Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11679, Hypotéka pro partnery na společný byt

Hypotéka pro partnery na společný byt, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, plánujeme s partnerkou (vztah 16 let) koupit 2+kk byt 64 m2 se sklepem a garážovým stáním v Jesenici z roku 2018. Byt majitel prodává bez realitky za prodejní cenu 5 mil a sám má na byt ještě nesplacenou hypotéku. Na bytu je tedy zástavní právo. Byt bychom financovali hypotékou u jiné banky. Abychom na ni dosáhli, budeme žádat společně s partnerkou s tím, že bych 1 mil. korun uhradil z vlastních zdrojů a na zbylou částku bychom čerpali hypotéku. Měsíční splátky bychom platili s partnerkou na půl. Na katastru bychom byli uvedeni jako vlastníci oba. S partnerkou jsme se domluvili, že kdyby se v životě stala nějaká nepříjemná událost, jako je například rozchod, tak bychom byt prodali a z peněz, které bychom získali prodejem, by se mi vrátil 1 mil. Kč, který jsem do bytu vložil na začátku z vlastních zdrojů, partnerce by se vrátila polovina součtu všech měsíčních splátek, které vložila do financování a zbylý dluh bance bychom dorovnali z peněz získaných prodejem. Chtěl jsem se Vás zeptat jakým způsobem papírově ošetřit, že po mne partnerka jakožto poloviční vlastník v případě rozchodu nebude vyžadovat 500 tis. Kč tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem do financování vložil, aby se nám otevřela cesta k hypotéce? Domluvili jsme se ústně, že by po mne částku 500 tis. nepožadovala, ačkoliv by právně mohla, protože bude poloviční vlastník bytu. Samozřejmě by se to dalo udělat tak, že na hypotéku bychom byli dva, ale vlastník bych byl pouze já, ale to mi nepřijde vůbec férové vůči partnerce. Poradíte mi prosím jak tuto domluvu ukotvit a případně existuje na to nějaký formální dokument? Chci se tímto jen pojistit, že kdyby se partnerka se mnou v budoucnu soudila o 500 tis. Kč (tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem na počátku poslal bance jako zdroj vlastních peněz) v případě rozchodu, tak abych měl papírový důkaz, že jsme se takto domluvili. Děkuji Vám za pomoc.

Dobrý den,

ústní dohoda "když se rozejdeme, nechám ti z prodeje bytu o 1 mil. Kč více" je velmi špatnou zárukou. Je to prakticky nevymahatelné. Přitom se nabízí jednodušší a férovější řešení. Jestliže kupujete byt za 5 mil. Kč, Vy ze svého dáváte 1 mil. Kč a 4 mil. Kč bude společná hypotéka splácená na půl, pak si byt kupte v poměru nikoliv 50:50 ale 60:40. Vy budete platit 60% kupní ceny bytu a měl byste tedy vlastnit 60% bytu.

Nezapomeňte, že za společnou hypotéku ručíte společně a nerozlučně (a to i v případě rozchodu). Pokud by partnerka přestala splácet svoji polovinu, musel byste celou splátku hradit Vy. A partnerka by nadále vlastnila 40% bytu.