Banky.cz Články Hypotéka Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020, Hypotéka

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

Ještě začátkem března experti počítali s opačným vývojem. Tedy se zdražováním půjček na bydlení. Vycházeli například z nečekaného zvýšení sazeb České národní banky, která začátkem února zvýšila své úroky o 0,25 procentního bodu.

Některé banky kvůli tomu dokonce ještě v únoru a na začátku března hypotéky opravdu zdražily. Kromě předchozího kroku České národní banky je k tomu vedlo i dřívější zvyšování úroků dalších poskytovatelů.

Akciové trhy padají a s nimi i cena zdrojů

Už druhý týden v březnu se ale situace začala měnit. Výrazně totiž zrychlil propad úrokových sazeb na světových mezibankovních trzích, který odstartoval v únoru

Právě světové mezibankovní sazby přitom určují, jak draze si banky mezi sebou půjčují. Mají tak velký vliv na růst nebo pokles úroků u hypoték.

Loni například snižování těchto sazeb výrazně pomohlo zlevnění nových hypoték, u kterých spadl průměrný úrok z lednových 3% na prosincové 2,34%. Následné zdražování pak banky zdůvodnily zase zvyšováním světových sazeb.

Jenže poslední týdny daly poskytovatelům znovu prostor ke zlevnění. Kvůli propadu světových akciových trhů začaly klesat mezibankovní sazby a bankám výrazně klesla cena zdrojů.

A důvod propadu? Všudypřítomná pandemie koronaviru COVID-19, který se z Asie rozšířil do celého světa. A přinesl s sebou karanténu rozsáhlých oblastí i zrušení veřejných akcí.

Hrozí také příchod hospodářské krize

Odborníci se navíc bojí, že koronavirová pandemie přinese také světovou ekonomickou krizi. Nasvědčuje tomu například oslabení akciových trhů.

Důležité bude, jak rychle se podaří současnou situaci vyřešit. Pokud to nepotrvá příliš dlouho, trhy se mohou rychle vzpamatovat a stabilizovat. A začít znovu posilovat. Následky tedy nemusí být kritické.

Také proto jednotlivé státy poměrně rychle přikročily k přísným opatřením, které mají dalšímu šíření pandemie zabránit.

Čím delší dobu ale budou země s koronavirem COVID-19 bojovat, tím závažnější budou následky. Dá se totiž čekat omezování provozu továren, pozastavení přeshraničního obchodu i následné propouštění.

A také další propady akciových trhů a úrokových sazeb hypoték.

Kvůli koronaviru si můžete odložit splátky

Koronavirus však český hypoteční trh ovlivňuje už nyní. České banky a spořitelny aktuálně nabízí klientům, kterých se současná situace dotkne, odložení splátek až o tři měsíce.

Odklad se týká jak hypoték, tak spotřebitelských úvěrů. Nárok na něj mají lidé, kterým kvůli koronavirové pandemii dočasně klesly příjmy. Banky pak každou žádost individuálně posoudí.

Poklesu cen hypoték nahrává i levnější ropa

Pandemie koronaviru COVID-19 ale není jediným faktorem, který žene ceny hypoték dolů. Jejich zlevnění nahrává také výrazné snížení cen ropy. Přestože je dobrou zprávou pro motoristy, ekonomové z něj radost nemají.

Velké zlevňování ropy totiž bývá předzvěstí hospodářské krize. Spolu s koronavirovou pandemií je už druhým faktorem, který experty znervózňuje. A který tlačí světové mezibankovní sazby níž.

Hypotéky zažily výrazný propad

Aktuální propad světových mezibankovních sazeb dává poskytovatelům hypoték dost prostoru ke zlevnění. Dá se proto čekat, že se bude opakovat loňská situace, kdy kvůli nižší poptávce musely banky o klienty víc bojovat. A úroky hypotečních úvěrů výrazně klesaly.

K menší poptávce tehdy přispěly i pokyny České národní banky, která na podzim 2018 zpřísnila podmínky pro poskytování půjček na bydlení. Spolu s dalším zdražováním nemovitostí to podstatně zhoršilo dostupnost nových hypoték.

S dražším bydlením počítejte i letos

Experti upozorňují, že domy a byty budou zdražovat také letos. A možná dost výrazně.

Zatímco ještě na přelomu roku analytici odhadovali letošní růst cen na zhruba 5%, aktuální situace může podle nich nahrát ještě většímu zdražení. Je to dané tím, že investoři vnímají nemovitosti jako bezpečné uložení peněz v časech krize. Proto se na ně mohou zaměřit víc než dosud.

Pokud ceny nemovitostí opravdu výrazně porostou, pro mnoho lidí budou hypotéky prakticky nedostupné. A bankám tím pádem klesne počet možných klientů.

Dá se proto čekat, že konkurenční boj mezi poskytovateli ještě nabere obrátky. Už nyní se přitom nabízené úrokové sazby liší až o 0,8 procentního bodu. Proto nikdy nezapomeňte jednotlivé nabídky nejdřív dobře porovnat pomocí hypoteční kalkulačky.

Už nyní u třímilionové půjčky se splatností 30 let zaplatíte u některých bank až o 15 000 korun ročně víc než jinde. A čím vyšší půjčku si vezmete, tím víc u nich přeplatíte.

ANKETA k článku Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě"

Klesnou letos úroky u hypoték pod 2%?
Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat