Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11255, Hypotéka s věcným břemenem dožití

Hypotéka s věcným břemenem dožití, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, prosím o radu. Jaké jsou možnosti hypotéky při koupi nemovitosti s věcným břemenem dožití? Dcera chce koupit nemovitost od babičky a do smlouvy chtějí jako podmínku dát věcné břemeno dožití. Teď ale mají problém se získáním hypotéky. Prý jim žádná banka toto neumožní. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by dlužník přestal splácet, banka by nemovitost musela prodat výrazně pod cenou, neboť s babičkou na dožití by si dům koupil málokdo (představte si to jako hodnotu nájmu za očekávanou dobu užívání - např. při nájmu 15 000 Kč a očekávaném dožití 20 let odečtěte od hodnoty domu 3,6 mil. Kč). Takto prodaná nemovitost pod cenou by pravděpodobně nestačila na doplacení dluhu. Proto banky takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují.

Jediným řešením by bylo ručit za hypotéku jinou než kupovanou nemovitostí. Prostudujte podmínky hypotéky.