Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2243, Optimální spoření pro důchodce

Optimální spoření pro důchodce, Spoření

JR

Dobrý den, nedávno jsem se vás ptala na nejlepší spoření pro 75 letého tatínka. On mezitím navštívil ČSOB a tam mu doporučili rozložení financí do 3 produktů - penzijní připojištění, vyvážený fond ČSOB a fond s 90% hraniční jistotou. Zajímal by mě váš názor. Děkuji. Jitka Radimecká

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

toto rozhodně nedoporučuji - evidentně mu přepážkový pracovník doporučil přesně to, z čeho má největší provizi z prodeje. 

1) vyhněte se velkým bankám (a la ČSOB) - vysoké poplatky a nízké úroky

2) penzijní připojištění - doporučuji nejpozději v 60-65 letech. Na peníze je totiž možné sáhnout nejdříve za 5 let. To už Vašemu tatínkovi bude 80 let.

3) fond - obecně fondy velkých bank (ČSOB apod.) nabízejí po odečtení nákladů zhruba stejný čistý výnos jako spořící účty lepší bank (Sberbank, Equa Bank, Evropsko-ruská banka, Moravský peněžní ústav, atd.) Zatímco u spořících účtů je úrok garantován, vklad pojištěn na 100% hodnoty a peníze máte kdykoliv k dispozici, u fondů je výnos negarantován, vklad nepojištěn a peníze rozhodně nejde vybrat kdykoliv. Dále fondy trpí krátko a střednědobými výkyvy podkladových aktiv - jinak řečeno, je to investice na delší dobu - je třeba pečlivě rozvážit a vyčkat na správný moment, kdy peníze z fondu vybrat (to můžou být i roky - tedy zcela nevhodné pro seniory v takto požehnaném věku).

Kolik chce vlastně Váš pan otec spořit/uložit? Jestli se jedná o několik set tisíc až milion korun, doporučuji obyčejný spořící účet, případně max. termínovaný vklad s roční výpovědní lhůtou. Nic komplikovaného, žádné fondy, penzijka, investička, stavební spoření atd. - toto jsou investice min. na 5 a více let. Tuto radu Vám bohužel v žádné bance nedají, neboť z uzavření spořícího účtu či termínovaného vkladu mají pobočkoví pracovníci zcela minimální provizi. Proto lidem neustále nutí fondy, atd.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

7.7.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Víte kolik bank se sídlem v České republice nabízí svoje služby? Kterou banku nejvíce využívají klienti, která je „nejlepší“? Při odpovědi na tyto otázky většinu z nás asi napadne jmenovat jednu z bank z tzv. velké čtyřky.

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Nedávná pandemie koronaviru COVID–19 přinesla nejen spoustu omezení, ale také jeden zdánlivě překvapivý efekt – růst zájmu o životní pojištění. Upozornily na to některé pojišťovny. Větší poptávka po životním pojištění je přitom logická. Právě tato pojistka totiž dokáže výrazně zmírnit následky různých nemocí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#10668, Hypotéka v manželství, Hypoteční poradna, 11.7.2020

Dobrý den, máme s manželem společnou hypotéku, kterou ale splácí on sám (má vyšší příjem). Je možné, aby mě manžel ze společně hypotéky vyvázal? On s tim souhlasí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, manželé vždy žádají o hypotéku společně. Vyvázání jednoho z manželů by bylo možné jen při zúžení SJM  a banka by s tím musela souhlasit. Jako manželé bez zúženého SJM ručíte za vše společně a nerozlučně, tedy vyvázání z hypotéky by Vám žádnou změnu nepřineslo.

P

#10667, Důvod pro zrušení insolvence, Exekuce a insolvence, 10.7.2020

Dobrý den, je spáchání přestupku (občanské soužití - nadávky) případně spáchání trestného činu vyhrožování důvodem pro zrušení probíhající insolvence? Nejedná se o fyzické napadení ani škodu na majetku apod. Poškozený nemá žádnou souvislost s dluhy v insolvenci. Děkuji

Dobrý den, důvodem pro zrušení insolvence by byla situace, kdy byste si na sebe nabral další závazky, kterým byste nebyl schopen dostát. Na zaplacení pokuty za přestupek pravděpodobně mít budete.

MK

#10666, Insolvence a penzijní spoření, Spoření, 10.7.2020

Dobrý den, mám povoleno oddlužení. Může mi insolvenční správce zabavit peníze v penzijním spoření, které jsem zakládal v době, kdy mi byly již prováděny srážky ze mzdy pro exekutory? Z tohoto minima jsem ještě spořil 500 Kč/měs. a benefit od zaměstnavatele. Děkuji za odpověď!

Dobrý den, peníze uložené na doplňkovém penzijním spoření nelze postihnout exekucí ani insolvencí. Tyto peníze Vám ins. správce zabavit nemůže a Vy máte právo dále ze svého nezabavitelného minima si tímto způsobem spořit. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR