Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Číslo popisné

Číslo popisné


Definice Číslo popisné

Je číslo, kterým musí být označena každá budova sloužící k trvalému bydlení. Číslo popisné se přiděluje každé budově až po kolaudaci a je vždy podmínkou zápisu do katastru nemovitostí. U každé budovy nalezneme pouze jedno číslo opisné a je identifikátorem v katastrální evidenci.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Číslo popisné

MM

#9196, Hypotéka na chatu, Hypoteční poradna, 7.3.2020

Dobrý den, je možné získat hypotéku na rekreační chatu v lukrativní místě v případě, že má připojenou pouze elektřinu a voda je k dispozici pouze z městské studny? (která je vzdalena 250m od objektu) Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéku na koupi rekreačního objektu použít můžete, nicméně je otázkou, jestli banka bude do zástavy tuto chatu akceptovat nebo bude vyžadovat ručení jinou nemovitostí. U rekreačních objektů je obvykle požadováno přidělené číslo popisné a celoroční obyvatelnost, což objekt bez pitné vody spíše nesplní.

M

#7933, Rozdělení domu na bytové jednotky, Reality, 6.11.2019

Dobrý den, s bratrem plánujeme stavět dvojdomek, tzn. budeme mít společnou středovou zeď, ale vše bude pod jednou střechou, jedno číslo popisné. Pozemek je náš, každý má 1/2. Bratr má vlastní zdroje a já bych chtěl žádat o hypotéku a ručit pouze na svoji 1/2, celkem potřeba asi 3 mil. Kč, jsem dlouhodobě zaměstnaný, mám stabilní příjem a jsem schopný 20% dodat z vlastních peněz, tzn. hypotéka kolem 2,4 mil. Kč. Lze ručit pouze 1/2 pozemku a 1/2 novostavby za úvěr? Nemovitost bude takto rozdělena i v katastru, tzn. je 100% zřejmé, že patří jednomu vlastníkovi. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit bance za hypotéku lze pouze celým pozemkem/stavbou (přestože má pozemek/stavba více spoluvlastníků). Nejen kvůli hypotéce, ale i z mnoha jiných praktických důvodů bych doporučil následující:

1) stavěný RD nechte v katastru zapsat jako 2 samostatné bytové jednotky

2) pozemek rozdělte na poloviny

Každý z vás bude majitelem své bytové jednotky, poloviny pozemku a pouze pozemek přímo pod domem zůstane ve spoluvlastnictví.

M

#7864, Úvěr na rekreační objekt, Hypoteční poradna, 29.10.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti, jak financovat zahrádku s chatičkou. Je v OV. S manželem máme hypotéku na byt a máme možnost a chceme koupit chatičku. Vím, že se na to dá použít klasická půjčka na cokoli, ale ta je jen na 8-10 let. Jsou i jiné možnosti půjčky? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li Vámi kupovaný rekreační objekt trvale obyvatelný a má-li číslo popisné, šlo by na něj čerpat i klasickou hypotéku s úrokem cca 2% a splatností až 30 let. Alternativně úvěr ze stavebního spoření, který má oproti půjčce taktéž nižší úrok a delší splatnost. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

PB

#7750, Hypotéka na rekonstrukci rekreačního objektu, Hypoteční poradna, 16.10.2019

Dobrý den, máme rekreační objekt na pozemku, kde je možný přístup pouze přes cizí pozemky - nicméně aktuálně jednáme přes soud o zřízení nezbytné cesty. Pokud se tak stane - tj. nezbytná cesta přes pozemky cizích vlastníků bude udělena, je možné získat hypotéku na rekonstrukci stávajícího rekreačního objektu?

Dobrý den,

banka Vám poskytne hypotéku i na rekonstrukci rekreačního objektu bez přístupové cesty. Podstatné je, kolik potřebujete půjčit a jak hodnotnou nemovitostí můžete ručit. Bude-li chtít ručit rekonstruovaným rekreačním objektem, pak by právní vada v podobě neexistence přístupové cesty výrazně snížila zástavní hodnotu nemovitosti a bylo by určitě lepší vyčkat na její zřízení. Banky do zástavy obecně akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti, u rekreačních objektů je vyžadováno přidělené číslo popisné. Při ručení jinou nemovitostí by nebylo nutné čekat na zápis věcného břemena práva cesty. Banky Vám mohou půjčit až 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%).

JS

#7417, Hypotéka na rekreační objekt, Hypoteční poradna, 1.9.2019

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky/půjčky na pozemek, který je v KN veden jako zahrada, součástí zemědělského fondu, nicméně je dle územního plánu v zastavitelném území - lze zde postavit objekt pro rodinnou rekreaci. Lze tento nákup hradit hypotékou? A jak je to následně s navýšením hypotéky na samotnou stavbu chaty? Děkuji za radu

Dobrý den,

získat hypotéku na vlastní bydlení (byt, RD, pozemek) není dnes problém, ale s rekreačními objekty je to horší. Při koupi chaty je třeba buď ručit jinou trvale obyvatelnou nemovitostí, nebo musí mít chata parametry trvalé obyvatelnosti (např. číslo popisné, zápis stavby v KN, pozemek v zóně určené pro trvalé bydlení dle územního plánu, atd.). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi podrobně projdou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Články o Číslo popisné

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…edy základní podmínky pro zástavunemovitosti u hypotéky? Musí: ležet na území České republiky, být zapsaná v katastrunemovitostí, mít přidělené číslo popisné neboorientační, případně musí mít jeho přidělení schválené, a mít víc než 50 % podlahovéplochy určených k bydlení (týká se to zej…Banky v ČR