Jak provést převod peněz z Islandské koruny (ISK) na český účet v Fio bance a minimalizovat poplatky?

16.10.2019 Platba

Dobrý den, pracuji na Islandu a příjem mám v Islandské koruně (ISK). Rád bych si převedl peníze na český účet. Mám Fio banku. Počítám s převodem částky něco větší než 100 000 Kč (CZK). Počítám také s tím, že banka na Islandě bude mít nějaké poplatky a Fio Banka též. Bohužel s tím nic nenadělám. Island je součástí European Free Trade Association (EFTA), a také součástí European Economic Area (EEA). Island není v EU, ale je součástí Šengenského prostoru. Můj dotaz se týká toho jak jestli je dobré udělat převod pěněz ISK na CZK, nebo když bych si založil Eurový účet v bance, zda bude transakce bez mnoha zbytečných převodů měny. Slyšel jsem, že při převodu peněz z ISK na CZK je v převodu zahrnutý kurz nejprve na z ISK na EUR a poté z EUR na CZK, máte s tím nějakou zkušenost? Pokud bych měl Eurový účet u Fio banky vyhnu se tím dvojímu (vícenásobnému) převodu v transakci? Dále by mě zajímalo, jak by to bylo v případě kdybych měl USD účet? (USD v budoucnu využiji více než-li EUR) Poslední zmíňka Pokud víte cokoli více o této problematice, budu rád za jakoukoli další vaší připomínku, radu nebo informaci, kterou je nutné vědět předem. Nebo za jakoukoli radu. Přeji hezký den a předem děkuji za odpovědi. S pozdravem, Ladislav

Dobrý den,

pro příjem zahraničních plateb doporučuji běžný účet od Equa bank, která si za příchozí SEPA platby (v EUR v rámci EU) účtuje jen 9 Kč a za ostatní zahraniční platby (např. ISK z Islandu) pouze 29 Kč. Účet může být veden v CZK, EUR i USD a je vždy zdarma a bez podmínek. Neznám podmínky a kurzy islandských bank, ale možná nejvýhodnějším řešením by bylo z islandského účtu odeslat do ČR rovnou eura či dolary (na účet vedený v EUR/USD). Tím by došlo pouze k jedné konverzi.