Bankovní inovace roku

4.1.2012 Aktuálně

V článku Ideální banka a její produkty jsme si definovali, jak by banka měla vypadat, jaké služby poskytovat a jak se ke klientům chovat. Shrnuto, banka by klienty mělo nechat téměř vše vyřídit online z pohodlí domova a poskytovat standardní produkty s nulovými poplatky (již promítnutými do úrokových sazeb). Bezplatných resp. transparentních produktů nám přibývá, administrativa se snižuje a čím dál tím více úkonů lze vyřídit online. Za bezkonkurenčně největší bankovní inovaci roku však lze bezesporu prohlásit počin Air Bank v podobě revolučního full online založení účtu.

Založení účtu online

Full online založení účtu dnes

Bankovní inovace roku

Jistě, online sjednání běžného či spořicího účtu tady funguje již nějakou dobu (prvně s ním před lety přišla pokrokově mBank), ale doposud to nikdy nebylo 100% online. Vždy byl úkon završen fyzickým podepsáním smlouvy, byť pohodlně přivezenou kurýrem k tíži banky. Air Bank šla dále a umožnila založení účtu bez fyzického podpisu smlouvy. Stačí ji k tomu pouze emailem zaslané kopie dvou dokladů (stačí vyfotit občanku a řidičák) a výpis z jiného vašeho bankovního účtu v ČR (neakceptuje se sice printscreen z internetbankingu, ale plně postačí elektronická verze výpisu vygenerovaná z internetbankingu v pdf). Práce pro vás doma na méně než 5 minut. Následně banka zkontroluje zaslané dokumenty, přidělí vám číslo nového účtu a vyzve vás k poslání libovolné částky (ano, stačí i 1 Kč) z účtu ke kterému jste poskytli výpis na tento nový účet. Jakmile je částka připsána, je nový účet plně aktivován. Celé to netrvá to déle než 2-3 pracovní dny. Touto inovací nastavila Airbank směr dalšího ubírání se co se sjednávání produktů týče.

Předschválená hypotéka příště?

Co nás čeká dál? Již dnes je možné si sjednat online kreditní kartu či spotřebitelský úvěr s předschválenými parametry, pakliže jste nějakou dobu klientem banky. Velmi populární by mohla být i předschválená hypotéka. Banka má k dispozici kompletní přehled vašich příjmů a výdajů za celou dobu historie účtu. Bohužel s těmito velmi cennými a bezplatně sebranými daty banka neumí pracovat a řádně je využít. Přitom tato data mají daleko větší vypovídací hodnotu než potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu, přiznání k dani z příjmu či čestně uvedené pravidelné výdaje na leasing, pojistky atd. Klient by měl v internetbankingu k dispozici kalkulačku s nastavenými limity a mohl by si kdykoliv spočítat, kolik je mu banka ochotna půjčit a za jakých podmínek a následně by již pouze dokládal ocenění zastavované nemovitosti. Historie účtu by mohla být významným parametrem korekce pro výslednou úrokovou sazbu a umožnila by větší diferenciaci sazeb dle potenciálu klienta pro banku a nikoliv pouze dle % LTV.

Tímto novoročním článkem přeji všem našim čtenářům za celou redakci Banky.cz hodně úspěchů a bankám mnoho zdařile implementovaných inovací v roce 2012.

ANKETA k článku Bankovní inovace roku

Do kamenné pobočky své banky chodím:

Počet odpovědí: 40

KOMENTÁŘE k článku Bankovní inovace roku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od