Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #12911, Česká spořitelna koupila WSPK

Česká spořitelna koupila WSPK, Banka

10.2.2021 Banka

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, která souvisí s prodejem mé banky. V podstatě celý život mám své finance svěřené lokální bance Waldviertel Sparkasse, kterou však od Nového roku pohltila Česká spořitelna. U banky mám aktuálně produkt běžného účtu (bez poplatků), hypoteční úvěr (zbývá asi 300 tis.), spořící účet a pár drobných produktů (vkladní knížky dětí apod.). Nyní přišel od České spořitelny dopis, ve kterém vyzývají ke změně VOP:

"Na konec čl. 1.2 VOP se doplňuje věta: "Pokud banka změní obchodní název služby, formuláře, provoz obchodních míst, čísla účtů nebo provede jiné změny, které nemají vliv na vzájemná práva a povinnosti banky a klienta, nejedná se o změnu smlouvy nebo obchodních podmínek." Do části 11 VOP se doplňuje nový čl. 11.6 tohoto znění: Smlouvy o účtu nebo platebních službách může banka změnit stejným postupem jako tyto VOP (viz. článek 1.2)".

Mohu na tuto změnu přistoupit bez obav? Byl bych nerad, pokud by byly změněny podmínky, zavedeny nesmyslné poplatky apod. Bohužel mám zkušenost (účet neziskové organizace, ve které působím), že u České spořitelny slíbená neplatí a poplatky naskakují i při několikerém slíbení, že tomu tak nebude. Pokud změnu odmítnu, mohu se všemi produkty bezplatně (snad) od ČS odejít. V současné situaci je to zřejmě preferovaná varianta, ale rád si nechám poradit. Co se týče alternativní banky, tak zdaleka nejsem rozhodnut. Moje požadavky jsou takové, že bych měl rád veškeré produkty u jedné banky. Běžný účet bez poplatků s možností vyřešit většinu záležitostí elektronicky (ale fyzická pobočka rozhodně není na škodu.), platby kartou a výběry bez poplatků, rozumná hypotéka, eventuálně možnost spoření. Spotřebitelské úvěry nepotřebuji. Aktuálně je favoritem UniCredit Bank, ale jsem otevřený lecčemu. Děkuji

Dobrý den,

tohoto ani jakýchkoliv jiných ustanovení bych se vůbec neobával, nejedná se o nic špatného (je to pouze formalita). Přechodem k ČS si polepšíte, budete mít k dispozici mnohem širší pobočkovou síť a modernější technologie (např. internetbanking George, okamžité platby nebo Bankovní IDentitu). Podmínky vašich současných produktů (úroky, poplatky) zůstávají zachovány. Pokud by v budoucnu došlo ke změně (časem se budou podmínky produktů WSPK určitě unifikovat s produkty ČS) a Vám se tato změna nelíbila, budete moci změnit banku zcela bez sankcí. Poplatků se netřeba obávat, ČS nabízí vedení účtu zdarma a bez podmínek. Pro hypotéku Vám platí stávající úrok až do konce fixace. U UniCredit byste měl po všech stránkách horší podmínky (doposud nemají okamžité platby, což jiné banky implementovaly již před 2 lety), vyšší poplatky nebo více podmínek pro bezplatné vedení účtu, méně poboček a bankomatů, atd.