Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #12645, Nepřišla mi platba na zahraniční účet

Nepřišla mi platba na zahraniční účet, Platba

25.1.2021 Platba

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Vlastním německý účet u Sparkasse a na něj mi byly před více jak měsícem odeslány peníze za vrácené zboží z českého online Shopu Zalando. Podle údajů ze Zalanda a jejich banky byla částka poslána na můj německý účet, ovšem já je doposud neobdržela. Když se obrátím na Zalando s otázkou jak je možné že mi peníze stále nepřišly, je pro ně situace vyřešená s tím, že z jejich strany bylo vše provedeno správně a jejich banka (KB) nemůže víc dělat, max.čekat zda se peníze vrátí zpět. Podle německé banky Sparkasse, mají právě oni tu povinnost vytrasovat a zjistit, kde se peníze nachází, jakožto odesílatele platby. Třeba zda nedošly někomu jinému, ačkoliv všechny údaje byly zadány správně. Je pravdou že právě oni mohou něco zjistit? Kdo je v tuto chvíli v právu? Co se týče transakce z české KB od Zalando na můj německý účet u Sparkasse, mam zkušenosti s tím, že vždy platba došla bez problému. Až na tuhle poslední. Prostě po penězích se slehla zem. Nicméně oni se nesnaží to nijak dohledat, nevím do jaké míry má banka schopnost zjistit kde ty peníze skončily. Pokud jsem v právu já, jakožto poškozená osoba, co částku neobdržela, jak se mohu v tomto případě bránit? Děkuji za každou radu.

Dobrý den,

banka příjemce platby nemá povinnost zkoumat, proč ji na účet platba nedorazila (nemá k tomu ani žádné oprávnění). Věc je třeba řešit s odesílatelem platby (v případě sporu i soudní cestou).