Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #2606, Zavádějící informace při sjednání úvěru

Zavádějící informace při sjednání úvěru, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
15.3.2016 Půjčka

Dobry den, pujcil jsem si v GE bance 40 tisic a pani mi rekla, ze kdyz budu platit pravidelne 2tis/mes. tak za dva roky preplatim necelych 5tis. Po prvnich dvou splatkach jsem jen na urocich pleplatil 1400,- a po telefonatu me pani ujistila, ze slibeny preplatek 5tis je nesmysl a behem dvou let to bude cca 13tis. Kdyz mam z banky podepsanou smlouvu, ale byl jsem takto mystifikovan, mam nejakou sanci aspon na snizeni uroku? damy na prepazce byly dve, jedna z nich vedouci, uroky pocitaly spolu, urcite by si me pamatovaly. Samozrejme nemuzu odstoupit od pujcky, protoze penize jsem jiz vyuzil na duvod pujcky ;) Dekuji Lukas R.

Dobrý den,

zákonnou povinností poskytovatele úvěru je klienta obeznámit nejen s RPSN (tedy ne s úrokem, ale se skutečnými náklady na půjčku), ale i s celkově zaplacenou částkou. Nejsem si však jist, nakolik by bylo v případném sporu prokazatelné ústní potvrzení od pobočkové pracovnice (předpokládám, že písemně ten přeplatek "jen 5 000 Kč" od nich nemáte). Tedy spor nedoporučuji.

Kdybyste prokázal, že Vám paní na přepážce poskytla zavádějící informace (což jde těžko bez papíru s razítkem), pak máte právo od úvěru odstoupit - v tom případě ale musíte peníze bance neprodleně vrátit (jenže ty už nemáte). Nárok na nižší úrok není - buď půjčka platí, nebo ne (nedá se smlouvat stylem "když byly zavádějící informace, tak chci nižší úrok").

Osobně by mě zajímalo, za jaký úrok/RPSN jste si vlastně půjčil, neboť při úroku 11,9%/RPSN 12,63% mi vychází přeplatek za 2 roky skutečně jen na 5 168 Kč. Máte-li úvěr přeplatit o 13 000 Kč, tak jste si musel půjčit tak za 20% (dvojnásobek toho, za kolik se dnes běžně půjčuje). Obecně GE Money Bank má v tuzemsku bezkonkurenčně nejdražší úvěry, na čemž nic nemění ani jejich masivní reklamní kampaň s kocourem.

Řešením by bylo úvěr refinancovat - třeba u Equa bank či Air Bank, kde nabízejí úrok/RPSN blízko 10% a onen přeplatek by byl skutečně jen 5 000 Kč.