Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #5622, Pojištění vkladů a Garanční systém finančního trhu

Pojištění vkladů a Garanční systém finančního trhu, Banka

17.12.2018 Banka

Dobrý den, pane inženýre, na bankovní poradně jsem našla tuto Vaši odpověď:

Vklady u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Náhrady vyplácí Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů). Stát ani EU za vklady neručí.

V přiloženém videu Peter Staněk říká, že tomu tak není, že banky dostaly jakousi výjimku a vklady tudíž nejsou garantovány do výše uvedené shora. Můžete mi, prosím, záležitost uvést na pravou míru? Děkuji a jsem s pozdravem

Dobrý den,

naše tvrzení uvedené výše platí. Vklady u bank jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). V případě krachu banky zahajuje výplatu náhrad Garanční systém finančního trhu do 7 pracovních dnů od data vyhlášení krachu banky.

V uplynulých letech byly takto vyplaceny náhrady klientům zkrachovalých ERB Bank, Unibon, MSD a WPB Capital. Všechny tyto 4 instituce (1 banka a 3 družstevních záložny) byly tunelovány vlastními majiteli, a proto jim ČNB odejmula licence, bez kterých nemohly dále působit (nedošlo ke krachu vlivem finanční či jiné krize). U družstevních záložen (které oproti bankám nemají tak přísnou regulaci svého působení) byla zavedena v případě krachu spoluúčast klientů ve výši 10%. U bank je nadále garantováno 100%.

Český bankovní sektor je v mimořádně dobré kondici, přezdívá se mu "Švýcarsko východní Evropy". Jsme na tom výrazně lépe než mnohé země západní Evropy (Španělsko, Itálie, Portugalsko, Řecko, Francie). Finanční krize dříve či později přijde (pravděpodobně již v druhé polovině roku 2019), ale není třeba ji vnímat negativně. Je to přirozený očistný mechanismus ekonomik, který přichází pravidelně v cyklech zhruba 8-10 let.