Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1298, Dotaz v bankovní poradně

Která banka poskytuje hypoteční úvěr s ohledem na specifickou situaci se zástavní nemovitostí?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, která banka má mírnější posouzení na hypoteční úvěr. Nejedná se ani tak o výši úvěru a bonitu, jako spíš o zástavní nemovitost. Chceme koupit dům, ke kterému vede obecní polní cesta (vedená jako ostatní komunikace), kterou ovšem KB nechce uznat a k domu vede i cesta přes soukromý pozemek, ale majitel nám ji nedovolí koupit či dát V. břemeno . Načemž zase trvá KB. Používat ji můžeme. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně benevolentnější (i vůči zástavám) je Hypoteční banka. Ale je i dražší (vysoké poplatky + vyšší úrok).

Pokud nemá nemovitost přístup na veřejnou komunikaci či cestu s věcným břemen práva přechodu, je toto reflektováno v zástavní hodnotě nemovitosti, která je pak mizivá (nemáte zaručeno, že se do své nemovitosti fyzicky dostanete).

Cesta přes soukromý pozemek: pokud majitel nechce prodat, je vcelku pochopitelné, že Vám nepovolí jen tak vložení věcného břemena práva přechodu - toto břemeno by majiteli pozemku výrazně snížilo hodnotu jeho pozemku.

Polní cesta: je problematická. Logicky se po ní ke své nemovitosti dostanete, ale z hlediska zákona je zjednodušeně řečeno přístup po polní cestě brán jako neplnohodnotný, což opět snižuje zástavní hodnotu nemovitosti.

Zkuste Hypoteční banku či vyplňte formulář zde, a kolegové Vás zkusí oslovit s konkrétní nabídkou (bude-li to možné).

Taktéž je možné ručit jinou než kupovanou nemovitostí, máte-li tu možnost.

Banka na problematiku zástavní hodnoty hledí čistě pragmaticky. Musí si být jistá, že v případě problémů se splácením je možné nemovitost zpeněžit za cenu blízkou zástavní hodnotě. Nemovitost s přístupem pouze po polní cestě je výrazně hůře zpeněžitelná, než kdyby k ní vedla regulérní komunikace.

Petr JermářBanky.cz