Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #10987, Darování nemovitosti se zástavním právem

Darování nemovitosti se zástavním právem, Reality

Sjednejte si hypotéku online
17.8.2020 Reality

Dobrý den, babička by mi chtěla darovat chalupu. Bohužel ji v roce 2016 můj strýc (babičky syn) použil jako ručení pro svou hypotéku u KB na byt (630 000 Kč). V tuto chvíli nejsou rodinné vztahy se strýcem úplně růžové a odmítl chalupu vyvázat. Je nějaká možnost, jak se proti němu vyzbrojit a donutit ho chalupu oddlužit? Koupil si již třetí byt v bytovce, ale jsou družstevní a na jeden z bytů použil právě k ručení chalupu, která má hodnotu 750 000 Kč. Nerada bych se dostala do bodu, že dostanu chalupu a on přestane hypotéku platit. Sama jsem chtěla tuto nemovitost použít jako ručení k hypotéce. Mám možnost nějaké "páky"? Předem děkuji za odpověď s přáním hezkého dne.

Dobrý den,

Vaše babička v roce 2016 dobrovolně podepsala zástavní smlouvu ve prospěch banky za strýcovu hypotéku. Banka nemůže zrušit zástavní právo dříve než bude hypotéka doplacena. Banka by mohla (ale nemusela) akceptovat do zástavy jinou nemovitost, ale tu strýc nemá povinnost poskytnout (kdyby takovou nemovitost měl, pravděpodobně by nežádal o toto Vaši babičku).

Nejenže nemáte žádné páky na strýce, ale navíc možná nebude možný ani převod nemovitosti, neboť banky obvykle mimo zástavního práva do katastru zapisují též věcné břemeno "zákaz zcizení a zatížení", které neumožňuje nemovitost prodat či darovat.