Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit
5.7.2021, Hypotéka

Vyšší úrokové sazby nebo dokonce úplné zrušení. I to hrozí dlouhým fixacím hypoték. Bankám se totiž nelíbí nárůst předčasně splacených a refinancovaných úvěrů z posledních let. Stěžují si, že na tom každoročně prodělávají i stovky milionů korun. A právě dlouhé fixace hypoték jsou pro ně nejrizikovější.

Aktuálně je situace taková, že si banky smí za předčasné splacení hypotéky účtovat jen nezbytně nutné výdaje spojené s ukončením úvěru. Tedy zejména administrativní náklady.

Poplatky za předčasné ukončení úvěru tak obvykle dosahují jen několika set korun.

Platí to alespoň pro všechny půjčky uzavřené nebo refinancované od prosince 2016. Tehdy totiž vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení úvěru omezila právě na nezbytné náklady.

Následně tyto náklady ještě zpřesnila Česká národní banka. Ve svém prohlášení určila, že do nich patří hlavně administrativní náklady poskytovatele.

Ještě před novelou si přitom banky za předčasné splacení hypotečního úvěru účtovaly i statisíce korun.

Banky musí splácet dál

Poskytovatelé však s pokyny České národní banky nesouhlasí. Tvrdí, že jejich skutečné náklady na předčasné ukončení hypotéky jsou mnohem vyšší.

Někteří dokonce odmítli stanovisko centrální banky respektovat a dál klientům účtují poplatky ve výši mnoha desítek tisíc.

Většina bank ovšem současné pokyny dodržuje. Přestože zároveň usiluje o jejich změnu.

Poskytovatelé si totiž peníze na zajištění hypotéky sami půjčují. Při předčasném splacení úvěru tak nejen přijdou o očekávaný výnos, ale zároveň musí řešit, jak s penězi naložit.

Pokud je vrátí původnímu poskytovateli, musí počítat s poplatky za předčasné splacení. A když si je nechají, musí částku dál splácet. Včetně úroků a dalších nákladů.

Problém: větší zájem o refinancování

Zástupci některých bank tvrdí, že kvůli tomu každoročně ztratí i stovky milionů korun. V součtu všech poskytovatelů může tato suma přesáhnout miliardu korun.

Může za to hlavně rostoucí zájem o refinancování hypotéky. Předčasné splacení úvěru je totiž jeho základním krokem.

Banky proto usilují o změnu zákona o spotřebitelském úvěru. Chtějí, aby lépe definoval, co všechno si můžou do poplatků za předčasné splacení naúčtovat. A aby jim poplatky pokryly skutečnou ztrátu spojenou s předčasným doplacením úvěru.

Banky chtějí zvýšit úroky

S další novelizací zákona o spotřebitelském úvěru souhlasí i někteří poslanci. A chtějí, aby zákon jasně definoval, kolik si mohou banky účtovat nebo jakých úkonů se poplatky týkají.

Pokud se to nepodaří jsou banky připravené zpřísnit své podmínky. Týká se to hlavně zvýšení úrokových sazeb u delších fixací. Právě ty jsou v posledních letech mezi klienty nejoblíbenější – a pro banky nejrizikovější.

hypoteky-fixace-objem.jpg

Hypotéky s fixací nad 5 let jsou mezi klienty nejoblíbenější už od roku 2018. Naopak nejméně lidé vyhledávají fixace do 3 let. Zdroj: ČNB

Výhodnost dlouhých fixací klesne

Někteří poskytovatelé se už nyní snaží se klienty motivovat, aby vyhledávali spíš kratší fixace hypotéky. Nabízejí u nich proto výhodnější úroky.

Přesto zůstávají fixace nad 5 let nejlevnější. Dokazují to statistiky České národní banky, podle kterých byl v dubnu průměrný úrok u fixací nad 5 let 1,96 %.

Na druhém místě byly fixace od 3 do 5 let. U nich už ale průměrná úroková sazba překročila 2 % – vyšplhala na 2,02 %.

hypoteky-fixace-uroky.jpg

Hypotéky s fixací nad 5 let nabízí nejvýhodnější úroky už od února 2019. Dá se ale čekat, že se to v blízké době změní. Zdroj: ČNB

Banky ovšem naznačují, že u dlouhodobých fixací brzy přitvrdí a úroky zvýší. Dá se tedy čekat, že výhodnost takových fixací postupně klesne.

Pokud tedy o půjčce na bydlení s dlouhou fixací uvažujete, raději příliš neváhejte. A pomocí hypoteční kalkulačky si včas vyberte ten nejvýhodnější úvěr.

Hrozí i plošné zdražení

Poskytovatelé jsou navíc připravení přitvrdit ještě víc. Pokud se nepodaří vyjednat úpravu současných podmínek pro předčasné splacení hypotéky, jsou ve hře 3 varianty, jak budou banky postupovat.

  • Zdraží veškeré hypoteční úvěry. Zvýšením sazeb kompenzují výdaje, které jim mohou vzniknout v případě předčasného splacení úvěru. Případné náklady spojené právě s předčasným splacením se tak dotknou všech klientů.
  • Dlouhodobé fixace zcela vyřadí z nabídky. Sníží tak riziko, že klient úvěr splatí ještě před uplynutím fixačního období.
  • Zruší u hypoték pevné sazby a nahradí je plovoucími, které kopírují základní úrokové sazby centrální banky. Tyto sazby se tedy průběžně mění. A spolu s nimi i výše splátky.

Tyto varianty ale zatím představují jen krajní řešení. Pokud se situace nevyhrotí, dá se čekat, že k nim banky nepřistoupí.

Na rozdíl od zvyšování úrokových sazeb u dlouhodobých fixací, které se začíná projevovat už nyní.

ANKETA k článku "Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit"

Máte úrokovou sazbu zafixovanou na více než 5 let?
Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zaplatit za předčasné splacení hypotéky desítky tisíc korun. Bez ohledu na to, kdy a u jaké banky jste smlouvu uzavřeli. I to se může brzy stát realitou. Poslanecká sněmovna projednává úpravu zákona o spotřebitelském úvěru, která chce poplatky za předčasné splacení hypotéky výrazně zvýšit.

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Silný start – slábnoucí zájem – zásadní změny – nový název – růst poptávky. Zhruba taková je cesta, kterou v posledních letech prošly státní půjčky na bydlení. Od letoška fungují pod novým názvem a s novými podmínkami. A zájem už předčil minulé roky.

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.Banky v ČR