Banky.cz Články Půjčka Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

13.9.2019 Půjčka

Česká republika – země kreditním kartám zaslíbená? Nic takového v nejbližší době rozhodně nehrozí. Právě naopak – ukazuje se, že Česko bude zemí, která kreditkám nepřeje. Jejich počet už několik měsíců klesá. Některé banky je dokonce vůbec nenabízejí.

Stále menší zájem obyvatel České republiky o kreditní karty koncem července razantně vyřešila Sberbank. Rozhodla se, že je jednoduše zruší. Už víc než měsíc proto kreditky nenabízí.

A ke konci září ukončí platnost i těch, které její klienti aktuálně mají.

Sberbank není jediná

Banka tím reaguje na nízký zájem o kreditní karty mezi jejími klienty. Proto se rozhodla spolu s přechodem na novou karetní platformu kreditky zrušit.

Jejich návrat sice vedení banky definitivně nevyloučilo, nicméně z jejích vyjádření vyplývá, že momentálně není na pořadu dne. A pokud se situace na trhu nezmění, tak pravděpodobně ještě dlouho nebude.

Sberbank navíc není jedinou bankou v České republice, která kreditky nenabízí. Obejít se bez nich musejí také klienti Air Bank nebo Trinity Bank.

Nejslabší za posledních 9 let

Přístup některých bank ke kreditním kartám je důsledkem toho, jak k tomuto produktu v posledních letech přistupují klienti. Zatímco v roce 2011 měli lidé v České republice 2,3 milionu kreditních karet, koncem minulého roku už jich bylo zhruba o půl milionu méně.

Odpovídá tomu i objem peněz, které si lidé tímto způsobem půjčují. Letos v květnu to bylo 17,9 miliard korun. Nejméně od srpna 2010.

Oproti rekordním údajům z června 2015, kdy si lidé na kreditní karty půjčili 29 miliard korun, je rozdíl víc než 11 miliard. Jinak řečeno propad skoro o 40 %.

A tomu, že se ve zbytku roku situace změní, nic nenasvědčuje.

Hlavní příčina? Konsolidace

Důvodů takového pádu je několik. Jedním z nejvýraznějších je ale postup samotných bank. Právě ty totiž v posledních letech klientům nabízejí výhodné konsolidace úvěrů. Včetně kreditních karet.

Lidé díky tomu získají mnohem výhodnější úrok. A objem půjček i počet kreditních karet proto logicky klesá.

Kreditky navíc musí soupeřit s rychlými on-line půjčkami a dalšími úvěrovými produkty, které se na trhu objevily s rozmachem moderních technologií. A které často nabízí výrazně menší úroky než kreditní karta. Navíc jsou snadno dostupné a také proto jim lidé často dávají přednost.

Na kreditních kartách ubyly výhody

Dalším významným dokladem, proč zájem o kreditky v České republice klesá, je nařízení Evropské unie z podzimu 2015.

Tehdy unie zavedla strop pro provize, které si banky účtují u obchodníků za to, že u nich zákazník platí kartou. Zatímco do té doby si banky strhávaly i 2 až 3 % z každé útraty zaplacené kartou, po zásahu Evropské unie to může být maximálně 0,3 %. A to je výrazný rozdíl.

Výsledkem bylo, že bankám klesly příjmy. Proto se rozhodly, že zruší některé výhody, které právě kreditní karty klientům přinášely. Často například snížily částku, kterou klienti dostávají zpět za každý nákup zaplacený kartou.

Situaci ovlivnil i růst ekonomiky

Pro zákazníky tak není kreditní karta zdaleka tak výhodná jako ještě před několika lety. Lidé se tím pádem víc rozmýšlejí, jestli si ji opravdu pořídit.

Těmto pochybám navíc nahrává nejen stále větší nechuť k zadlužování, ale také nízká nezaměstnanost a růst české ekonomiky. Lidé díky tomu mají víc peněz a kreditní kartu jednoduše nepotřebují. A pokud ji mají, není pro ně problém splatit půjčku ještě v bezúročném období.

Výsledek je, že banky méně vydělávají. A reagují na to dalším osekáváním výhod, které ke kreditním kartám nabízí.

Dostávají se tak do spirály, kdy ubírání výhod přispívá k poklesu zájmu o kreditní karty. Což vede k dalšímu ubírání benefitů. Anebo dokonce k rušení kreditek jako v případě Sberbank.

Chcete hypotéku? Tak na kreditku pozor

Zájem o kreditní karty nepřímo ovlivnila také situace na hypotečním trhu. Zejména loňské pokyny České národní banky, která zastropovala výši hypoték v závislosti na čistém příjmu i zadlužení žadatele.

Od podzimu 2018 totiž platí, že:

  • celkové zadlužení žadatele o hypotéku nesmí překročit devítinásobek jeho čistých ročních příjmů
  • a měsíční splátky všech dluhů nesmí překročit 45 % měsíčních čistých příjmů žadatele

Do této částky se přitom počítají veškeré dluhy, včetně kreditní karty. A v jejím případě se do celkového zadlužení počítá celý úvěrový rámec, který karta nabízí. Jinak řečeno maximální částka, kterou si na ni její držitel může půjčit.

Kreditkám chybí tradice

Hypotéka, na kterou žadatel dosáhne, se tím může rapidně snížit. A vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a získat hypotéku je stále složitější, je pro spoustu lidí výhodnější kreditní kartu zrušit.

Navíc je tu ještě jeden důvod – psychologický. Na rozdíl od západní Evropy či USA navíc nemají kreditní karty v České republice takovou tradici. Mnoho lidí dokonce kreditku nikdy nemělo a znají ji jen z filmů či seriálů, kde dovedla své držitele ke zbytečnému zadlužení.

Jen relativně málo klientů ví, jak kreditní kartu správně používat. A že díky tomu mohou vydělávat. Ať už díky „kreditkovému cashbacku” nebo prostřednictvím benefitů, které tyto karty stále nabízí. Záleží jen na tom, jakou kartu (a výhody) si vyberete.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Máte kreditní kartu?

Počet odpovědí: 194

KOMENTÁŘE k článku Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Přidejte nový komentář

Kreditky v Evrope, Komentoval(a): Kotrba

28.10.2019 13:45:19
Je tu jeste jeden duvod, proc se kreditkam v Evrope nedari, kdyz maji lide penize. A to je negativni dopad na drzitele primo od regulatoru. Tesne to souvisi se zminenymi hypotekami. Zatimco v USA lidem vracejicim penize vcas roste tzv. score a jejich kredibilita pro banky tak roste take, v Evrope je to k tizi drzitele a ma financni produkty mene dostupne. Evropsky pristup je zcela na hlavu. Osobne mam kreditku jen kvuli autopujcovnam, ktere na ni v nekterych zemich trvaji. V Evrope panije absurdni situace kolem uzivatelu kreditek. V podstate se jedna o uplne jiny produkt nez ve zbytku sveta, byt nazev je stejny.

Re: Kreditky v Evropě, Komentoval(a): Petr Jermář

28.10.2019 20:41:51

Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek do diskuze. Ano, je to jak píšete. V USA se bez kreditky resp. pozitivního score neobejdete, nikdo by Vám ani nepronajal byt. V Evropě Vám za řádné splácení kreditek taktéž roste pozitivní score (máte kladné záznamy v registrech dlužníků) a při žádosti o půjčku či hypotéku tak máte body ve skóringu navíc. Na druhou stranu Vám v momentě žádosti o úvěr bonitu snižuje schválený úvěrový rámec (který je započítán do parametrů DTI/DSTI). Řešením je budování pozitivního skóre před žádostí o úvěr a následné zrušení kreditky (nebo snížení úvěrového rámce na úroveň, která příliš nesníží Vaši bonitu - např. 50 000 Kč). 

Srovnání USA - Evropa by se dalo popsat jako "jiný kraj, jiný mrav". Zdravotní pojištění, právo nosit a používat zbraň, kreditní karty, alkohol, veřejná doprava a mnoho dalšího je evropském a americkém přístupu zcela odlišné, do určité míry plynoucí z rozdílného historického vývoje obou kontinentů.

Kreditka - jiný pohled, Komentoval(a): Václav

21.11.2019 13:56:36
Zajímavé je, že asi 2 roky sleduji trend, že vám v západní Evropě nepůjčí na letišti auto, když nemáte kreditku (líp se jim potom vymáhají např.pokuty). Takže i když bych chtěl přejít k Airbank, tak nepřejdu, protože kreditku nepodporují.

Kreditka, Komentoval(a): Milan

21.12.2020 18:51:51
Před 2 lety jsem byl okolnostmi donucen pořídit si kreditku. Debetní kartou se mi nepodařilo rezervovat ubytování ani půjčovnu. Akceptace prošla jen přes kreditku. Důvod byl prostý - jednak bonita klienta prověřená bankou, jednak úhrada pohledávky bankou... U debetky může být 0 na účtu a vydává se už při založení bez prověřování bonity.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena