Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #2061, Kontokorent po splatnosti

Kontokorent po splatnosti, Půjčka

MT

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, moje známá se ptá, zda je možné aby si banka vzala peníze, bez písemného upozornění, když nebyl zaplacen kontokorent včas. Byli jen upozornění telefonicky, a pak si banka vzala sama peníze, které ani nebyly v plné výši kontokorentu. Zda banka může takto postupovat? děkuji za odpověď. Tal.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

tento postup se strany banky se mi zdá v pořádku a navíc velmi rozumný. Vaše známá si od banky půjčila peníze, nevrátila je, byla upozorněna telefonicky, aby je vrátila, stále je nevracela - co mohla banka dělat jiného, než využít všech smluvních možností, které ji smlouva o kontokorentu dává a vzít si dlužnou částku z účtu sama.

Obecně, když někdo někomu dluží, tak věřitel samozřejmě nemůže dlužníkovi majetek zabavovat sám - musí tak učinit prostřednictvím exekutora. Toto platí, není-li mezi věřitelem a dlužníkem jiné ujednání, např. o ručení za dluh. Př.: pokud si vezmete hypoteční úvěr a nesplácíte, banka se také nikoho neptá a dům Vám zpeněží, neboť dům je ručitelská zástava za hypotéku (banka nepotřebuje jít cestou přes exekutora). Obdobně je tomu u kontokorentu a půjček - ručíte penězi na běžném účtu. Když nesplácíte, banka je oprávněna si to strhnout z Vašeho účtu.

Pokud stržené peníze nebyly ve výši kontokorentu, je několik možných vysvětlení, které se liší banka od banky.

1) strženo bylo více - banka si strhla jak samotný dluh, tak i penále

2) strženo bylo méně - buď na účtu nebyl dostatek hotovosti na splacení celého dluhu nebo si banka strhla jen. tzv. povinnou minimální měsíční splátku, tedy pouze část dluhu

Ať tak či onak, doporučuji Vaší známé své dluhy neprodleně urovnat a dále platit včas. Pokud si peníze banka strhla sama z účtu, je to pro paní ještě levné řešení. Kdyby se šlo cestou přes soud a exekuci, musela by paní hradit ještě veškeré soudní výlohy a náklady na exekuci.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#7105, Nevyčerpání úvěru, Půjčka, 20.7.2019

Dobry den, delala jsem si konsolidaci pujcek u CS. U Equa bank se penize strhly samy a zaplatilo se vse, u Fio banky uz bohuzel ne. Je mozne, ze ted po trech mesicich mi kvuli tomu prisla obsilka od hospodarske kriminalky za nevyuziti uveru, protoze jsem zapomnela? Dekuji

Dobrý den, nevyčerpání úvěru určitě není trestným činem, který by řešila hospodářská kriminálka. Fio banka navíc neposkytuje spotřebitelské úvěry. Nejedná se o podvod?

H

#7104, Vymáhání pohledávek, Exekuce a insolvence, 20.7.2019

Dobrý den, jsme s manželem v insolvenčním řízení a nemáme žádnou exekuci ani návrh na exekuci. Již budeme mít rozhodnutí soudem, že jsme v úpadku. Mohou věřitele dát exekuci, když už jsme v úpadku? Bylo mi řečeno, že mohou svou pohledávku pouze přihlásit do insolvenčního řízení. Děkuji

Dobrý den, od momentu podání návrhu na insolvenci je vykonavatelnost exekucí dočasně pozastavena. Věřitelé nyní mohou pouze přihlašovat své pohledávky do insolvenčního řízení.

J

#7103, Flexi pass, Exekuce a insolvence, 20.7.2019

Dobry den, firma nam kazde tri mesice posila benefity Flexi pass, za ktere muzeme nakupovat v lekarne a vyuzivat je na ruzne zazitky. Doted mi normalne chodily, ale tento mesic jeste nedosly. Chci se zeptat, jestli se ohledne toho taky neco nezmenio v zakonu o insolvenci. Dekuji

Dobrý den, novela insolvenčního zákona platná od června 2019 v tomto ohledu žádnou změnu nepřinesla. Doporučuji se přeptat u svého zaměstnavatele, proč Vám Flexi passy nedorazily.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR