Bankovní inovace roku

4.1.2012 Aktuálně

V článku Ideální banka a její produkty jsme si definovali, jak by banka měla vypadat, jaké služby poskytovat a jak se ke klientům chovat. Shrnuto, banka by klienty mělo nechat téměř vše vyřídit online z pohodlí domova a poskytovat standardní produkty s nulovými poplatky (již promítnutými do úrokových sazeb). Bezplatných resp. transparentních produktů nám přibývá, administrativa se snižuje a čím dál tím více úkonů lze vyřídit online. Za bezkonkurenčně největší bankovní inovaci roku však lze bezesporu prohlásit počin Air Bank v podobě revolučního full online založení účtu.

Založení účtu online

Full online založení účtu dnes

Bankovní inovace roku

Jistě, online sjednání běžného či spořicího účtu tady funguje již nějakou dobu (prvně s ním před lety přišla pokrokově mBank), ale doposud to nikdy nebylo 100% online. Vždy byl úkon završen fyzickým podepsáním smlouvy, byť pohodlně přivezenou kurýrem k tíži banky. Air Bank šla dále a umožnila založení účtu bez fyzického podpisu smlouvy. Stačí ji k tomu pouze emailem zaslané kopie dvou dokladů (stačí vyfotit občanku a řidičák) a výpis z jiného vašeho bankovního účtu v ČR (neakceptuje se sice printscreen z internetbankingu, ale plně postačí elektronická verze výpisu vygenerovaná z internetbankingu v pdf). Práce pro vás doma na méně než 5 minut. Následně banka zkontroluje zaslané dokumenty, přidělí vám číslo nového účtu a vyzve vás k poslání libovolné částky (ano, stačí i 1 Kč) z účtu ke kterému jste poskytli výpis na tento nový účet. Jakmile je částka připsána, je nový účet plně aktivován. Celé to netrvá to déle než 2-3 pracovní dny. Touto inovací nastavila Airbank směr dalšího ubírání se co se sjednávání produktů týče.

Předschválená hypotéka příště?

Co nás čeká dál? Již dnes je možné si sjednat online kreditní kartu či spotřebitelský úvěr s předschválenými parametry, pakliže jste nějakou dobu klientem banky. Velmi populární by mohla být i předschválená hypotéka. Banka má k dispozici kompletní přehled vašich příjmů a výdajů za celou dobu historie účtu. Bohužel s těmito velmi cennými a bezplatně sebranými daty banka neumí pracovat a řádně je využít. Přitom tato data mají daleko větší vypovídací hodnotu než potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu, přiznání k dani z příjmu či čestně uvedené pravidelné výdaje na leasing, pojistky atd. Klient by měl v internetbankingu k dispozici kalkulačku s nastavenými limity a mohl by si kdykoliv spočítat, kolik je mu banka ochotna půjčit a za jakých podmínek a následně by již pouze dokládal ocenění zastavované nemovitosti. Historie účtu by mohla být významným parametrem korekce pro výslednou úrokovou sazbu a umožnila by větší diferenciaci sazeb dle potenciálu klienta pro banku a nikoliv pouze dle % LTV.

Tímto novoročním článkem přeji všem našim čtenářům za celou redakci Banky.cz hodně úspěchů a bankám mnoho zdařile implementovaných inovací v roce 2012.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Bankovní inovace roku

Do kamenné pobočky své banky chodím:

Počet odpovědí: 40

KOMENTÁŘE k článku Bankovní inovace roku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČSOB: Akce - Mimořádná splátka z dotace Nová zelená úsporám ZDARMA

14.9.2023 Aktuálně

Nová akce platí pro klienty, kteří podepíší smlouvu k Hypotéce na úsporné bydlení (tj. klient doložil Průkaz energetické náročnosti budovy v energetické třídě A nebo B). 

Cenová válka se zatím na hypotečním trhu nekoná. Změní se situace na podzim?

11.9.2023 Aktuálně

Nabídkové ceny hypoték sice v posledních týdnech klesají, nicméně se nejedná o žádný zásadní průlom úrokových sazeb směrem dolů. Index GOFI 70 sledující průměrné nabídkové sazby se drží stále nad šesti procenty, za což může zejména cenová politika mBank, která uvádí svou sazbu dlouhodobě na hodnotě

UCB: Snížení úrokových sazeb

8.9.2023 Aktuálně

UniCredit Bank s platností od 11. 9. 2023 snižuje úrokové sazby hypoték pro fixace 3Y, 7Y a 10Y, a to až o 0,8% p.a.

Komerční banka snižuje sazby u hypoték

7.9.2023 Aktuálně

KB: Akce - hypoteční úvěr s garantovanou úrokovou sazbou. Snížení sazeb u Americké hypotéky a hypoték s LTV nad 80%

Hypoteční novinky č. 8 - experti na hypotéky radí

6.9.2023 Aktuálně

V dnešních hypotečních novinkách se dozvíte více o průzkumu realitního trhu, jak na čerpání hypotéky na dřevostavbu a o zelené hypotéce.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena