Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2243, Optimální spoření pro důchodce

Optimální spoření pro důchodce, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
21.10.2015 Spoření

Dobrý den, nedávno jsem se vás ptala na nejlepší spoření pro 75 letého tatínka. On mezitím navštívil ČSOB a tam mu doporučili rozložení financí do 3 produktů - penzijní připojištění, vyvážený fond ČSOB a fond s 90% hraniční jistotou. Zajímal by mě váš názor. Děkuji. Jitka Radimecká

Dobrý den,

toto rozhodně nedoporučuji - evidentně mu přepážkový pracovník doporučil přesně to, z čeho má největší provizi z prodeje.

1) vyhněte se velkým bankám (a la ČSOB) - vysoké poplatky a nízké úroky

2) penzijní připojištění - doporučuji nejpozději v 60-65 letech. Na peníze je totiž možné sáhnout nejdříve za 5 let. To už Vašemu tatínkovi bude 80 let.

3) fond - obecně fondy velkých bank (ČSOB apod.) nabízejí po odečtení nákladů zhruba stejný čistý výnos jako spořící účty lepší bank (Sberbank, Equa Bank, Evropsko-ruská banka, Moravský peněžní ústav, atd.) Zatímco u spořících účtů je úrok garantován, vklad pojištěn na 100% hodnoty a peníze máte kdykoliv k dispozici, u fondů je výnos negarantován, vklad nepojištěn a peníze rozhodně nejde vybrat kdykoliv. Dále fondy trpí krátko a střednědobými výkyvy podkladových aktiv - jinak řečeno, je to investice na delší dobu - je třeba pečlivě rozvážit a vyčkat na správný moment, kdy peníze z fondu vybrat (to můžou být i roky - tedy zcela nevhodné pro seniory v takto požehnaném věku).

Kolik chce vlastně Váš pan otec spořit/uložit? Jestli se jedná o několik set tisíc až milion korun, doporučuji obyčejný spořící účet, případně max. termínovaný vklad s roční výpovědní lhůtou. Nic komplikovaného, žádné fondy, penzijka, investička, stavební spoření atd. - toto jsou investice min. na 5 a více let. Tuto radu Vám bohužel v žádné bance nedají, neboť z uzavření spořícího účtu či termínovaného vkladu mají pobočkoví pracovníci zcela minimální provizi. Proto lidem neustále nutí fondy, atd.