Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8647, Podíl na nemovitosti do zástavy

Podíl na nemovitosti do zástavy, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dcera má 1/4 podíl na domě po manželově smrti (otci) a chce si vzít hypotéku na svůj vlastní dům. Musí mít můj souhlas, když vlastním zbytek nemovitosti? Bojím se, že kdyby náhodou přišly problémy se splácením, přijdu o střechu nad hlavou. Tvrdí, že si se svým dílem může dělat co chce. Děkuji

Dobrý den,

vlastník nemovitosti může nakládat v tomto ohledu se svým majetkem zcela libovolně (může svůj podíl 1/4 např. prodat bez Vašeho souhlasu). Nicméně v praxi banky podíly na nemovitostech do zástavy neakceptují. Spíše je smutné, že Vaši dceru vůbec napadlo nakládat takto s majetkem proti Vaší vůli. Ano, 1/4 nemovitosti je její, ale s ohledem na elementární lidskou slušnost a okolnosti bývá dobrým zvykem, že děti své rodiče z jejich nemovitostí za těchto okolností nestěhují a ani jim jinak neztrpčují život.