Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11259, Sankce za nenačerpání hypotéky

Jak změnit banku před začátkem nové fixace hypotéky?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v polovině října 2020 mi končí fixace u hypotéky. Se svou bankou jsem již podepsal dříve novou fixaci na 5 let (která vejde v účinnost za měsíc), ale nyní se mně naskytla příležitost přejít ke konkurenci s mnohem lepší sazbou. Je tento přechod jinam možný? Platí se současné bance penále za nedodržení již podepsané nové fixace, které ovšem ještě neběží? Je vůbec možné a vhodné banku v tuto chvíli změnit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banku můžete změnit kdykoliv, ale za nenačerpání hypotéky banky účtují sankci až 5% z nenačerpané částky a za refinancování mimo výročí fixace před uplynutím 24 měsíců od podpisu smlouvy se též účtují nemalé poplatky (obvykle 2-3%). Nechte si bankou vyčíslit možnou pokutu a dobře si spočítejte, jestli se Vám úspora na úrokové sazbě vyplatí. Ve většina případů bývá lepší vyčkat 24 měsíců od podpisu smlouvy (pak už bývají pokuty symbolické, obvykle v řádu stokorun či nižších tisíců).