Banky.cz Články Hypotéka Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021 Hypotéka

Vyšší úrokové sazby nebo dokonce úplné zrušení. I to hrozí dlouhým fixacím hypoték. Bankám se totiž nelíbí nárůst předčasně splacených a refinancovaných úvěrů z posledních let. Stěžují si, že na tom každoročně prodělávají i stovky milionů korun. A právě dlouhé fixace hypoték jsou pro ně nejrizikovější.

Aktuálně je situace taková, že si banky smí za předčasné splacení hypotéky účtovat jen nezbytně nutné výdaje spojené s ukončením úvěru. Tedy zejména administrativní náklady.

Poplatky za předčasné ukončení úvěru tak obvykle dosahují jen několika set korun.

Platí to alespoň pro všechny půjčky uzavřené nebo refinancované od prosince 2016. Tehdy totiž vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení úvěru omezila právě na nezbytné náklady.

Následně tyto náklady ještě zpřesnila Česká národní banka. Ve svém prohlášení určila, že do nich patří hlavně administrativní náklady poskytovatele.

Ještě před novelou si přitom banky za předčasné splacení hypotečního úvěru účtovaly i statisíce korun.

Banky musí splácet dál

Poskytovatelé však s pokyny České národní banky nesouhlasí. Tvrdí, že jejich skutečné náklady na předčasné ukončení hypotéky jsou mnohem vyšší.

Někteří dokonce odmítli stanovisko centrální banky respektovat a dál klientům účtují poplatky ve výši mnoha desítek tisíc.

Většina bank ovšem současné pokyny dodržuje. Přestože zároveň usiluje o jejich změnu.

Poskytovatelé si totiž peníze na zajištění hypotéky sami půjčují. Při předčasném splacení úvěru tak nejen přijdou o očekávaný výnos, ale zároveň musí řešit, jak s penězi naložit.

Pokud je vrátí původnímu poskytovateli, musí počítat s poplatky za předčasné splacení. A když si je nechají, musí částku dál splácet. Včetně úroků a dalších nákladů.

Problém: větší zájem o refinancování

Zástupci některých bank tvrdí, že kvůli tomu každoročně ztratí i stovky milionů korun. V součtu všech poskytovatelů může tato suma přesáhnout miliardu korun.

Může za to hlavně rostoucí zájem o refinancování hypotéky. Předčasné splacení úvěru je totiž jeho základním krokem.

Banky proto usilují o změnu zákona o spotřebitelském úvěru. Chtějí, aby lépe definoval, co všechno si můžou do poplatků za předčasné splacení naúčtovat. A aby jim poplatky pokryly skutečnou ztrátu spojenou s předčasným doplacením úvěru.

Banky chtějí zvýšit úroky

S další novelizací zákona o spotřebitelském úvěru souhlasí i někteří poslanci. A chtějí, aby zákon jasně definoval, kolik si mohou banky účtovat nebo jakých úkonů se poplatky týkají.

Pokud se to nepodaří jsou banky připravené zpřísnit své podmínky. Týká se to hlavně zvýšení úrokových sazeb u delších fixací. Právě ty jsou v posledních letech mezi klienty nejoblíbenější – a pro banky nejrizikovější.

hypoteky-fixace-objem.jpg

Hypotéky s fixací nad 5 let jsou mezi klienty nejoblíbenější už od roku 2018. Naopak nejméně lidé vyhledávají fixace do 3 let. Zdroj: ČNB

Výhodnost dlouhých fixací klesne

Někteří poskytovatelé se už nyní snaží se klienty motivovat, aby vyhledávali spíš kratší fixace hypotéky. Nabízejí u nich proto výhodnější úroky.

Přesto zůstávají fixace nad 5 let nejlevnější. Dokazují to statistiky České národní banky, podle kterých byl v dubnu průměrný úrok u fixací nad 5 let 1,96 %.

Na druhém místě byly fixace od 3 do 5 let. U nich už ale průměrná úroková sazba překročila 2 % – vyšplhala na 2,02 %.

hypoteky-fixace-uroky.jpg

Hypotéky s fixací nad 5 let nabízí nejvýhodnější úroky už od února 2019. Dá se ale čekat, že se to v blízké době změní. Zdroj: ČNB

Banky ovšem naznačují, že u dlouhodobých fixací brzy přitvrdí a úroky zvýší. Dá se tedy čekat, že výhodnost takových fixací postupně klesne.

Pokud tedy o půjčce na bydlení s dlouhou fixací uvažujete, raději příliš neváhejte. A pomocí hypoteční kalkulačky si včas vyberte ten nejvýhodnější úvěr.

Hrozí i plošné zdražení

Poskytovatelé jsou navíc připravení přitvrdit ještě víc. Pokud se nepodaří vyjednat úpravu současných podmínek pro předčasné splacení hypotéky, jsou ve hře 3 varianty, jak budou banky postupovat.

  • Zdraží veškeré hypoteční úvěry. Zvýšením sazeb kompenzují výdaje, které jim mohou vzniknout v případě předčasného splacení úvěru. Případné náklady spojené právě s předčasným splacením se tak dotknou všech klientů.
  • Dlouhodobé fixace zcela vyřadí z nabídky. Sníží tak riziko, že klient úvěr splatí ještě před uplynutím fixačního období.
  • Zruší u hypoték pevné sazby a nahradí je plovoucími, které kopírují základní úrokové sazby centrální banky. Tyto sazby se tedy průběžně mění. A spolu s nimi i výše splátky.

Tyto varianty ale zatím představují jen krajní řešení. Pokud se situace nevyhrotí, dá se čekat, že k nim banky nepřistoupí.

Na rozdíl od zvyšování úrokových sazeb u dlouhodobých fixací, které se začíná projevovat už nyní.

ANKETA k článku Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Máte úrokovou sazbu zafixovanou na více než 5 let?

Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte i 70 000 Kč. Počítá s tím návrh ministerstva

12.9.2022 Hypotéka

Jen několik set korun, v horším případě pár tisíc. Takové poplatky za předčasné splacení hypotéky si v současnosti účtují banky na českém trhu. Brzy se to ale změní. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení navyšuje i na desítky tisíc korun.

Hypotéka, nebo nájem? Výhodnější je první možnost

15.8.2022 Hypotéka

Uvázat se na několik desítek let k placení hypotéky, nebo raději zvolit nájem? Tuto otázku nyní řeší mnoho lidí. Odpověď na ni zůstává stále stejná: hypotéka se i v současné době vyplatí víc než nájem. A to přesto, že úroky u nabízených půjček na bydlení výrazně rostou.

Je samozřejmé, že obě zmíněné možnosti mají svá pro a proti. Pokud to ale vaše finanční situace dovolí, existují minimálně 3 důvody, proč dát přednost hypotéce.

Úroky u hypoték míří k 7 %. Hrozí útok na 10% hranici?

18.7.2022 Hypotéka

Hypotéka s úrokem 2,13 %. Že to zní jako utopie? Ještě loni v červnu jste půjčku na bydlení s takovou sazbou bez problémů sehnali. Od té doby ale úroky raketově vzrostly a v současnosti banky nabízí průměrnou úrokovou sazbu 6,24 %. Hypoteční úvěr tak získáte skoro 3× dráž než loni v létě!

Reverzní hypotéka coby 4. pilíř důchodového zabezpečení?

14.7.2022 Hypotéka

Reverzní hypotéka je finančním produktem s velmi rychlým vývojem vpřed, i co se jeho kvality a náplně týká. Zatímco donedávna byla u nás považována spíše za „boudu na seniory“, díky postupné kultivaci trhu se ze zpětné hypotéky stává plnohodnotný hypoteční produkt.

Novou hypotéku plánuje 13 % lidí. Největší zájem je o půjčky na víc než 25 let

20.6.2022 Hypotéka

Rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úroky u hypoték. Tyto dva důvody hrají významnou roli ve zvažování, jestli si sjednat půjčku na bydlení, nebo ne. Postupně přibývá těch, které současná situace od podobného kroku odrazuje. I přesto hypotéku plánuje 13 % lidí.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od