s úrokem 0,2 %

Právě pásmo okolo 1,5% či 1,6% je typickou oblastí, kde se může úroková sazba spořicích účtů dlouhodobě pohybovat. Klientům slibuje poměrně zajímavé zhodnocení a bankám zase zaručuje, že díky úrokům od ČNB bez problémů pokryjí veškeré náklady spojené s vklady a neprodělají na tom.

Přesto nečekejte, že se k této hladině přiblíží všichni poskytovatelé spořicích účtů. Na trhu je totiž řada takových, kteří nabízí jen minimální zúročení – okolo 0,2-0,3%.

Většinou jsou to velcí hráči na bankovním trhu. Tedy takoví, kteří nemají důvod nic měnit. Proto je dobré pečlivě vybírat a nespokojit se hned s tím, co vám vaše banka nabídne.

Abyste získali lepší přehled o aktuálních nabídkách, využijte naše srovnání spořicích účtů. Najdete v něm nejen úrokovou sazbu, ale také informace, na jakou výši vkladů se vztahuje, a další podmínky, které jsou s účtem spojené.

REKLAMA

ANKETA k článku Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%

Využíváte akčních nabídek bank s lepším úrokem?

Počet odpovědí: 143

KOMENTÁŘE k článku Vysoké úroky na spořicích účtech mizí. Banky je vrací pod 2%

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena