Banky.cz Články Pojištění Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020 Pojištění

Ještě před pár měsíci se zdálo, že na dovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledních týdnech se ale situace stabilizovala a od minulého týdne mohou Češi cestovat do většiny evropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru COVID-19 trvá. Podívejte se proto, jak je na to připravené cestovní pojištění.

O tom, že letos budou dovolené jen v tuzemsku, byl ještě koncem března přesvědčený i tehdejší šéf krizového štábu Roman Prymula. Dokonce tvrdil, že se lidé do zahraničí nepodívají až dva roky.

Situace se ale v minulých týdnech výrazně zlepšila. Ministerstvo zdravotnictví proto postupně rozšiřuje seznam zemí, kam můžete vycestovat, aniž by vás po návratu čekala povinná dvoutýdenní karanténa.

Na takzvaném semaforu je od 15. června zeleně nebo oranžově označených už 29 zemí. Včetně Itálie, Španělska, Řecka, Bulharska či Německa.

Zájem o dovolenou v zahraničí roste

Nové možnosti cestování se okamžitě projevily také u cestovních kanceláří. Od začátku června prudce roste zájem o zájezdy do zahraničí. Někteří poskytovatelé hlásí i několikanásobný nárůst poptávky oproti květnu.

Spolu s tím stoupá také zájem o cestovní pojištění. Jenže zároveň rostou i obavy, zda se dokáže současné situaci přizpůsobit.

 • Poradí si s koronavirovou hrozbou?
 • Pomůže vám řešit situaci, kdy se v zahraničí nakazíte?
 • Nebo když tam dokonce uvíznete v karanténě?

Odpovědi jsou většinou kladné. Neplatí to ale zcela bez výhrad.

Cestovní pojištění a koronavirus

Jak tedy cestovní pojištění do zahraničí v současnosti funguje? V první řadě záleží na tom, kam jedete.

Pokud cestujete do některé ze zemí, které jsou na takzvaném semaforu označené zeleně nebo oranžově, nemusíte se ničeho bát. Podle ministerstva zdravotnictví je v těchto státech riziko nákazy koronavirem COVID-19 nízké nebo střední.

Pojišťovny jsou proto zpravidla připravené vám uhradit:

 • potřebnou léčbu
 • hospitalizaci
 • nebo například převoz zpět do České republiky

Jestli se ale plánujete vydat do státu označeného červeně, dobře si to rozmyslete. Pojišťovny totiž i v tomto případě respektují ministerské stanovisko, podle kterého je v takových zemích vysoké riziko nákazy. A cestování do nich příliš nedoporučuje.

Pokud se tedy v některé z těchto oblastí nakazíte koronavirem, cestovní pojištění vám nepomůže.

A pozor. Platí to i v případě, že přes takový stát jen projíždíte. Nebo když do něj například vyrazíte na výlet ze „zelené” či „oranžové” dovolenkové destinace.

Přístup pojišťoven se liší

Co když se ale situace v dané zemi zkomplikuje až po vašem příjezdu? V takovém případě se na vašem cestovním pojištění nic nemění.

Pokud jste tedy vycestovali v době, kdy to bylo podle vlády bezpečné, pojišťovna vám léčbu v zahraničí uhradí. Přestože mezitím daný stát na semaforu změní svou barvu ze zelené na červenou.

Horší je, když v cizině koronavirem COVID-19 nejen onemocníte, ale dokonce skončíte v karanténě. Některé pojišťovny v takovém případě nemusí hradit vaše ubytování a stravu.

A omezí se jen na zaplacení nezbytných nákladů pro léčbu.

Pohlídejte si výluky

Jestli chcete mít jistotu, že se o vás pojišťovna postará i v případě nákazy koronavirem COVID-19, zkontrolujte si před cestou aktuální stav semaforu. Najdete ho na stránkách ministerstva zahraničí.

Ani to ale občas nestačí. Stále platí, že některé pojišťovny mají mezi výlukami epidemii a pandemii.

Přestože v začátcích pandemie vyšli tito poskytovatelé některým klientům vstříc, nedá se čekat, že to udělají i nyní. Pandemie už totiž nějakou dobu trvá. A lidé měli dost času, aby jí přizpůsobili své plány.

Proto si předem dobře pročtěte pojistnou smlouvu. A ujistěte se, že pandemie ani epidemie mezi výlukami nejsou.

Pojištění kryje i další rizika

Kromě onemocnění koronavirem COVID-19 vás cestovní pojistka samozřejmě ochrání i před dalšími riziky. Její součástí je například:

 • pojištění výloh spojených s léčbou úrazů a nemocí
 • pojištění odpovědnosti
 • nebo pojištění storna zájezdu

Pojištění storna zájezdu využijete, když před cestou například vážně onemocníte a nemůžete odjet. Týká se to tedy i onemocnění koronavirem. Pokud se ale kvůli této chorobě „pouze” bojíte vycestovat a zájezd zrušíte, s pojistným plněním nepočítejte.

Cestovní pojistka myslí i na ČR

Pojišťovny nyní stále častěji přicházejí také se speciálním cestovním pojištěním pro Českou republiku. Zpravidla řeší podobné situace jako klasické cestovní pojištění do zahraničí. Pomůže vám tedy s řešením:

 • úrazů
 • opravy porouchaného automobilu
 • storna zájezdu
 • nebo například s případy, kdy v obchodě poškodíte vystavené zboží

Neznamená to ale, že je taková pojistka vždy nutná. Velkou část těchto rizik totiž pokrývají:

Proto si vždy předem zkontrolujte své současné pojistky. Teprve když mezi nimi některé ze zmíněných rizik chybí, sáhněte po cestovním pojištění pro Česko.

A stejně jako u zahraniční varianty nezapomeňte důkladně vybírat. Zaměřte se přitom hlavně na:

 • potřebná rizika
 • dostatečné krytí
 • a výluky

Jen tak vyberete cestovní pojištění, které vás opravdu ochrání.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Plánujete letos dovolenou v zahraničí?

Počet odpovědí: 123

KOMENTÁŘE k článku Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pozor na podpojištění! Může vás stát i miliony korun

6.2.2023 Pojištění

Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena