Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16707, Vyplatí se vyšší vklady na stavební spoření?

Vyplatí se vyšší vklady na stavební spoření?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, ráda bych dostala radu ohledně stavebního spoření a hypotéky. Je úvěr ze stavebního spoření výhodnější než hypotéka od banky? Případná hypotéka by měla být čerpána na koupi bytu/domu a následnou rekonstrukci, popř. výstavbu domu. Co se týče samotných financí - místo ukládání peněz na účet stavebního spoření si šetřím peníze na běžném účtu (bez jakýchkoliv poplatků). Zatímco na účtu stavebního spoření je uloženo pár desítek tisíc korun, na běžném účtu je to několik set tisíc korun. Zajímá mě, zda to není chyba, zda by nebylo lepší mít peníze na stavebním spoření, i když na běžném účtu je již naspořeno 2x více, než je cílová částka na stavebním spoření. Jak si teď finance "uspořádat", aby bylo spoření efektivní a hlavně výhodné v případě budoucího čerpání hypotečního úvěru? Je lepší volba přesunout peníze z běžného účtu na stavební (i když je nepřevedu všechny z důvodu cílové částky) nebo přesunout těch "pár korun" ze stavebního spoření na běžný účet a stavební spoření zrušit, popř. dál pokračovat v aktuálním způsobu spoření? Děkuji Vám za radu.

Dobrý den,

obecně se nevyplatí na stavební spoření ukládat více než nutné minimum pro získání plné státní podpory 2 000 Kč/rok (tedy ukládejte přesně 1 700 Kč měsíčně). Jakékoliv jednorázové vklady nad tento rámec jsou pro Vás velmi nevýhodné, neboť stavební spoření nabízí úrok 1-1,5% (na peníze nemůžete sáhnout 6 let) a u spořicích účtů (peníze kdykoliv k dispozici) jsou úroky i přes 3% (a dále příští týden porostou s růstem základních úrokových sazeb ČNB).

Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření? To by chtělo přesně spočítat pro konkrétní případ, vaši bonitu, možnosti zástavy atd. Obecně se ale bonitnějším klientům (dostatečný příjem, máte dostatečnou zástavu) spíše vyplatí hypotéka, kterou splácíte anuitně od prvního měsíce po načerpání (úroky se počítají každý měsíc z nižší dlužné částky). U stavebního spoření první roky vůbec nic nesplácíte (splátky jdou na spoření s minimálním úrokem) a úrok se Vám počítá z původně půjčené částky (velmi nevýhodné).