Jak efektivně řešit nesoulad s Hypoteční bankou a najít vhodné řešení?

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 1778: Dobrý den pane Jermař, zde posílám korespondenci, kde jsou naše konkrétní pochyby a připomínky. Navazuje reakce právního oddělení Hypoteční banky k našemu požadavku na úpravu a vysvětlení. Mám pocit, že vůbec neodpověděli věcně k dotazů, ale jen stroze konstatovali, že to je prostě standardní. Žádné vysvětlení ani ochota ke změnám či dodatkům ke smlouvě. Vidíte zde nějakou možnost řešení, abychom nemuseli hledat jinou banku ?

Děkuji za doplnění. Mohu potvrdit, že toto jsou skutečně standardní podmínky, na které narazíte u všech bank. Tedy ano, banka Vám po uplynutí doby fixace může jednostranně změnit podmínky (třeba i zvednout úrok na Vámi zmíněných 100%), ale Vy zas můžete tyto podmínky odmítnout a přejít k jiné bance (zcela bez sankcí).

Hypotéka je běh na dlouhou trať, často na 30 let. Neboť dnes nikdo nedokáže předvídat, jaké přesně budou podmínky na trhu za 10, 20 a více let, uzavírá se dnes nejčastěji fixace na 5 let, po které si smluvní strany dohadují nové podmínky na dalších 5 let. Resp. banka Vám podmínky jednostranně změní, vy můžete říct, že je odmítáte a přecházíte ke konkurenci. Na to obvykle banka trošku sleví (z nové úrokové sazby) a část klientů od odchodu upustí. Nicméně stále se najde mnoho klientů, kteří každých 5 let mění banku a jsou spokojeni, že si vždy domluví lepší podmínky.

Na trhu máme přes 20 bank poskytujících hypotéky. V takto konkurenčním prostředí (které by nám mohli leckde závidět) si jedna banka nedovolí navrhnout příliš nevýhodné podmínky (např. nyní úrok 5%, když je tržní průměr cca 2,5%), neboť by ji všichni klienti utekli ke konkurenci.

Nicméně pokud se Vám přesto nabídka Hypoteční banky nezdá, zkuste třeba Equa Bank - aktuálně nabízí nejnižší úrok 2,09% u fixace na 5 let - více info v našem srovnávači zde.