Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Phishing

Phishing


Definice Phishing

je podvodné vylákání hesel k internetovému bankovnictví, či vylákání hesel, čísel kreditních karet, apod. 
Útočník využívá nevyžádaného e-mailu, nebo SMS, pomocí které vyvolá dojem, že si oslovený musí jít na web zkontrolovat svoje přístupy, nebo aktualizovat heslo. Útočník většinou provozuje falešné stránky, které se tváří jako stránky banky a při údajné aktualizaci hesla jen přepošlou údaje napadeného.
Phishing také má český ekvivalent jako Rhybaření.Dotazy v poradně k Phishing

SJ

#11702, Phishing, Podvod, 8.11.2020

Dobrý den, jsem obětí phishingového útoku na moje konto, přišel jsem o všechny životní úspory. Vše jsem osobně nahlásil bance, Policii a následně sepsal o tom protokol na kriminální policii. Několikrát jsem navštívil banku od doby kdy se to stalo (23.10. 2020), ale nedostal jsem odpověď na otázku, jak se bude postupovat. Jsem si vědom, že probíhá asi vyšetřování ale zaráží mě, že banka mě vůbec v této věci nekontaktovala. Jak mám postupovat?

Dobrý den,

věc je třeba nahlásit bance (pro zamezení dalších škod) a podat trestní oznámení na neznámého pachatele (Policie ČR), což jste již učinil. Více v tuto chvíli bohužel udělat nelze. Šance na vypátrání pachatele bývá obvykle bohužel velmi nízká.

D

#4701, Phishing, Podvod, 22.5.2018

Už 2x mi přišel e-mail s tímto textem. Předpokládám, že se jedná o podvod, který přišel i jiným zákazníkům. Myslím, že byste o tom měli vědět. 

FIO banka Náš systém vás informuje, že máte problém s vaším účtem. Informace byly požadovány z tohoto důvodu: Toto je poslední připomenutí přihlášení do vašeho účtu a potvrzení vašich informací Přihlaste se k účtu Neodpovídáte-li na tuto zprávu, nebudete muset odpovědět. Použijte naši sekci "Kontakt" na našich webových stránkách. upřímně

Dobrý den,

máte samozřejmě pravdu, jedná se o podvod, kdy se z Vás podvodníci snaží vylákat přihlašovací údaje k Vašemu účtu. Rozpoznávacím znakem většinu podvodů je špatná čeština (podvodníci jsou ze zahraničí a texty překládají do všech světových jazyků strojově). 

J

#3847, Phishing mBank, Podvod, 18.9.2017

Dobrý den, před půl hodinou tedy v 19,15 jsem obdržel SMS zprávu, že bylo mé mKonto z bezpečnostních důvodů zablokováno a pro odblokování mám navštívit https://mbank-cz.pw a zodpovědět několik bezpečnostních otázek... jak je to možné, když u vás žádné konto ani účet nemám?

Dobrý den,

toto je pokus o podvod zvaný phising, kdy se z Vás podvodník snaží vylákat citlivé údaje. V tomto případě pod smyšlenou historkou (blokace účtu) se Vás snaží přimět k zadání přihlašovacích údajů do internetbankingu na falešnou stránku mBank. Tuto stránku neprovozuje mBank, ale podvodník, kterému byste tak dobrovolně vydal citlivé údaje, pomocí kterých by získal přístup k Vašemu účtu. 

Podvodníci neví, kdo a je a kdo není klientem mBank, proto tuto zprávu posílají všem a doufají, že se někdo chytí. Banky nikdy takto s klienty nekomunikují. Jakékoliv odblokování účtu či změna hesla probíhají výhradně na pobočkách bank po předložení OP - nikdy ne na dálku (přes email/telefon).

RV

#1576, Ostatní dotazy, Ostatní, 17.9.2014

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem objevil článek o "phishingu". Osobně v tuto dobu řeším obdobnou situaci. Vše jsem shrnul na našich webových stránkác.h Děkuji za zveřejnění, či jakoukoliv radu. Taktéž doporučuji všem klientům Fio banky, aby se obrátili na banku s dotazem o námi popsaném riziku a žádali vyjádření banky o jejím postoji k řešení takovéto vzniklé situace. Jako precedenční případ můžete uvést naší reklamaci, která je vedena pod číslem: 810849 S pozdravem Radek Vopat

Dobrý den,

asi Vás nepotěším, ale Váš případ je skutečně unikátní a liší se velmi od standardních podvodů, za které banky ručí a klientům hradí ztrátu.

Nejčastěji se setkáváme s těmito typy podvodů:

1) neoprávněné výběry z bankomatů - na bankomatu banky je pachatelem nainstalována čtečka karet (která kartu zkopíruje) a minikamera snímající zadávaný PIN - za bankomat ručí banka a dojde-li vlivem jeho užití k neoprávněnému výběru hotovosti pachatelem, je primárním poškozeným banka, která klientovi hradí ztrátu a pachatele žaluje sama banka (pachatel primárně zneužil zařízení banky, ne klienta).

Jiná situace by byla, kdyby např.u Vás doma zazvonil pachatel, představil se jménem banky a chtěl po Vás odevzdat platební kartu a sdělit PIN. Tady by byl primárně zneužitým samotný klient (a ne banka) - tuto ztrátu by banka nehradila a taktéž by klientovi doporučila se obrátit na policii.

2) neoprávněné výběry pomocí internetbankingu (phising) - samotné stránky banky jsou napadené (banka za ně nese odpovědnost, a tedy je poškozená primárně banka - banka klientům hradí ztrátu a sama se obrací na policii)

Pokud Vám ale přijde email (kryjící se za vodárny, plynaře, atd.), Vy sám si nainstalujete virus do počítače a následně i do telefonu (vše nezávisle na bance), jste primárně poškozeným Vy a ne banka (a tudíž banka nemá povinnost hradit ztrátu a věc musíte řešit s policií přímo Vy osobně). Banka může být samozřejmě benevolentní a ztrátu uhradit, ale není to v tomto případě její povinnost. Je to stejný rozdíl jako v bodu jedna s platební kartou (kde je rozdíl na první pohled jasnější).

Obecně banka může ručit jen za to, co sama může ovlivnit (stav svého bankomatu či svých internetových stránek). Banka nemůže nést odpovědnost za škodu způsobenou Vaším zavirovaným počítačem a telefonem (je to bohužel to samé, jako kdyby se podvodník na ulici představil jménem banky a Vy mu uvěřil - jen je to sofistikovanější).

Články o Phishing

Bezpečnost internetového bankovnictví: Nejčastější útoky a tipy, jak chránit váš účet

Bezpečnost internetového bankovnictví: Nejčastější útoky a tipy, jak chránit váš účet

5.12.2018, Komerční sdělení

…a proto se nevyplatípodceňovat pár základních pravidel, která před nimi uchrání vaše peníze a dalšíinformace. Nejčastější metodou těžení hesel je phishingMetoda phishingje vázána na elektronickou komunikaci, jako jsou například e-maily. Hackervyšle falešnou komunikaci, která se vydává za vám…

Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí

Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí

6.1.2015, Komerční sdělení

…d přestane tato pravidla dodržovat, je mu certifikát odebrán. Seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování, naleznete zde. Phishing Pozor také na emaily, které jsou vytvořeny stakovou věrohodností, že si je můžete splést od emailů odeslaných karetními asociacemi (VISA,…

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

21.6.2013, Aktuálně

Raiffeisenbank se stala v posledních dnech terčem phishingu. Phishingem se nazývá situace, kdy méně či více povedená napodobenina webu banky řízená podvodníky láká klienty oné banky k zadání svých přihlašovacích údajů do internetbankingu.  Většinu těchto napodobeni webů lze velmi snadno ro…Banky v ČR