Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #2606, Zavádějící informace při sjednání úvěru

Zavádějící informace při sjednání úvěru, Půjčka

LR

Dobry den, pujcil jsem si v GE bance 40 tisic a pani mi rekla, ze kdyz budu platit pravidelne 2tis/mes. tak za dva roky preplatim necelych 5tis. Po prvnich dvou splatkach jsem jen na urocich pleplatil 1400,- a po telefonatu me pani ujistila, ze slibeny preplatek 5tis je nesmysl a behem dvou let to bude cca 13tis. Kdyz mam z banky podepsanou smlouvu, ale byl jsem takto mystifikovan, mam nejakou sanci aspon na snizeni uroku? damy na prepazce byly dve, jedna z nich vedouci, uroky pocitaly spolu, urcite by si me pamatovaly. Samozrejme nemuzu odstoupit od pujcky, protoze penize jsem jiz vyuzil na duvod pujcky ;) Dekuji Lukas R.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

zákonnou povinností poskytovatele úvěru je klienta obeznámit nejen s RPSN (tedy ne s úrokem, ale se skutečnými náklady na půjčku), ale i s celkově zaplacenou částkou. Nejsem si však jist, nakolik by bylo v případném sporu prokazatelné ústní potvrzení od pobočkové pracovnice (předpokládám, že písemně ten přeplatek "jen 5 000 Kč" od nich nemáte). Tedy spor nedoporučuji.

Kdybyste prokázal, že Vám paní na přepážce poskytla zavádějící informace (což jde těžko bez papíru s razítkem), pak máte právo od úvěru odstoupit - v tom případě ale musíte peníze bance neprodleně vrátit (jenže ty už nemáte). Nárok na nižší úrok není - buď půjčka platí, nebo ne (nedá se smlouvat stylem "když byly zavádějící informace, tak chci nižší úrok"). 

Osobně by mě zajímalo, za jaký úrok/RPSN jste si vlastně půjčil, neboť při úroku 11,9%/RPSN 12,63% mi vychází přeplatek za 2 roky skutečně jen na 5 168 Kč. Máte-li úvěr přeplatit o 13 000 Kč, tak jste si musel půjčit tak za 20% (dvojnásobek toho, za kolik se dnes běžně půjčuje). Obecně GE Money Bank má v tuzemsku bezkonkurenčně nejdražší úvěry, na čemž nic nemění ani jejich masivní reklamní kampaň s kocourem.

Řešením by bylo úvěr refinancovat - třeba u Equa bank či Air Bank, kde nabízejí úrok/RPSN blízko 10% a onen přeplatek by byl skutečně jen 5 000 Kč.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

29.5.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Do čeho investovat v době krize, či pro případ další krize? Opět se jako dobrá investice ukázaly drahé kovy – konkrétně zlaté slitky.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#10283, Půjčka a smlouva na dobu určitou, Půjčka, 31.5.2020

Pokračování dotazu č. 10244: A smlouva na dobu určitou 1 rok není problém? Případně je možnost, že by mi ji zaměstnavatel mohl změnit na dobu neurčitou bez další zkušební doby?

Dobrý den, prodloužení zkušební doby je možné jen za souhlasu obou stran (musel byste s tím souhlasit Vy, což po uplynutí této lhůty není ve Vašem zájmu). Pracovní smlouvu z doby určité na dobu neurčitou lze změnit bez nutnosti nové zkušební lhůty, nicméně s tím by zase musel souhlasit Váš zaměstnavatel. Pokud se mu osvědčíte jako dobrý pracovník, určitě s tím nebude mít problém. Se smlouvou na dobu určitou půjčku sjednat lze, ale úvěr je třeba doplatit do momentu ukončení pracovní smlouvy (musel byste vše vrátit do 9 měsíců, což u půjčky 140 000 Kč by pravděpodobně bylo mimo vaše možnosti).

J

#10282, Insolvence a služby, Exekuce a insolvence, 31.5.2020

Dobrý den, ještě mně chybi cca rok do splacení insolvence. Můžu si nechat zřídit internet, aniž bych musel zaplatit předem zálohu ve výši 10 000 Kč? jsem z okolí Poličky na Svitavsku, děkuji.

Dobrý den, podmínky pro poskytování služeb (např. připojení k internetu) si určují poskytovatelé těchto služeb. Pokud Vámi vybraný poskytovatel služeb požaduje u klientů v insolvenci zálohu 10 000 Kč, zkuste si vybrat jiného poskytovatele služeb.

Š

#10281, Daň z nemovitosti, Reality, 31.5.2020

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů, zatím v podílovém vlastnictví. Přecházíme do tzv. osobního vlastnictví, kdy nám byla právníkem zpracována veškerá dokumentace a v průběhu dvou týdnů by právník měl podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Já osobně vlastním byt 3+1, soused 1+1. Soused mě oslovil, zda bych mu jeden pokoj neprodala, s čímž já souhlasím. Právníkem nám bylo sděleno, že tedy v návrhu do KN již zapracuje, že já přijímám byt o velikosti 2+1 a soused rovněž přijímá byt o velikosti 2+1, mezi mnou a sousedem byla vypracována kupní smlouva. V této souvislosti se Vás chci zeptat, zda, kdy a jakým způsobem máme tuto změnu nahlásit na finanční úřad, jednak v souvislosti se zaplacením daně za prodej (platí kupující, tedy pokud již nebylo schváleno, že se tato daň již neplatí) a jednak také s úpravou výše roční daně, kterou platíme vždy v květnu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, ohledně daně z nabytí nemovitosti doporučuji vyčkat 1-2 měsíce na výsledek jednání Parlamentu o zrušení této daně. Změnu u daně z nemovitosti budete řešit v daňovém přiznání za rok 2021 podávaném na FÚ do konce ledna 2021 (rok 2020 řešit nemusíte, tam již byla daň zaplacena).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 200 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR