Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2422, Stavební spoření a trvalý pobyt na území ČR

Stavební spoření a trvalý pobyt na území ČR, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.1.2016 Spoření

Dobry den, Raffeisen stav. sporitelna mi vypovedela smlouvu a zrusila ucet, protoze nemam trvaly pobyt v CR. Ucet byl otevren v roce 1999, trv. pobyt jsem ukoncila v 2007 (Raiffeisen jsem o tom informovala - odjela jsem do zahranici za praci). V rijnu 2015 mi pisemne oznamili, ze kvuli tomu, ze nemam trv. pobyt v CR, mi ucet byl zrusen a veskera statni podpora za celou dobu trvani mi byla odebrana (i ta za dobu, kdy jsem trv. pobyt v CR mela). Jak se mohu branit odebrani statni podpory za dobu, kdy jsem na ni mela narok (1999-2007) a mohu se nejak branit uzavreni uctu? Pokud vim, tak trvaly pobyt neni podminkou otevreni uctu... Penize z tohoto uctu jsem dosud neobdrzela (ucet uzavren v rijnu 2015). Chtela bych ve sporeni pokracovat (bez statni podpory), pripadne najit jine reseni pro ulozeni cele castky.

Dobrý den,

trvalý pobyt na území ČR je nutnou podmínkou pro získání státní podpory u stavebního spoření (ne pro samotné vedení účtu či spoření bez státní podpory). Nicméně tato podmínka se testuje pro každý rok samostatně, tedy máte nárok na státní podporu za dobu, kdy jste měla trvalý pobyt na území ČR. Doporučuji tedy s tímto argumentem písemně požádat banku o navrácení státní podpory za roky, kdy jste měla trvalý pobyt na území ČR. Pokud to stavební spořitelna odmítne, podejte stížnost k dohledovému orgánu nad bankovním trhem - ČNB.

Stavební spoření Vám může zrušit stavební spořitelna kdykoliv po uplynutí 6 let i bez udání důvodu (což mimochodem stavební spořitelny u takto starých a lépe úročených smluv dělají), výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Tedy při výpovědi podané v říjnu 2015 obdržíte peníze začátkem začátkem února 2016.

Upřímně, bez státní podpory nemá stavební spoření vůbec cenu - nízký úrok (aktuálně 1%), vysoké poplatky za sjednání (1% z cílové částky) a vedení produktu (cca 300 Kč/rok) a dlouhé omezení dispozice. Peníze si uložte raději na obyčejný spořící účet s úrokem 1-1,5%, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici a nebude s tím spojená žádná administrativa (jako u stavebního spoření) - a nikdo Vám to nebude nikdy rušit. Zkuste třeba Equa Bank, Air-Bank nebo Sberbank.