Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Bankomat

Bankomat


Definice Bankomat

je samoobslužné zařízení, které vydává hotovost držitelům platebních karet. Díky rozšíření bankomatů od osmdesátých let klienti nemusí vázat výběr peněz na provozní dobu jejich pobočky banky a banky umožňují výběry za poplatek i z cizích bankomatů. První bankomat byl údajně uveden do provozu v roce 1967 v severním Londýně pod bankou Barclays. Dnes podle asociace provozovatelů bankomatů po světě existují 3 miliony podobných strojů.
V posledních letech se nově rozšiřují i Vkladomaty, které umí hotové peníze nejen vydávat, ale i přijímat.Dotazy v poradně k Bankomat

PZ

#14866, Platba, Platba, 20.7.2021

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli se dá dohledat platba odeslaná v čase 17:22 přes internetové bankovnictví z účtu u Česká spořitelny na můj účet u Komerční banky. Byl jsem v bankomatu ve 20:12 a peníze tam nebyly. 

Dobrý den,

banka odesílatele platby Vám nemůže potvrdit, zdali Vám jejich klient peníze skutečně poslal. Pokud Vám platba nepřijde do 1 pracovního dne, nic Vám nikdo neposlal. 

M

#14841, Výběr peněz na Ukrajině, Běžný účet, 16.7.2021

Dobry den, chci se zeptat, tchán žije na Ukrajině ve vesnici, kde není bankomat, takže účet určitě nemá a nevím zda je schopný ho tam založit. Dá se tady založit účet pro něj? Takový aby tam mohl peníze co pošleme vybírat? Nebo jak nejjednodušší by bylo mu peníze posílat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud by tchán přijel z Ukrajiny do ČR, běžný účet by si tu třeba i založit mohl. Ale jeho problém by to stejně nevyřešilo, neboť bez bankomatu by peníze ve své obci nevybral ani s platební kartou od české banky. 

PP

#14809, Zapomněl jsem odebrat peníze z bankomatu, Běžný účet, 14.7.2021

Dobrý den, mohu se zeptat, při výběru z bankomatu jiné banky, za jakou dobu zajedou peníze zpět, když peníze nevyjmu? Konkrétně bankomat Na Sádkách. Zaúčtují se peníze jako výběr nebo jej odečtou i když zajedou zpět do bankomatu?

Dobrý den,

pokud peníze z bankomatu neodeberete, zajedou po pár vteřinách zpět do bankomatu. Některé banky v některých případech připisují nevybrané peníze klientům zpět na běžný účet, v ostatních v případech je nutné podat reklamaci.

VS

#14765, Může mi banka zablokovat internetbanking?, Běžný účet, 10.7.2021

Dobrý den, může mi banka blokovat internetové bankovnictví s tím, že jsem údajně několikrát spletla heslo nebo přihlašovací kód?  Já jsem v současné době imobilní, a tak nemůžu ani vybírat z bankomatu. Ale hlavně mi jde o to internetové bankovnictví - oni mi vnucují aplikaci na chytrém telefonu, ale já se toho bojím. S chytrým telefonem si moc nerozumím (je mi 75 let). V podstatě v současné době nemám zaplacené faktury a peněz v hotovosti mám také málo. Nevím jak dlouho bude trvat má neschopnost pohybu a tak se tam s nimi nemohu jet ani hádat. Děkuji vám předem za odpověď.

Dobrý den,

jedná se preventivní bezpečnostní opatření, které standardně používají všechny banky. Pokud zadáte několikrát po sobě chybné přihlašovací údaje, banka preventivně přístup do internetbankingu zablokuje a vyzve Vás k obnově přístupových údajů/odblokování (návštěva pobočky). Je to pro vaše vlastní dobro. Kdyby toto opatření banky nepoužívaly, podvodník by se mohl nabourat do vašeho účtu (postupně by zkoušel všechny možné kombinace písmen a číslic pomocí softwaru).

Mobilního bankovnictví se není třeba bát. Zde se můžete přihlašovat a platby potvrzovat otiskem prstu (nehrozí zapomenutí hesla).

PK

#14727, Bankomaty a vkladomaty, Běžný účet, 6.7.2021

Dobrý den, lze pomocí karet jiných bank (např. Air Bank nebo České spořitelny) pomocí vkladomatů jiných bank vložit peníze na účty těchto bank nebo jen vybírat? Za odpověď děkuji.

Dobrý den,

platební kartou můžete obecně vybírat ze všech bankomatů, ale vkládat lze obvykle hotovost jen přes vkladomaty vaší banky na účty vedené u vaší banky (vklady hotovosti na cizí účty jsou vždy více zpoplatněné, a proto se nevyplatí - jednodušší je peníze vložit na svůj běžný účet a následně je převést na cizí účet klasickou platbou přes internetbanking). 

Články o Bankomat

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet

…ěru účtu. Zároveň ale nesmíte zapomenout ani na základní podmínky, jakojsou: poplatky spojené s vedením účtu a s transakcemi, poplatky za výběr z bankomatu v Česku i vzahraničí nebo například možnost vyřídit co nejvíczáležitostí on-line. Právě tyto podmínky proto vezměte při výběru nového k…

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet

…předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čímdál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovýmibankomaty – tedy vkladomaty. Nejnověji oznámila takový krok Sberbank.Pokladny ruší u čtvrtiny poboček, na kterých dosud byly. Konkrétně na pobočká…

Co je to otevřené bankovnictví?

Co je to otevřené bankovnictví?

15.3.2021, Komerční sdělení

…. Komerčníbanka umožňuje ostatním hráčům na trhu v rámci jejich služeb či v jejichaplikacích využít údaje, jako je vyhledání nejbližší pobočky či bankomatu KB,aktuální kurzovní lístek, přehled účtů, zůstatků a transakční historie,vzdálené ověření identity klienta či možnost provedení platby.…

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

Spořicí účet s úrokem 3 %? Ano, ale jen když investujete

15.2.2021, Spoření

…využívat. Co to znamená? Každý měsíc vám na něj musí přijítalespoň 15 000 korun. A každý měsíc z něj musí odejítnejméně 3 platby, včetně výběrů z bankomatů a plateb kartou. Slíbené úročení navíc získáte jen na půl roku.A pouze u vkladů do 150 000 korun. Nechcete podmínky? Dostanete nejvýš 1 …

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka

…se více na poradce vterénu, které vhodně doplňovalo několik máloobchodních míst. Klienti Wüstenrot mohou již od roku 2020 využívat všechnypobočky,bankomatya vkladomaty Moneta Money Bank. Internetové bankovnictvíHypotéky je stále možné obsluhovat přes portálWüstenrot, nicméně se klientům vřel…Banky v ČR