Stále výš se v posledních měsících šplhají úroky spořicích účtů. Zatímco ještě před rokem bylo u řady bank maximem 1%, nyní najdete na trhu spořicí účty, které slibují úrok 2% a víc. Ovšem jen za určitých podmínek.
Úrok minimálně 2% už letos u spořicího účtu nabízí 5 bank:
Dvě z nich lákají dokonce na 3% úročení.
Jak se dá čekat, neobejde se to bez háčků. Začneme s Raiffeisenbank, která aktuálně nabízí nejvyšší úrok, a to rovná 3%.
Problém je, že takový úrok dostanete jen prvních 6 měsíců. Poté úroková sazba spadne na 1%. A ještě pouze u vkladů do 150 000 korun. U vyšších je to ještě méně.
V ideálním případě tak první rok dosáhnete na průměrný úrok maximálně 2%. V dalších letech už ale budete na 1%.
Na podobném principu funguje i nabídka ING Bank. Nabízené 2% úročení vkladů dostanete také jen na prvních 6 měsíců. Navíc tento úrok platí jen pro vklady do 300 000 korun. Vše ostatní se úročí 0,5%.
Podobně nejistý je i úrok na spořicím účtu Banky Creditas. Poskytovatel vám sice garantuje 2%, ale jen do konce září. Tak dlouho totiž platí akce, kdy ke standardnímu úroku 1,1% dostanete 0,9 procentního bodu navíc.
Jaká bude situace od října, zatím není jasné. Může se tak snadno stát, že úrok spadne na svou základní úroveň. A místo výhodného produktu získáte jen průměrný.
Podobný postup není na bankovním trhu nijak neobvyklý. Akce nabízející dočasné zvýšení úroku často slouží k nalákání zákazníků. A po pár měsících klesne úročení do průměru.
Je otázka, jestli to tak bude i v případě Banky Creditas. Její zástupci tvrdí, že i dál chtějí nabízet jeden z nejlépe úročených spořicích účtů. Teprve čas ale ukáže, jak to je ve skutečnosti.
S časovým omezením 2% úroku naopak nepracuje Moneta Money Bank. Pro zájemce má připravené jiné limity. Musíte počítat například s tím, že:
Přesto nabízí oproti ostatním nabídkám dlouhodobější jistotu. Alespoň zdánlivě. Musíte mít totiž na paměti, že úrokové sazby účtů se mění i několikrát ročně.
Úrok, který přesahuje 2%, nabízí už jen ČSOB. Láká dokonce na 3% úročení. Jenže ani tady není vše tak jednoduché. Úrok se totiž týká účtu Duo Profit, což je v podstatě kombinace spořicího účtu a investice do podílových fondů.
Získání maximálního úroku má několik podmínek:
U dalších bank na trhu tak výrazné úroky nenajdete. Přesto i ony v posledních měsících zvyšovaly úročení spořicích účtů. Víc než 1,5% slibuje:
Zároveň je třeba zmínit, že ani ty nejlepší spořicí účty vám se zhodnocením peněz nepomohou. Inflace se totiž poslední dva roky pohybuje nad hranicí 2% a v červnu dokonce dosáhla 2,9%.
Spořicí účet se tak hodí spíš jako krátkodobá rezerva, kterou použijete na zaplacení nečekaných výdajů. Díky úroku u něj totiž nehrozí takové znehodnocování peněz jako na běžném účtu. Zároveň máte své peníze kdykoliv po ruce a můžete je vybrat.
S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.
V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.
Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde spořím již 20 let. A také mi celou dobu přispívá zaměstnavatel. Konec penzijního připojištění mám až za 20 let. Můžu si část naspořených financí vybrat již nyní bez finančních sankcí? Děkuji
Dobrý den,
máte-li sjednanou výsluhovou penzi, můžete si po odspoření 15 let vybrat až polovinu peněz. O státní příspěvky nepřijdete, ale příspěvky zaměstnavatele Vám budou zdaněny. Doporučuji převod do Doplňkového penzijního spoření, vyvážený nebo dynamický fond.
Dobrý den, můj dotaz je prosím na srážkovou daň. Mám spořicí účet u Creditas banky a žiji trvale v zahraničí (Velká Británie), kde pracuji v zaměstnaneckém poměru. Jsem zde daňovým rezidentem. Kdo platí srážkovou daň z úroku na spořicím účtu? Creditas chce po mně doložení daňového domicilu. Děkuji Hana
Dobrý den,
volba je na Vás - srážkovou daň z úroku může standardně provádět banka (doporučuji - pro Vás bez práce) nebo si tento úrok můžete danit Vy v rámci přiznání k dani z příjmu ve Velké Británii (v takovém případě je nutné bance doložit daňový domicil).
Dobrý den, jaký je nejlepší způsob čerpání penzijního připojištění?
Dobrý den,
penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření slouží ke zvýšení životní úrovně ve stáří, kdy si již nebudete schopen aktivně vydělávat a budete odkázán na starobní důchod (který Vám zajistí přežití, ale negarantuje udržení životní úrovně z produktivního věku). Za nejlepší způsob čerpání tak považuji doživotní rentu.
Dobrý den, co když obmyšlená osoba zemře společně s majitelem penzijního spoření? Po kom jde penzijní spoření do dědictví? Po majiteli penzijního spoření nebo po obmyšlené osobě? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
záleželo by na pořadí úmrtí osob. Pokud by nejprve (nebo současně) umřela obmyšlená osoba, nemohla by nikdy nabýt úspor z penzijního spoření a tyto úspory by byly předmětem dědického řízení majitele penzijního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎPůjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMzákladní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), k účtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMDaňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.
Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.
Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.
Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.
Daňová úleva pro jednotlivceHypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.
Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.
Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.
Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMDeflace je opakem inflace. Při deflaci dochází k poklesu spotřebitelských cen, takže deflační situace je vlastně dobrá pro spotřebitele. Ti si mohou za stejné peníze nakoupit více zboží. Krátkodobá deflace tedy nemusí mít na ekonomiku špatný vliv. Zejména když jde o tzv. "dovezenou deflaci", která vzniká snížením cen dovozu (například při revalvaci měny dovážející země).
Deflace také znamená reálné zvýšení hodnoty hotových peněz, nebo peněz uložených u banky (zvýšení kupní síly). Podívejme se na konkrétní příznaky deflace:
Pokud ceny klesají, tak si za své peníze koupíte více zboží.Většinou spolu s deflací výrazně klesají úrokové sazby spoření a výnosy z investic. Je to logické, protože banky nedokáží půjčovat za vyšší sazby a podniky mají s klesajícícími cenami jejich zboží a služeb problém s odbytem.V deflačním období se tak nehodí investovat do akcií, ani dluhopisů. Teoreticky je nejvýhodnější držet peníze, protože vám automaticky nabývají na hodnotě.Co způsobuje deflaci?Hlavní příčinou deflace je nedostatek peněz v oběhu. Podobně jako u opaku - inflace lze říct, že její příčinou je příliš velký objem peněz v oběhu. Dodávání nebo stahování peněz do oběhu má za úkol centrální banka. V případě ČR tedy Česká národní banka.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Spořicí účty lákají na úrok přes 2%. Jenže ho dostanete jen na chvíli
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.