Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #2606, Zavádějící informace při sjednání úvěru

Zavádějící informace při sjednání úvěru, Půjčka

LR

Dobry den, pujcil jsem si v GE bance 40 tisic a pani mi rekla, ze kdyz budu platit pravidelne 2tis/mes. tak za dva roky preplatim necelych 5tis. Po prvnich dvou splatkach jsem jen na urocich pleplatil 1400,- a po telefonatu me pani ujistila, ze slibeny preplatek 5tis je nesmysl a behem dvou let to bude cca 13tis. Kdyz mam z banky podepsanou smlouvu, ale byl jsem takto mystifikovan, mam nejakou sanci aspon na snizeni uroku? damy na prepazce byly dve, jedna z nich vedouci, uroky pocitaly spolu, urcite by si me pamatovaly. Samozrejme nemuzu odstoupit od pujcky, protoze penize jsem jiz vyuzil na duvod pujcky ;) Dekuji Lukas R.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

zákonnou povinností poskytovatele úvěru je klienta obeznámit nejen s RPSN (tedy ne s úrokem, ale se skutečnými náklady na půjčku), ale i s celkově zaplacenou částkou. Nejsem si však jist, nakolik by bylo v případném sporu prokazatelné ústní potvrzení od pobočkové pracovnice (předpokládám, že písemně ten přeplatek "jen 5 000 Kč" od nich nemáte). Tedy spor nedoporučuji.

Kdybyste prokázal, že Vám paní na přepážce poskytla zavádějící informace (což jde těžko bez papíru s razítkem), pak máte právo od úvěru odstoupit - v tom případě ale musíte peníze bance neprodleně vrátit (jenže ty už nemáte). Nárok na nižší úrok není - buď půjčka platí, nebo ne (nedá se smlouvat stylem "když byly zavádějící informace, tak chci nižší úrok"). 

Osobně by mě zajímalo, za jaký úrok/RPSN jste si vlastně půjčil, neboť při úroku 11,9%/RPSN 12,63% mi vychází přeplatek za 2 roky skutečně jen na 5 168 Kč. Máte-li úvěr přeplatit o 13 000 Kč, tak jste si musel půjčit tak za 20% (dvojnásobek toho, za kolik se dnes běžně půjčuje). Obecně GE Money Bank má v tuzemsku bezkonkurenčně nejdražší úvěry, na čemž nic nemění ani jejich masivní reklamní kampaň s kocourem.

Řešením by bylo úvěr refinancovat - třeba u Equa bank či Air Bank, kde nabízejí úrok/RPSN blízko 10% a onen přeplatek by byl skutečně jen 5 000 Kč.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

15.11.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Trh s firmami ovlivňuje celá řada faktorů. České republice se ekonomicky již několik let velmi daří. Makroekonomická čísla patří k nejlepším v Evropě. Tento pozitivní vývoj s sebou přináší i jednu z poměrně mála známých skutečností. Roste zájem o prodej, ale i nákup firem. Proč právě nyní dochází k prodejům firem, jak lze cenu firmy zjistit a kdo prodává?

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

B

#8052, Svatba, dluhy a insolvence, Osobní a rodinné finance, 17.11.2019

Dobrý den, jsem dva roky v insolvenci, příští rok mám v plánu se oženit. Jaký to bude mít vliv na mou insolvenci? Děkuji

Dobrý den, svatbu v insolvenci nemohu doporučit, neb v manželství ručíte za všechny své dluhy společně a nerozlučně (částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím). Exekutoři by tak mohli dluhy vymáhat po Vaší manželce (neb ona na rozdíl od Vás nebude chráněna insolvencí). Se svatbou určitě vyčkejte na ukončení insolvence a uhrazení či prominutí dluhů.

MB

#8051, Jak prodat akcie?, Akcie a investice, 17.11.2019

Dobrý den, má manželka vlastní ještě akcie z kuponové privatizace. Do roku 2006 dostávala pravidelně výpis z účtu majitele cenných papírů, od té doby ale nic. Mezitím jsme se vzali, tedy změnila příjmení. Prosím poraďte, co udělat, aby je manželka mohla prodat a svůj účet, který je někde veden, uzavřít. Děkujeme za odpověď.

Dobrý den, je třeba kontaktovat správce, se kterým má Vaše paní uzavřenou komisionářskou smlouvu. Tento správce (nejčastěji banka) Vás zastupuje při obchodování na kapitálovém trhu a jemu můžete dát pokyn k prodeji. 

#8050, Převod peněz z vkladní knížky, Spoření, 17.11.2019

Dobrý den, chci převést peníze z mé vkladní knížky na účet vnuka. Jak postupovat? A musíme být u transakce oba, já i vnuk?

Dobrý den, vkladní knížka je velmi zastaralý produkt, který Vám neumožňuje pohodlné nakládání s penězi (a navíc Vám peníze svým nulovým úrokem znehodnocuje). Proto je třeba osobně navštívit pobočku vaší banky, peníze z knížky vybrat a vložit na účet vnuka. Pokud byste měl peníze na účtu, vše byste vyřídil z pohodlí domova zadáním platby online přes internetbanking. Za vklad peněz na cizí účet banky účtují nemalé poplatky. Proto (a zároveň i z důvodu Vaší bezpečnosti) doporučuji tuto operaci provádět ve dvou za asistence vnuka. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR