Banky.cz Články Hypotéka ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021 Hypotéka

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Ještě v červnu si lidé mohli sjednat hypotéku s průměrnou sazbou 2,13 %. Od té doby ale úroky dál stoupají a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zastavit. Natož obrátit.

centrální banka zvýšila úroky už podruhé

Za zdražování hypoték může zejména vytrvalé zvyšování sazeb na mezibankovním trhu, ke kterému se v poslední době přidal také růst úroků ze strany České národní banky. Ta k tomuto kroku sáhla letos už dvakrát.

Poprvé to bylo na konci června, kdy základní dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Podobnou změnu provedla po více než roce, kdy se úroky neměnily.

Další změnu odsouhlasila rada České národní banky na začátku srpna. Úroky zvýšila opět o čtvrtinu procentního bodu na 0,75 %.

Krok proti inflaci

Ke zvyšování úrokových sazeb přistupuje Česká národní banka hlavně kvůli stoupající inflaci, která se v posledních měsících pohybuje kolem 3 %. K jejímu růstu pomohlo oživení ekonomiky po uvolnění opatření, která měla bránit šířením nemoci covid-19.

Cílem centrální banky je však udržet inflaci kolem 2 %. Proto je pravděpodobné, že bude úroky ještě navyšovat.

Zároveň si musíme uvědomit, že před nástupem pandemie se úrokové sazby České národní banky pohybovaly okolo 2 %. V současné době se tak úroky teprve přibližují hodnotám, které byly běžné ještě začátkem minulého roku.

Banky s reakcí nečekají

Banky začaly zdražovat hypoteční úvěry už letos v únoru. Tehdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby ale tento ukazatel neustále roste.

Za 5 měsíců se úroky v průměru zvedly o 0,2 procentního bodu. V červnu si tak lidé mohli sjednat hypotéku v průměru se sazbou 2,13 %.

Červencová čísla sice zatím ještě neznáme, už teď je ale jasné, že budou zase o něco vyšší.

Většina bank totiž ve zdražování hypoték pokračuje. A sazby se už nyní u některých institucí přibližují hranici 3 %.

Podle představitelů bank se s pozvolným navyšováním úroků dá počítat minimálně do konce letošního roku.

Úroky se mohou zastavit na 3 %

Podle názoru mnohých expertů k pokoření hranice 3 % jistě dojde. Nebo se k ní alespoň výrazně přiblížíme.

Zároveň ale věří, že se úroky na této úrovni udrží a nebudou stoupat o moc výš.

Na sazbě kolem 3 % přitom byly hypoteční úvěry v České republice naposledy na začátku roku 2019. Kvůli nízké poptávce a konkurenčnímu boji pak úroky začaly padat. A to až do letošního února, kdy se trend obrátil.

Blížíme se k nejdražším zemím

Nastolený trend zvyšování úroků ale nevypadá dobře v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Česká republika se totiž blíží do desítky států s nevyšší průměrnou sazbou.

Zatím nejhůře na tom jsou Lotyši, Maďaři a Rumuni se sazbou nad 4 %. Na druhé straně žebříčku jsou pak Finové, kteří si na bydlení mohou půjčit peníze s úrokem 0,8 %.

Konkurenční boj může růst zpomalit

Vývoj úroků však není jasně daný. Mohou ho totiž ovlivnit i další faktory. Kromě sazeb na mezibankovním trhu a nastavení úroků ze strany České národní banky má na cenu hypoték vliv také konkurenční boj mezi finančními institucemi.

A ten je v České republice poměrně silný.

Může se tak stát, že úroky neporostou u všech bank stejně rychle. Někteří poskytovatelé totiž mohou situace využít a úrok zvyšovat pomaleji, aby nalákaly co nejvíce nových klientů.

Čeká se na reakci klientů

Kromě konkurenčního boje může jednání bank ovlivnit i poptávka ze strany klientů. Pokud by výrazně klesla, banky budou muset úroky snížit.

Tento scénář však není příliš pravděpodobný. Zájem o hypotéky je totiž letos rekordní.

Jen v prvním pololetí sjednaly banky hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. To je téměř tolik, co za celý loňský rok. Tehdy si lidé půjčili 254 miliard korun.

Může za to například fakt, že lidé jsou bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené cestování i možnosti dovolené.

Raději jednejte hned

Na optimistické scénáře se tedy příliš spoléhat nedá. Verze, že hypotéky začnou opět zlevňovat, není v blízké budoucnosti příliš reálná.

Pokud tedy plánujete pořízení hypotéky, raději to příliš neodkládejte. Stále si totiž na trhu můžete vybrat nabídku se sazbou jen mírně nad 2 %.

Stačí využít hypoteční kalkulačku a porovnat, co banky nabízejí. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí. A máte jistotu, že vyberete správně.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

Přesáhne průměrná úroková sazba u hypoték letos 3%?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena