Banky.cz Články Hypotéka Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021 Hypotéka

Zaplatit za předčasné splacení hypotéky desítky tisíc korun. Bez ohledu na to, kdy a u jaké banky jste smlouvu uzavřeli. I to se může brzy stát realitou. Poslanecká sněmovna projednává úpravu zákona o spotřebitelském úvěru, která chce poplatky za předčasné splacení hypotéky výrazně zvýšit.

Před pár týdny jsme vás upozornili, že banky usilují o zvýšení poplatků za předčasné splacení hypotéky. A zdá se, že se tento plán může brzy uskutečnit. Ve sněmovně je totiž úprava zákona o spotřebitelském úvěru, která dá bankám možnost účtovat si desetitisíce korun.

Možná změna těchto předpisů se ve sněmovně objevila poměrně nečekaně. Poslanec ANO Jan Řehounek ji přidal k návrhu zákona, který má zavést účet dlouhodobých investic.

Jako takzvaný přílepek.

Na novince se podílely banky

Úprava zákona o spotřebitelském úvěru tak zamířila rovnou do druhého čtení. Právě v něm byl totiž zmíněný „návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem kapitálového trhu”. Právě k němu Řehounek zmíněnou úpravu přidal.

Vzhledem k tomu, že zmíněný zákon navrhla vláda, je velká šance, že ho sněmovna schválí. Včetně pozměňovacího návrhu na úpravu zákona o spotřebitelském úvěru.

A to i přesto, že sám Řehounek přiznává, že jsou pod touto úpravou výrazně podepsané banky.

Za dvoumilionovou hypotéku dáte 60 000 Kč

A co přesně má úprava změnit?

Jasně stanoví, kolik peněz smí banky klientům naúčtovat za předčasné splacení hypotéky. Podle návrhu to má být rozdíl mezi úrokovou sazbou splácené hypotéky a průměrnou úrokovou sazbou na trhu. Maximálně však 3 %.

Pokud tedy bude mít původní úroková sazba hodnotu například 6 % a v době předčasného splacení úvěru bude průměrný úrok 2 %, poplatky za předčasné splacení budou právě 3 % ze zbývajícího úvěru.

V praxi to znamená, že když si vezmete půjčku 3 000 000 korun a po splacení 1 000 000 korun ji budete chtít předčasné doplatit, banka vám za to naúčtuje 60 000 korun. Tedy 3 % ze 2 000 000 korun.

Čím vyšší částka vám přitom zbývá doplatit, tím víc zaplatíte.

Ze stovek korun na desetitisíce

Nejlepší hypotéka online

V současnosti od vás přitom banka může chtít jen úhradu nezbytně nutných výdajů spojených s ukončením úvěru. Jsou to zejména administrativní náklady a obvykle se pohybují v řádech stokorun.

Platí to pro všechny půjčky uzavřené nebo refinancované od prosince 2016. Tehdy totiž vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení úvěru omezila právě na nezbytné náklady.

V roce 2019 tyto náklady ještě zpřesnila Česká národní banka. Ve svém prohlášení určila, že do nich patří hlavně administrativní náklady poskytovatele.

U starších hypotečních úvěrů si přitom poskytovatelé za předčasné splacení účtovali i statisíce korun.

Banky: Proděláváme stovky milionů

Banky se ale nechtějí vyšších poplatků vzdát ani v současnosti. Tvrdí, že kvůli uhrazení pouze administrativních nákladů prodělávají i stovky milionů ročně.

Sami si totiž peníze na zajištění hypoték půjčují odjinud. Při předčasném splacení úvěru tak nejen přijdou o očekávaný výnos, ale zároveň musí řešit, jak s penězi naložit.

Nabízí se dvě varianty:

  • Buď úvěr předčasně splatit a zaplatit i penále, které je s tím spojené,
  • nebo si peníze nechat a půjčku dál splácet podle původního plánu.

Ve druhém případě může banka peníze použít například k zajištění jiného úvěru. Nemá ale jistotu, že peníze znovu půjčí za stejně výhodných podmínek jako v původním případě.

Nejlepší hypotéka online

Někteří poskytovatelé proto i nadále chtějí od klientů za předčasné splacení úvěru desetitisíce korun. Přestože Česká národní banka je proti.

A pokud se spor dostane k finančnímu arbitrovi, banky v něm zpravidla prohrají.

Komplikace pro refinancování

Navržená úprava zákona má podobným sporům zabránit. A zároveň pomoci bankám, aby na předčasném splacení hypotečního úvěru neprodělávaly.

Pro klienty ale návrh zdaleka tak výhodný není. Nejen kvůli vyšším poplatkům, ale také kvůli jeho platnosti.

Zatímco novela zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 se vztahovala pouze na smlouvy uzavřené od prosince 2016, úprava tohoto zákona má platit i zpětně. Dotkla by se tedy také už uzavřených půjček.

Výrazně by tak zkomplikovala i refinancování hypotéky. Jeho nedílnou součástí je totiž právě předčasné splacení hypotečního úvěru.

Ušetřete na úrocích i poplatcích

Pokud tedy o refinancování uvažujete, raději si pospěšte. Když půjde vše hladce, může změna zákona vstoupit v platnost ještě letos. A místo pár set korun pak zaplatíte desetitisíce korun.

Proto se vyplatí řešit refinancování co nejdřív. Pomůže vám s tím například hypoteční kalkulačka, se kterou snadno vyberete nejvýhodnější úvěr. A ušetříte tak na úrocích i na poplatcích.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Refinancovali jste hypotéku předčasně?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vytvořit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce

4.12.2023 Hypotéka

Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a potřebujete hypotéku? V tom případě se pravděpodobně neobejdete bez položkového rozpočtu. Banka díky němu zjistí, kolik peněz potřebujete, na co je chcete využít a jestli vaše plány odpovídají realitě. Přečtěte si proto, jak položkový rozpočet vypadá a jak ho získáte.

ČNB deaktivovala DTI, už druhé z původních tří omezení pro hypotéky

30.11.2023 Hypotéka

Koncem listopadu bankovní rada ČNB ponechala závazný limit LTV na 80 %, deaktivovala omezení horní hranice DTI a ponechala deaktivované omezení horní hranice DSTI, bez nějž je hypoteční trh již od června 2023. Provedený zátěžový test ukázal odolnost finančního sektoru vůči zhoršenému vývoji.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena