Jak uplatnit slevu na dani za zaplacené úroky z hypotéky, když jsme spoludlužníci?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, od září 2019 mám hypotéku spolu s přítelem, který je spoludlužník, jsme i zapsáni v katastru. Měli jsme odklad splátek s tím, že první splátku hypotéky jsme platili leden 2020. V roce 2019 jsme zaplatili jen nutné úroky, cca 3 000 Kč. Přehled zaplacených úroků nám zatím nepřišel, ale bylo nám řečeno, že by jsme si měli tento závazek dát do slev na dani. Tuto slevu můžeme uplatňovat oba každý u svého zaměstnavatele nebo pouze jeden? Bylo nám nejdříve sděleno, že může jeden a ten bude mít odpočet v plné výši a když oba tak půleně. Bohužel další info bylo, že může jen jeden z nás. Máme na tuto slevu vůbec nárok? V roce 2021 by určitě byt problém neměl, ale teď si nejsme jistí. Všude jsou psané jiné informace, tak snad nám poradíte

Dobrý den,

slevu na dani mohou uplatnit všichni účastníci úvěrové smlouvy rovným dílem (nebo jeden z účastníků vše), pakliže byla nemovitost koupená na úvěr v předchozím roce užívána k uspokojování jejich bytových potřeb (nebo bytových potřeb blízké rodiny). Tedy manžel může uplatnit celých 3 000 Kč NEBO Vy můžete uplatnit celých 3 000 Kč NEBO každý může uplatnit 1 500 Kč. O uplatněnou částku se sníží základ daně, tedy reálně získáte zpět 15% (450 Kč).