Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2298, Helvetia Apotheke

Helvetia Apotheke, Podvod

EM

Dobrý den. Řeším záhadu. Už mi jde víc o princip, než o peníze. Odkývla jsem v červenci t.r. na telefon. nabídku Helvetia Apotheke a nechala si poslat jeden jejich produkt. Za ten jsem obratem zaplatila. Použila jsem automat /poprvé/tak za asistence pracovnice ČS, se kterou jsme číslo společně kontrolovaly, odešlo z mého účtu 79,- na úč.č. 1503110441/5500. Tři měsíce nic. Pak mi najednou přišla výzva od Helvetia Apotheke, že mám okamžitě uhradit nedoplatek 79,-na jejich účet u Fio banky. Ohradila jsem se, že mám zaplaceno. Když jsem jim napsala ć.účtu, kam jsem 22.7.2015 poslala oněch 79,-, tak mi odpověděli, že jsem udělala chybu , že jejich číslo je 5031104411/5500. A teď mám několik otázek: Je možné, že ač jsme číslice kontrolovaly, došlo nějak k posunu poslední cifry na první pozici?? Tím se totiž č. účtů liší. Existuje nebo existoval účet toho čísla, na které jsem to poslala? / začínající 150.../. Nebyl zrušen po 30.7.2015? Nebyl to jejich účet? Firma Helvetia Ap. mne varuje, že bude navyšovat požadavky, já ale z principu nechci platit znova. Dívala jsem se na další výpisy z účtů. Nikde není, že by se mi těch 79,-vrátilo. Snad jsem to napsala pochopitelně. Co mi radíte? Poslat znova? Děkuji Müllerová, Jeseník

Dobrý den,

1) jakékoliv pokusy o nabídky po telefonu čehokoliv (pojištění, investice, vysavač, hrnce, vitamíny, atd.) důrazně odmítejte a nejlépe telefon vždy ihned zavěsit. Je to stejné jako předváděcí akce tzv. šmejdů. Po telefonu Vás nikdy nic dobrého nepotká - vždy je to minimálně nesolidní (často i podvod). Doporučuji náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu.

2) není možné, aby došlo k jakémukoliv posunu číslic. Fio Banka má navíc kód 2010. Kód 5500 náleží Raiffeisenbank. Přehled bankovních kódů zde. Původní účet existoval, protože se Vám platba nevrátila (kdyby neexistoval, peníze by se Vám vrátily automaticky zpět do 4 pracovních dní).

3) Toto chování Helvetia Apotheke je vysoce nesolidní. Když si je prolustrujete přes vyhledávač, zjistíte, že stejné či podobné problémy má s touto pochybnou firmou mnoho dalších lidí.

Jak teď celou situaci řešit? Kdo Vám sdělil původní chybné číslo účtu? Máte-li písemné či elektronické (emailem) potvrzení čísla účtu, je snadno prokazatelná chyba na straně prodejce. Jestli to bylo jen po telefonu, bude dokazování velmi obtížené (i proto se nesmí nic nakupovat po telefonu). Můžete sdělit bance, že již provedená platba obsahovala špatný účet - banka pak oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz - jedná se totiž o bezdůvodné obohacení se, které je trestné (a v případě nevrácení peněz žalovatelné u soudu). Nicméně si banka za tento úkon může účtovat poplatek, který bude vyšší než 79 Kč. Efekt tohoto kroku je tedy sporný. Jestli posílat další peníze na jiný účet - těžko říct. Můžete nic neposílat a třeba se soudit. Nebo to poslat s tím, že jste si koupila zkušenost (lidově DZB - daň za blbost).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

8.1.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018? 

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

TR

#4219, Investiční na pronájem, Hypotéka, 18.1.2018

Dobrý den, naskytla se mi zajímavá koupě nemovitosti. Jednu už vlastním a bydlím v ní a druhou bych rád pronajal. Dá se poskytnout hypotéka i na takový nákup nemovitosti? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, určitě ano. Splácíte v současné době hypotéku za svoji první nemovitost? Pokud ne, bude možné využít běžnou hypotéku s nižším úrokem a vyšším LTV (bance jedno, jestli v nemovitosti budete bydlet nebo ji pronajímat). Naopak pokud už jednu hypotéku splácíte, pravděpodobně Váš příjem nepostačí na pokrytí druhé hypotéky. Do příjmů tak bude třeba započítat očekávaný výnos z nájmu, ale pak je třeba investiční hypotéka na pronájem (mírně vyšší úrok a nižší LTV). Kompletní přehled všech hypoték zde - vyplníte-li hypotéční formulář, kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.

R

#4218, Chybné číslo účtu, Platba, 18.1.2018

Dobrý den, chtěl bych vědět, když při zadávání příkazu k úhradě udělám chybu v čísle účtu příjemce a peníze odešlu na špatný účet, jestli se na požádání peníze vrátí zpět na můj účet? Děkuji.

Dobrý den, pokud platbu zašlete omylem na špatný účet, musíte o navrácení peněz požádat majitele účtu. Pokud by Vám peníze nevrátil, musel byste ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.  Banky nemohou vracet peníze ani stornovat platby.

D

#4217, Jak dlouho trvá převod peněz?, Platba, 17.1.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá převod peněz z České spořitelny do Fio banky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, platba z České spořitelny do Fio banky trvá max. 2 pracovní dny (nepočítají se víkendy a svátky).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR