Půjčka přes FB, Podvod

26.9.2020 Podvod

Dobrý den, stala se mi taková věc.Omylem jsem si klikl na FB na přidání přátel. A byl to nějaký podvod z Afriky nebo Francie nabízející půjčky 5 000 až 150 000 EUR. Samozřejmě jsem naspal do zpráv NO, že žádnou nechci. Mám podat tr. oznámení? Samozřejmě jsem žádné č. konta ani adresu neuváděl }nevím co vše dá zjistit z mé IP adresy). Nemůže se stát za rok, že přijde upomínka, že někde dlužím? Popřípadě bude jako důkaz stačit, že mě na účet za poslední roky kromě platu nic nepřišlo? (i když by teoreticky tvrdil, že mi půjčil osobně). Jak mám postupovat? Velmi děkuji

Dobrý den,

jedná se o podvod, ale cílem podvodníků není Vás za rok upomínat o vrácení neposkytnuté půjčky. Vůbec se nemusíte obávat, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Důkazní břemeno v případě sporu leží vždy na žalující straně, tedy podvodník by musel prokázat, že Vám půjčku poskytl, že Vás identifikoval dle OP, že provedl kontrolu Vaší bonity např. dle doložených výplatnic a ověření bezdlužnosti v BRKI/NRKI, že s Vámi sepsal úvěrovou smlouvu, že Vám poslal peníze, atd.). Pokud by poskytovatel úvěru jednal v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru, sjednání úvěrové smlouvy by šlo napadnout pro neplatnost (dlužník by pak peníze vracel bezúročně a dle svých možností).

Cílem těchto podvodníků je z Vás pouze vytáhnout peníze. Pokud byste jim odpověděl, že o půjčku zájem máte, pomalu by z Vás začali tahat pod smyšlenými záminkami drobné částky (poplatek za sjednání půjčky, atd.).