Úvěr na nemovitost, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

dobrý den, mám následující problém: Jsem majitelem bytového domu - paneláku. Chci na něm postavit nástavbu, kde by mělo vzniknout víc než 10 nových bytů. Vzhledem k mému věku dostávám nabídky na financování maximálně na 10 let. Jak přesvědčit bankéře - ekonomicky vzdělaného člověka o tom, že nájemní dům nespadne ani nájemci nepřestanou platit dnem mých (kterýchkoli) narozenin, naopak že splácí-li hypotéku např. 35 lidí, je to o něco menší riziko, než když ji splácí jeden? Případně kam se obrátit, kde je možné čekat vstřícné jednání a pragmatické a logické myšlení? Za odpověď předem děkuji

Dobrý den,

zde nejde primárně ani tak o schopnost splácet jako o riziko úmrtí. Je velmi komplikované získat financování, který by dobou splácení překročilo věk 65-70 let. Jistě, poskytovatel úvěru bude jištěn zástavním právem k nemovitosti, ale solidním bankám či záložnám jde primárně o řádné splácení (ne o hojení se na prodané nemovitosti - což je naopak cílem mnoha tzv. pouličních firem, nabízejících půjčky a financování na plakátech u zastávek MHD). Když umřete, spadne nemovitost do dědického řízení, účty budou na nějakou dobu zablokovány a pro banku je tam velká neznámá co se pokračování týče.

Nejde ani tak o pragmatické myšlení či "zabedněnost" ekonomicky vzdělaného bankéře jako o nutnost dotyčného pracovníka dodržovat přísné interní postupy a limity s malou možností individuální výjimky.

Samozřejmě není to nemožné získat pro Váš případ financování, ale bude to komplikované, za méně výhodných podmínek (vyšší úrok - cca 5%) a právně náročnější. Zkuste družstevní záložny jako Moravský peněžní ústav či ANO. Menší hráč na trhu Vám spíše vyhoví než velká banka.