Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1343, Dotaz v bankovní poradně

Co dělat, když banka odmítá snížit splátky hypotéky při nižších příjmech?

Dobrý den. prosim moc o radu už nevim co mám dělat,moje banka u které mám hypotéku již 5 let mi neni schopna v ničem vyhovět. Jsem rok na mateřské takže se mi hodne snížily příjmy a nejsem schopna patit hypoteku. Žádám je o sníženi splátky a prodlouženi roku,ale bohužem mi opet nevyhověli,i když jsem jim přeposlala mé příjmy a výdaje a jasně vidí,že jsem v mínuse. Chci se tedy zeptat jestli mohu jit k jiné bance i když jsem už fixaci mela v srpnu 2013 a další bude až za 5 let. Potřebuji pomoc,ale oni na nic neslyší. děkuji moc

Dobrý den,

u jaké jste banky?

Kolik zbývá doplatit, kolik splácíte nyní měsíčně, kolik chcete splácet měsíčně v budoucnu, jak dlouho chcete splácet, jaký je Váš příjem, máte v práci smlouvu na dobu neurčitou (jaký byl plat), jaká je hodnota nemovitosti?

Brala jste si hypotéku sama či s někým dohromady?

Přejít k jiné bance je možné i mimo výročí fixace (ale některé banky za to účtují nemalý poplatek).

Vaše banka Vám není povinna vyhovět ohledně snížení splátky/odložení splácení či prodloužení celkové doby splácení. Naopak v případě, že splácet nezvládáte, Vám může úvěr tzv. zesplatnit a požadovat okamžitou úhradu celého dluhu pro porušení podmínek (což vede často k nucenému prodeji nemovitosti).

Bonitním klientům doporučuji úvěr refinancovat u Equa Bank či mBank (nulové poplatky, nízký úrok). Méně bonitní klienty (či v případě komplikací) směřuji spíše na Hypoteční banku, která je dražší (poplatky + vyšší úrok), ale je ochotna hledat řešení i tam, kde jiné banky klienta odmítají.

Vyplníte-li formulář zde, kolegové Vás zkusí oslovit s konkrétní nabídkou.

Petr JermářBanky.cz