Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit
13.9.2019, Půjčka

Česká republika – země kreditním kartám zaslíbená? Nic takového v nejbližší době rozhodně nehrozí. Právě naopak – ukazuje se, že Česko bude zemí, která kreditkám nepřeje. Jejich počet už několik měsíců klesá. Některé banky je dokonce vůbec nenabízejí.

Stále menší zájem obyvatel České republiky o kreditní karty koncem července razantně vyřešila Sberbank. Rozhodla se, že je jednoduše zruší. Už víc než měsíc proto kreditky nenabízí.

A ke konci září ukončí platnost i těch, které její klienti aktuálně mají.

Sberbank není jediná

Banka tím reaguje na nízký zájem o kreditní karty mezi jejími klienty. Proto se rozhodla spolu s přechodem na novou karetní platformu kreditky zrušit.

Jejich návrat sice vedení banky definitivně nevyloučilo, nicméně z jejích vyjádření vyplývá, že momentálně není na pořadu dne. A pokud se situace na trhu nezmění, tak pravděpodobně ještě dlouho nebude.

Sberbank navíc není jedinou bankou v České republice, která kreditky nenabízí. Obejít se bez nich musejí také klienti Air Bank nebo Trinity Bank.

Nejslabší za posledních 9 let

Přístup některých bank ke kreditním kartám je důsledkem toho, jak k tomuto produktu v posledních letech přistupují klienti. Zatímco v roce 2011 měli lidé v České republice 2,3 milionu kreditních karet, koncem minulého roku už jich bylo zhruba o půl milionu méně.

Odpovídá tomu i objem peněz, které si lidé tímto způsobem půjčují. Letos v květnu to bylo 17,9 miliard korun. Nejméně od srpna 2010.

Oproti rekordním údajům z června 2015, kdy si lidé na kreditní karty půjčili 29 miliard korun, je rozdíl víc než 11 miliard. Jinak řečeno propad skoro o 40 %.

A tomu, že se ve zbytku roku situace změní, nic nenasvědčuje.

Hlavní příčina? Konsolidace

Důvodů takového pádu je několik. Jedním z nejvýraznějších je ale postup samotných bank. Právě ty totiž v posledních letech klientům nabízejí výhodné konsolidace úvěrů. Včetně kreditních karet.

Lidé díky tomu získají mnohem výhodnější úrok. A objem půjček i počet kreditních karet proto logicky klesá.

Kreditky navíc musí soupeřit s rychlými on-line půjčkami a dalšími úvěrovými produkty, které se na trhu objevily s rozmachem moderních technologií. A které často nabízí výrazně menší úroky než kreditní karta. Navíc jsou snadno dostupné a také proto jim lidé často dávají přednost.

Na kreditních kartách ubyly výhody

Dalším významným dokladem, proč zájem o kreditky v České republice klesá, je nařízení Evropské unie z podzimu 2015.

Tehdy unie zavedla strop pro provize, které si banky účtují u obchodníků za to, že u nich zákazník platí kartou. Zatímco do té doby si banky strhávaly i 2 až 3 % z každé útraty zaplacené kartou, po zásahu Evropské unie to může být maximálně 0,3 %. A to je výrazný rozdíl.

Výsledkem bylo, že bankám klesly příjmy. Proto se rozhodly, že zruší některé výhody, které právě kreditní karty klientům přinášely. Často například snížily částku, kterou klienti dostávají zpět za každý nákup zaplacený kartou.

Situaci ovlivnil i růst ekonomiky

Pro zákazníky tak není kreditní karta zdaleka tak výhodná jako ještě před několika lety. Lidé se tím pádem víc rozmýšlejí, jestli si ji opravdu pořídit.

Těmto pochybám navíc nahrává nejen stále větší nechuť k zadlužování, ale také nízká nezaměstnanost a růst české ekonomiky. Lidé díky tomu mají víc peněz a kreditní kartu jednoduše nepotřebují. A pokud ji mají, není pro ně problém splatit půjčku ještě v bezúročném období.

Výsledek je, že banky méně vydělávají. A reagují na to dalším osekáváním výhod, které ke kreditním kartám nabízí.

Dostávají se tak do spirály, kdy ubírání výhod přispívá k poklesu zájmu o kreditní karty. Což vede k dalšímu ubírání benefitů. Anebo dokonce k rušení kreditek jako v případě Sberbank.

Chcete hypotéku? Tak na kreditku pozor

Zájem o kreditní karty nepřímo ovlivnila také situace na hypotečním trhu. Zejména loňské pokyny České národní banky, která zastropovala výši hypoték v závislosti na čistém příjmu i zadlužení žadatele.

Od podzimu 2018 totiž platí, že:

  • celkové zadlužení žadatele o hypotéku nesmí překročit devítinásobek jeho čistých ročních příjmů
  • a měsíční splátky všech dluhů nesmí překročit 45 % měsíčních čistých příjmů žadatele

Do této částky se přitom počítají veškeré dluhy, včetně kreditní karty. A v jejím případě se do celkového zadlužení počítá celý úvěrový rámec, který karta nabízí. Jinak řečeno maximální částka, kterou si na ni její držitel může půjčit.

Kreditkám chybí tradice

Hypotéka, na kterou žadatel dosáhne, se tím může rapidně snížit. A vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a získat hypotéku je stále složitější, je pro spoustu lidí výhodnější kreditní kartu zrušit.

Navíc je tu ještě jeden důvod – psychologický. Na rozdíl od západní Evropy či USA navíc nemají kreditní karty v České republice takovou tradici. Mnoho lidí dokonce kreditku nikdy nemělo a znají ji jen z filmů či seriálů, kde dovedla své držitele ke zbytečnému zadlužení.

Jen relativně málo klientů ví, jak kreditní kartu správně používat. A že díky tomu mohou vydělávat. Ať už díky „kreditkovému cashbacku” nebo prostřednictvím benefitů, které tyto karty stále nabízí. Záleží jen na tom, jakou kartu (a výhody) si vyberete.

ANKETA k článku "Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit"

Máte kreditní kartu?
Počet odpovědí: 169

KOMENTÁŘE k článku Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

16.10.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takový názor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitom mají na výběr z několika možností.

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

23.9.2019, Půjčka, Autor: Pavel Strašák

Měsíc od měsíce levnější. Taková je v poslední době situace na trhu se spotřebitelskými úvěry. Jejich úroková sazba klesá už 4 měsíce v řadě. V srpnu se dokonce dostala pod hranici 6%.

Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

2.9.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Výrazně menší a také bezpečnější. Takový je trh s nebankovními půjčkami necelé tři roky poté, co novela zákona o spotřebitelském úvěru zpřísnila podmínky pro poskytovatele a zprostředkovatele úvěrů. Ze zhruba 55 000 jich na trhu zůstala necelá stovka. Přesto jsou mezi nimi výrazné rozdíly.

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Kreditní karty – velké porovnání květen 2019

Kreditní karty – velké porovnání květen 2019

6.5.2019, Půjčka, Autor: Pavel Strašák

Preferujete nižší úrok, nulové poplatky za vedení karty nebo odměny za provedené platby? Redakce Banky.cz Vám přináší velké porovnání kreditních karet.Rychlé odkazy

Banky v ČR