Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila
18.8.2021, Hypotéka

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Ještě v červnu si lidé mohli sjednat hypotéku s průměrnou sazbou 2,13 %. Od té doby ale úroky dál stoupají a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zastavit. Natož obrátit.

centrální banka zvýšila úroky už podruhé

Za zdražování hypoték může zejména vytrvalé zvyšování sazeb na mezibankovním trhu, ke kterému se v poslední době přidal také růst úroků ze strany České národní banky. Ta k tomuto kroku sáhla letos už dvakrát.

Poprvé to bylo na konci června, kdy základní dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Podobnou změnu provedla po více než roce, kdy se úroky neměnily.

Další změnu odsouhlasila rada České národní banky na začátku srpna. Úroky zvýšila opět o čtvrtinu procentního bodu na 0,75 %.

Krok proti inflaci

Ke zvyšování úrokových sazeb přistupuje Česká národní banka hlavně kvůli stoupající inflaci, která se v posledních měsících pohybuje kolem 3 %. K jejímu růstu pomohlo oživení ekonomiky po uvolnění opatření, která měla bránit šířením nemoci covid-19.

Cílem centrální banky je však udržet inflaci kolem 2 %. Proto je pravděpodobné, že bude úroky ještě navyšovat.

Zároveň si musíme uvědomit, že před nástupem pandemie se úrokové sazby České národní banky pohybovaly okolo 2 %. V současné době se tak úroky teprve přibližují hodnotám, které byly běžné ještě začátkem minulého roku.

Banky s reakcí nečekají

Banky začaly zdražovat hypoteční úvěry už letos v únoru. Tehdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby ale tento ukazatel neustále roste.

Za 5 měsíců se úroky v průměru zvedly o 0,2 procentního bodu. V červnu si tak lidé mohli sjednat hypotéku v průměru se sazbou 2,13 %.

Červencová čísla sice zatím ještě neznáme, už teď je ale jasné, že budou zase o něco vyšší.

Většina bank totiž ve zdražování hypoték pokračuje. A sazby se už nyní u některých institucí přibližují hranici 3 %.

Podle představitelů bank se s pozvolným navyšováním úroků dá počítat minimálně do konce letošního roku.

Úroky se mohou zastavit na 3 %

Podle názoru mnohých expertů k pokoření hranice 3 % jistě dojde. Nebo se k ní alespoň výrazně přiblížíme.

Zároveň ale věří, že se úroky na této úrovni udrží a nebudou stoupat o moc výš.

Na sazbě kolem 3 % přitom byly hypoteční úvěry v České republice naposledy na začátku roku 2019. Kvůli nízké poptávce a konkurenčnímu boji pak úroky začaly padat. A to až do letošního února, kdy se trend obrátil.

Blížíme se k nejdražším zemím

Nastolený trend zvyšování úroků ale nevypadá dobře v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Česká republika se totiž blíží do desítky států s nevyšší průměrnou sazbou.

Zatím nejhůře na tom jsou Lotyši, Maďaři a Rumuni se sazbou nad 4 %. Na druhé straně žebříčku jsou pak Finové, kteří si na bydlení mohou půjčit peníze s úrokem 0,8 %.

Konkurenční boj může růst zpomalit

Vývoj úroků však není jasně daný. Mohou ho totiž ovlivnit i další faktory. Kromě sazeb na mezibankovním trhu a nastavení úroků ze strany České národní banky má na cenu hypoték vliv také konkurenční boj mezi finančními institucemi.

A ten je v České republice poměrně silný.

Může se tak stát, že úroky neporostou u všech bank stejně rychle. Někteří poskytovatelé totiž mohou situace využít a úrok zvyšovat pomaleji, aby nalákaly co nejvíce nových klientů.

Čeká se na reakci klientů

Kromě konkurenčního boje může jednání bank ovlivnit i poptávka ze strany klientů. Pokud by výrazně klesla, banky budou muset úroky snížit.

Tento scénář však není příliš pravděpodobný. Zájem o hypotéky je totiž letos rekordní.

Jen v prvním pololetí sjednaly banky hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. To je téměř tolik, co za celý loňský rok. Tehdy si lidé půjčili 254 miliard korun.

Může za to například fakt, že lidé jsou bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené cestování i možnosti dovolené.

Raději jednejte hned

Na optimistické scénáře se tedy příliš spoléhat nedá. Verze, že hypotéky začnou opět zlevňovat, není v blízké budoucnosti příliš reálná.

Pokud tedy plánujete pořízení hypotéky, raději to příliš neodkládejte. Stále si totiž na trhu můžete vybrat nabídku se sazbou jen mírně nad 2 %.

Stačí využít hypoteční kalkulačku a porovnat, co banky nabízejí. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí. A máte jistotu, že vyberete správně.

ANKETA k článku "ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila"

Přesáhne průměrná úroková sazba u hypoték letos 3%?
Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.Banky v ČR