Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #10377, SVJ a změna dispozic bytového domu

SVJ a změna dispozic bytového domu, Reality

Sjednejte si hypotéku online
9.6.2020 Reality

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky a změny prohlášení vlastníka u bytového domu. V našem bytovém domě je 8 bytových jednotek. K rozdělení došlo již v roce 1992. Jeden z vlastníků bytu bude realizovat rozšíření svého bytu půdní vestavbou - z původních společných prostor bylo odebráno 30 m2. Bude jimi rozšířena jedna bytová jednotka. Všichni jsme s tím souhlasili - již proběhlo vše na stavebním úřadě, pan majitel rozšiřované jednotky má již vydáno i stavební povolení. Potřebovali bychom dát po právní stránce celou věc do pořádku a novou situaci zapsat i do KN. 3 bytové jednotky jsou zastaveny ve prospěch bank (byly pořízeny na hypotéky). Jak prosím postupovat dále - v pohledu k bankám? A mohla bych požádat i o stručný popis jak postupovat s KN? Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Dobrý den,

jsou-li bytové jednotky ve výhradním osobním vlastnictví majitelů (nejedná se o podílové spoluvlastnictví celého domu), pak SVJ vztahy "banka-majitel bytové jednotky" vůbec neřeší (majitelé bytů ručí za hypotéky svými byty - kterým sice náleží část společných prostor, ale věcné břemeno zástavy je zapsané jen u bytů).

Ohledně KN - bude třeba vypracovat nové prohlášení spoluvlastníků, ve kterém bude reflektován nový stav společných prostor a rozdělení bytových jednotek.