Banky.cz Články Hypotéka Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020 Hypotéka

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

REKLAMA

Ještě začátkem března experti počítali s opačným vývojem. Tedy se zdražováním půjček na bydlení. Vycházeli například z nečekaného zvýšení sazeb České národní banky, která začátkem února zvýšila své úroky o 0,25 procentního bodu.

Některé banky kvůli tomu dokonce ještě v únoru a na začátku března hypotéky opravdu zdražily. Kromě předchozího kroku České národní banky je k tomu vedlo i dřívější zvyšování úroků dalších poskytovatelů.

Akciové trhy padají a s nimi i cena zdrojů

Už druhý týden v březnu se ale situace začala měnit. Výrazně totiž zrychlil propad úrokových sazeb na světových mezibankovních trzích, který odstartoval v únoru

Právě světové mezibankovní sazby přitom určují, jak draze si banky mezi sebou půjčují. Mají tak velký vliv na růst nebo pokles úroků u hypoték.

Loni například snižování těchto sazeb výrazně pomohlo zlevnění nových hypoték, u kterých spadl průměrný úrok z lednových 3% na prosincové 2,34%. Následné zdražování pak banky zdůvodnily zase zvyšováním světových sazeb.

Jenže poslední týdny daly poskytovatelům znovu prostor ke zlevnění. Kvůli propadu světových akciových trhů začaly klesat mezibankovní sazby a bankám výrazně klesla cena zdrojů.

A důvod propadu? Všudypřítomná pandemie koronaviru COVID-19, který se z Asie rozšířil do celého světa. A přinesl s sebou karanténu rozsáhlých oblastí i zrušení veřejných akcí.

Hrozí také příchod hospodářské krize

Odborníci se navíc bojí, že koronavirová pandemie přinese také světovou ekonomickou krizi. Nasvědčuje tomu například oslabení akciových trhů.

Důležité bude, jak rychle se podaří současnou situaci vyřešit. Pokud to nepotrvá příliš dlouho, trhy se mohou rychle vzpamatovat a stabilizovat. A začít znovu posilovat. Následky tedy nemusí být kritické.

Nejlepší hypotéka online

Také proto jednotlivé státy poměrně rychle přikročily k přísným opatřením, které mají dalšímu šíření pandemie zabránit.

Čím delší dobu ale budou země s koronavirem COVID-19 bojovat, tím závažnější budou následky. Dá se totiž čekat omezování provozu továren, pozastavení přeshraničního obchodu i následné propouštění.

A také další propady akciových trhů a úrokových sazeb hypoték.

Kvůli koronaviru si můžete odložit splátky

Koronavirus však český hypoteční trh ovlivňuje už nyní. České banky a spořitelny aktuálně nabízí klientům, kterých se současná situace dotkne, odložení splátek až o tři měsíce.

Odklad se týká jak hypoték, tak spotřebitelských úvěrů. Nárok na něj mají lidé, kterým kvůli koronavirové pandemii dočasně klesly příjmy. Banky pak každou žádost individuálně posoudí.

Poklesu cen hypoték nahrává i levnější ropa

Pandemie koronaviru COVID-19 ale není jediným faktorem, který žene ceny hypoték dolů. Jejich zlevnění nahrává také výrazné snížení cen ropy. Přestože je dobrou zprávou pro motoristy, ekonomové z něj radost nemají.

Velké zlevňování ropy totiž bývá předzvěstí hospodářské krize. Spolu s koronavirovou pandemií je už druhým faktorem, který experty znervózňuje. A který tlačí světové mezibankovní sazby níž.

Hypotéky zažily výrazný propad

Nejlepší hypotéka online

Aktuální propad světových mezibankovních sazeb dává poskytovatelům hypoték dost prostoru ke zlevnění. Dá se proto čekat, že se bude opakovat loňská situace, kdy kvůli nižší poptávce musely banky o klienty víc bojovat. A úroky hypotečních úvěrů výrazně klesaly.

K menší poptávce tehdy přispěly i pokyny České národní banky, která na podzim 2018 zpřísnila podmínky pro poskytování půjček na bydlení. Spolu s dalším zdražováním nemovitostí to podstatně zhoršilo dostupnost nových hypoték.

S dražším bydlením počítejte i letos

Experti upozorňují, že domy a byty budou zdražovat také letos. A možná dost výrazně.

Zatímco ještě na přelomu roku analytici odhadovali letošní růst cen na zhruba 5%, aktuální situace může podle nich nahrát ještě většímu zdražení. Je to dané tím, že investoři vnímají nemovitosti jako bezpečné uložení peněz v časech krize. Proto se na ně mohou zaměřit víc než dosud.

Pokud ceny nemovitostí opravdu výrazně porostou, pro mnoho lidí budou hypotéky prakticky nedostupné. A bankám tím pádem klesne počet možných klientů.

Dá se proto čekat, že konkurenční boj mezi poskytovateli ještě nabere obrátky. Už nyní se přitom nabízené úrokové sazby liší až o 0,8 procentního bodu. Proto nikdy nezapomeňte jednotlivé nabídky nejdřív dobře porovnat pomocí hypoteční kalkulačky.

Už nyní u třímilionové půjčky se splatností 30 let zaplatíte u některých bank až o 15 000 korun ročně víc než jinde. A čím vyšší půjčku si vezmete, tím víc u nich přeplatíte.

REKLAMA

ANKETA k článku Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Klesnou letos úroky u hypoték pod 2%?

Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.5.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí

15.5.2024 Hypotéka

Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?

Je možné získat hypotéku, když máte smlouvu na dobu určitou?

8.5.2024 Hypotéka

Hypotéka je pro velké procento Čechů jedinou cestou, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Podle statistik z roku 2024 aktuálně splácí hypotéku každý třetí Čech a o sjednání hypotéky uvažuje zhruba dalších 13 % populace. Ideální je, pokud má žadatel o hypotéku smlouvu na dobu neurčitou. V některých případech je však možné získat hypotéku i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Jak na hypotéku dosáhnout?

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

3.5.2024 Hypotéka

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Pojďme se podívat, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. Ukážeme nejčastější problémy při pořizování prvního bydlení na co si dát pozor.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena