Proč jsou hypoteční úvěry s 3letou fixací většinou nižší než s 5letou fixací? A je 2.5% úrok na 5 let fix bez pojistky výhodný?

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den Jaky je Vas nazor na fakt, ze ve vetsine bank je hypotecni uver se 3letou fixaci obycejne nizsi nez 5 letou, jen ve Sberbank je to opacne. Je to jenom snaha odlisit se nebo se opravdu vseobecne neocekava, zeby se uroky tak brzo vratili do predkrizovych hodnot. Zda se Vam urok na urovni kolem 2.5% na 5 let fix bez pojistky jako vyhodny? Dekuju, Alf

Dobrý den,

to je věcí názoru analytického oddělení každé banky, s jakou predikcí budoucnosti počítá. Někdo věští růst úrokových sazeb za dva roky, jiný za čtyři. Osobně si myslím, že úroky zůstanou na současné úrovni do té doby, dokud ČNB nestáhne z oběhu nově natištěné koruny, které na trh vrhla závěrem roku 2013 s cílem oslabit korunu. Toto se očekává až v polovině roku 2016. Výraznější růst úrokových sazeb bude následovat se zpožděním min 6-12 měsíců po této akci.

V současné chvíli považuji za slušnou nabídku 5 let fix úrok 2,09%, které nabízí např. Equa Bank či Wüstenrot hypoteční banka. U refinancování hypoték je sazba ještě nižší - 1,99%. Více info v našem srovnávači hypoték zde.