Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #2269, Úvěr na nemovitost

Úvěr na nemovitost, Hypoteční poradna

ES

dobrý den, mám následující problém: Jsem majitelem bytového domu - paneláku. Chci na něm postavit nástavbu, kde by mělo vzniknout víc než 10 nových bytů. Vzhledem k mému věku dostávám nabídky na financování maximálně na 10 let. Jak přesvědčit bankéře - ekonomicky vzdělaného člověka o tom, že nájemní dům nespadne ani nájemci nepřestanou platit dnem mých (kterýchkoli) narozenin, naopak že splácí-li hypotéku např. 35 lidí, je to o něco menší riziko, než když ji splácí jeden? Případně kam se obrátit, kde je možné čekat vstřícné jednání a pragmatické a logické myšlení? Za odpověď předem děkuji

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

zde nejde primárně ani tak o schopnost splácet jako o riziko úmrtí. Je velmi komplikované získat financování, který by dobou splácení překročilo věk 65-70 let. Jistě, poskytovatel úvěru bude jištěn zástavním právem k nemovitosti, ale solidním bankám či záložnám jde primárně o řádné splácení (ne o hojení se na prodané nemovitosti - což je naopak cílem mnoha tzv. pouličních firem, nabízejících půjčky a financování na plakátech u zastávek MHD). Když umřete, spadne nemovitost do dědického řízení, účty budou na nějakou dobu zablokovány a pro banku je tam velká neznámá co se pokračování týče.

Nejde ani tak o pragmatické myšlení či "zabedněnost" ekonomicky vzdělaného bankéře jako o nutnost dotyčného pracovníka dodržovat přísné interní postupy a limity s malou možností individuální výjimky. 

Samozřejmě není to nemožné získat pro Váš případ financování, ale bude to komplikované, za méně výhodných podmínek (vyšší úrok - cca 5%) a právně náročnější. Zkuste družstevní záložny jako Moravský peněžní ústav či ANO. Menší hráč na trhu Vám spíše vyhoví než velká banka.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření, Autor: Petr Jermář

Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni klesala.

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterým letos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování. U něj zpravidla dostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rok díky tomu ušetří tisíce korun.

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

17.1.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Jedny z nejzajímavějších úroků u termínovaných vkladů dlouhodobě nabízí družstevní záložny neboli kampeličky. Jejich sazby zpravidla přesahují hodnoty, které slibují banky. Snaží se tím vyvážit své mínusy.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#8678, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 22.1.2020

Dobrý den, mám dvě dospělé děti, mladšímu synovi jsem za života darovala dům, kde jsem zůstala jako "břemeno", starší o mě ani zbytek rodiny nejeví již 15 let zájem. Nyní mám uspořeno pár tisícovek a ráda bych, aby v případě, že se mnou něco stane, tyto peníze připadli mladšímu synovi případně jeho dcerám. Zároveň bych však nechtěla za svého života k těmto prostředkům ztratit přístup/právo. Je zde nějaká možnost? Variantu s vyděděním jsem pro náročnost a napadnutelnost zamítla. Děkuji

Dobrý den, jedinou možností je sepsat závěť a syna vydědit (jinak dojde k dělení majetku mezi zákonné dědice). Alternativně můžete peníze již za života převést na druhého syna, ale tím byste nad těmito penězi ztratila 100% kontrolu. 

AH

#8677, Hypotéka a sleva na dani za úroky, Daně, 22.1.2020

Dobrý den, jde uplatnit odečet, když úvěrová smlouva je na moji mamku, ale ve výpisu z katastru jsem vlastníkem já (její vlastni dcera)? Úvěr platím já s partnerem. Může moje mamka uplatnit nárok na odečet? V práci ji účetní řekla že to nejde, protože není zapsána na katastru. Da se to nějak řešit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pro odpočet úroků musíte být účastníkem úvěrové smlouvy, nemovitosti vlastnit a užívat ji k uspokojování svých bytových potřeb. Bez splnění těchto 3 podmínek není na slevu na dani za zaplacené úroky nárok. Slevu tak neuplatníte Vy ani Vaše matka neboť jedna z Vás nemovitost vlastní a na druhou je psaný úvěr. 

M

#8676, Odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 22.1.2020

Dobrý den, podepsal jsem smlouvu o refinancování mého současného HÚ. Z dotazů zde jsem se dozvěděl, že je možné ho do 14 dnů bez sankcí vypovědět. Chtěl bych se zeptat, zda je ve výpovědi nutné uvést i číslo zákona a paragrafu (jakého), podle kterého výpověď podávám a zda mohu tuto výpověď předat kterémukoliv zaměstnanci pobočky? Bylo zmíněno, že i v tomto případě může banka účtovat poplatek za zpracování smluv a odhad (v mém případě dělaný na dálku pomocí cenové mapy). Kolik může cca tento poplatek činit (konkrétně u Komerční banky)? Děkuji

Dobrý den, nejjednodušší je oznámit odstoupení od smlouvy na pobočce, kde s Vámi pobočkový pracovník vše sepíše. Jinak není nutné uvádět paragrafy, stačí napsat "odstupuji dle zákona ve 14 denní lhůtě od podpisu". Poplatky za žádost o úvěr, ocenění nemovitosti, zrychlené čerpání úvěru, atd. jsou vždy individuální, resp. při šikovném vyjednávání se jich lze zcela zbavit (ceníkově vše vyjde na několik tisíc korun). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR