Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #15439, Předčasné splacení starší hypotéky

Předčasné splacení starší hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám pozemek, na který splácím hypotéku. Pozemek má hodnotu asi 1,5 milionu. Zbývá mi doplatit cca 800 000 Kč a banka požaduje za předčasné splacení asi 80 tis. Podle nějakých dřívějších zákonných podmínek na to má prý právo. Chci stavět a vzít si hypotéku na výstavbu u jiné banky, než u které mám nyní zástavu na pozemku. Jak mám postupovat, když nechci zaplatit tak vysokou částku a můžu vůbec dát do zástavy pozemek, který ještě není splacený? A do jaké výše mi banka na takovýto pozemek půjčí? Děkuji

Dobrý den,

kdy byl hypoteční úvěr na pozemek sjednán? (resp. kdy proběhla poslední refixace?) Pokud před 12/2016, pak s poplatkem mnoho nenaděláte, neboť Zákon o spotřebitelském úvěru limitující výši sankcí za předčasné splacení se vztahuje pouze na úvěry podepsané nebo refixované po 12/2016.

Jednou nemovitostí lze ručit za hypoteční úvěry pouze u jedné banky (banky vyžadují zapsané zástavní právo v prvním pořadí).