Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2422, Stavební spoření a trvalý pobyt na území ČR

Stavební spoření a trvalý pobyt na území ČR, Spoření

ZV

Dobry den, Raffeisen stav. sporitelna mi vypovedela smlouvu a zrusila ucet, protoze nemam trvaly pobyt v CR. Ucet byl otevren v roce 1999, trv. pobyt jsem ukoncila v 2007 (Raiffeisen jsem o tom informovala - odjela jsem do zahranici za praci). V rijnu 2015 mi pisemne oznamili, ze kvuli tomu, ze nemam trv. pobyt v CR, mi ucet byl zrusen a veskera statni podpora za celou dobu trvani mi byla odebrana (i ta za dobu, kdy jsem trv. pobyt v CR mela). Jak se mohu branit odebrani statni podpory za dobu, kdy jsem na ni mela narok (1999-2007) a mohu se nejak branit uzavreni uctu? Pokud vim, tak trvaly pobyt neni podminkou otevreni uctu... Penize z tohoto uctu jsem dosud neobdrzela (ucet uzavren v rijnu 2015). Chtela bych ve sporeni pokracovat (bez statni podpory), pripadne najit jine reseni pro ulozeni cele castky.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

trvalý pobyt na území ČR je nutnou podmínkou pro získání státní podpory u stavebního spoření (ne pro samotné vedení účtu či spoření bez státní podpory). Nicméně tato podmínka se testuje pro každý rok samostatně, tedy máte nárok na státní podporu za dobu, kdy jste měla trvalý pobyt na území ČR. Doporučuji tedy s tímto argumentem písemně požádat banku o navrácení státní podpory za roky, kdy jste měla trvalý pobyt na území ČR. Pokud to stavební spořitelna odmítne, podejte stížnost k dohledovému orgánu nad bankovním trhem - ČNB.

Stavební spoření Vám může zrušit stavební spořitelna kdykoliv po uplynutí 6 let i bez udání důvodu (což mimochodem stavební spořitelny u takto starých a lépe úročených smluv dělají), výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Tedy při výpovědi podané v říjnu 2015 obdržíte peníze začátkem začátkem února 2016.

Upřímně, bez státní podpory nemá stavební spoření vůbec cenu - nízký úrok (aktuálně 1%), vysoké poplatky za sjednání (1% z cílové částky) a vedení produktu (cca 300 Kč/rok) a dlouhé omezení dispozice. Peníze si uložte raději na obyčejný spořící účet s úrokem 1-1,5%, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici a nebude s tím spojená žádná administrativa (jako u stavebního spoření) - a nikdo Vám to nebude nikdy rušit. Zkuste třeba Equa Bank, Air-Bank nebo Sberbank.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

4.12.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Dobré oblečení, lyže nebo snowboard a cestovní pojištění na hory. Tři věci, bez kterých se na zimní dovolené rozhodně neobejdete. A není důležité, jestli plánujete jen prodloužený víkend v Krkonoších nebo dva týdny v Alpách. Pojištění na lyže vám dokáže zachránit spoustu peněz v zahraničí i v České republice.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

BD

#8231, Mám šanci získat konsolidaci?, Půjčka, 9.12.2019

Dobry večer, chtěla jsem poprosit o Vaši radu. V bance mi byla nabídnuta konsolidace úvěrů, které řádně splácím. Před měsícem mi byl v bance schválen kontokorent na 3 000 Kč. Chci se optat, konsolidace je v předschválení, avšak mohlo by se stát, že by byla zamítnuta, protoze jsem měla záznam v registru? Jsou to asi tři roky. Kdybych měla stále záznam, neschválili by mi přece ani kontokorent, který nyní mohu využívat? Ptala jsem se mojí bankovní poradkyně, zda vidí nějaké negativní záznamy a prý mám zatím vše v pořádku a že sloučení úvěrů by mělo proběhnout bez problémů. Myslíte, že se negativní záznam neobjeví v žádosti o konsolidaci, nebo se sám vymaže po letech? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den, do procesu schvalování úvěrů vstupuje mnoho parametrů. K záznamům v registrech dlužníků banky přihlížejí 3-5 let zpětně. Při menším a starším prohřešku v kombinaci s malou půjčkou (např. 3 000 Kč) může banka přimhouřit oko. Naopak při větším prohřešku a žádosti o vyšší úvěr v řádu statisíců banka klienta spíše odmítne (nebo úvěr akceptuje, ale s vyšším úrokem). Proces skóringu ve vaší bance již běží, počkejte si na výsledek. 

DK

#8230, Výměna neplatných liber, Banka, 8.12.2019

Dobrý den, je možno u vás vyměnit neplatné britské bankovky za české? Děkuji

Dobrý den, toto možné není - jsme online poradenský portál, nikoliv banka/směnárna. 

R

#8229, Kontakt na tazatele z poradny, Ostatní, 8.12.2019

Dobrý den, dalo by se spojit s člověkem co psal dotaz ohledně Sberbank a platby? Stalo se mně něco podobného, peníze jsem nezaslal, ale potřeboval bych vědět přesně účet, na který měla osoba peníze zaslat z toho důvodu, že pokud by to byl stejný jako ten co byl zaslán mně, chtěl bych podat žalobu.

Dobrý den, omlouváme se, ale toto možné není. Všechny dotazy procházejí anonymizací a v rámci ochrany osobních údajů nemáme právo dávat osobní údaje tazatelů komukoliv k dispozici.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR