Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20090, Hypotéka a odpočet úroků

Jak uplatnit slevu z hypotéky a stavebního spoření při rozvodu a společném bydlení?

10.12.2022 Daně

Dobrý den, prosím o radu. Od roku 2021 jsem rozvedená, nyní žiji ve dvougeneračním domě u svého přítele, kde mám i trvalé bydliště. Protože jsme chtěli mít občasné soukromí a v budoucnu i trvalé bydlení, pořídili jsme si v letošním roce nemovitost, na kterou jsem si vzala hypotéku. Platím měsíčně splátku necelých Kč 9 000 Kč Hypoteční bance a splátku 2 800 Kč (půjčka od stavebního spoření na rekonstrukci). Má otázka zní, zda mám nárok na slevu na dani z hypotéky a ze stavebního spoření a pokud ne, zda existuje nějaké řešení, jak slevy uplatnit. Přítel má totiž také hypotéku a i on splácí dluhy a každá koruna je v dnešní době k dobru. Děkuji za Váš čas a zodpovězení dotazu a popř. radu. Hezký den

Dobrý den,

pro snížení daňového základu o zaplacené úroky za účelové úvěry na bydlení (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření) je třeba:

  • být účastníkem úvěrové smlouvy
  • nemovitost vlastnit
  • nemovitost užívat k řešení svých bytových potřeb

Pokud toto splňujete, můžete odpočet úroků uplatnit.