Banky.cz Články Hypotéka Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020 Hypotéka

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterým letos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování hypotéky. U něj zpravidla dostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rok díky tomu ušetří tisíce korun.

REKLAMA
REKLAMA

Fixace hypotéky je pro její držitele naprosto zásadní údaj. Určuje, jak dlouho mohou počítat se stejným úrokem a tedy se stejnou výší splátek. A také, za jak dlouho si mohou podmínky hypotečního úvěru upravit.

Při žádosti o půjčku na bydlení si přitom lidé obvykle vybírají z několika různých termínů. Nejoblíbenější jsou tříleté a pětileté. A právě hypotéky s tříletou a pětiletou fixací hrají prim mezi úvěry, které mohou klienti letos refinancovat.

Výhodnější podmínky si tedy mohou vyjednat zejména držitelé půjček z let 2015 a 2017.

Úroky byly i méně než 2%

V uvedených letech se přitom úrokové sazby vesměs pohybovaly pod současnými hodnotami.

Potvrzují to statistiky České národní banky. Podle nich byl na konci loňského listopadu průměrný úrok u nových hypoték 2,36%. Na této úrovni byly sazby i začátkem roku 2015, brzy ale klesly a většinu roku se držely okolo 2%.

Stejně nízko byly také v roce 2017. A v jeho v prvním čtvrtletí byl úrok dokonce pod hranicí 2%.

cnb-urokove-sazby-2015-2019.png

V lednu a únoru 2015 byl průměrný úrok hypoték nad současnými hodnotami. Poté ale sazby výrazně klesly a nad 2,36% se znovu dostaly až předloni. Zdroj: Česká národní banka

Výhodnější podmínky = rychlejší splacení

Neznamená to ale, že klienty, kterým letos končí fixace, automaticky čekají horší podmínky. To v žádném případě. Zájemci o refinancování hypotéky totiž obvykle dostanou nižší úrok, než jaký nabízí nové hypotéky.

Nejlepší hypotéka online

Je to dané tím, že z pohledu bank jsou tito lidé prověření. Poskytovatelé si mohou zkontrolovat jejich splátkovou historii a vidí, že se na ně mohou spolehnout. Tím pádem klesá rizikovost půjčky. A s ní také úroky.

V praxi to znamená, že lidé s hypotékou z roku 2015 mohou při refinancování počítat se srovnatelnými nebo výhodnějšími podmínkami, než jaké mají nyní. A ve výsledku tak ušetří.

Pouhé snížení úroků o 0,25 procentního bodu znamená u třímilionové hypotéky roční úsporu skoro 5 000 korun. Při pětileté fixaci tak lidé ušetří víc než dvě měsíční splátky. A například hypotéku na 25 let by za takových podmínek zvládli doplatit zhruba o tři čtvrtě roku dřív.

Ke snižování úroků přispívá i konkurence

U lidí, kterým letos končí tříletá fixace, je situace složitější. S výhodnějšími podmínkami aktuálně příliš počítat nemohou. Přesto se jim refinancování vyplatí. Získají díky němu lepší úrok, než když se spokojí s refixací u stávajícího poskytovatele.

Je to dané mimo jiné tím, že zájem o hypotéky loni klesal a právě refinancování je pro řadu poskytovatelů šance, jak získat nové (a navíc prověřené) klienty. Proto jsou často ochotní nabídnout zajímavější podmínky než stávající banka.

Stačí jen porovnat nabídky pomocí hypoteční kalkulačky. Na základě zadaných parametrů vám ukáže nejvýhodnější varianty refinancování, jaké jsou aktuálně na trhu. Sami je pak můžete srovnat s nabídkou na refixaci u své stávající banky.

Zástupci bank čekají zdražování

Samotné refinancování není nijak složité. O většinu administrativy se postará nová banka a zpravidla jí stačí i původní odhad nemovitosti. Řada poskytovatelů navíc umožňuje požádat o refinancování i rok před koncem fixace.

Nejlepší hypotéka online

Právě to může být v současnosti výhodné. Zástupci bank totiž předpokládají, že v nejbližší době úroková sazba stoupne. V příštích týdnech by se podle nich mohla její průměrná výše vyšplhat na 2,5%.

Zároveň očekávají, že se okolo této hodnoty bude pohybovat i v dalších měsících. Podle poskytovatelů se tak vyplatí požádat o refinancování co nejdřív a využít nízké úroky.

Někteří poskytovatelé už sazby zvýšili

Zároveň je potřeba říct, že podobný vývoj bankéři očekávali také loni. Ještě na jaře předpokládali, že koncem roku 2019 se bude průměrný úrok pohybovat okolo 3%. Místo toho v listopadu spadl na 2,36%.

Od té doby ale někteří poskytovatelé sazby navýšili. Zdůvodnili to tím, že kvůli zdražování na mezinárodních bankovních trzích stouply jejich náklady na zajištění peněz pro hypotéky.

Aktuální situace nahrává dalšímu zlevnění

Také letos se může očekávaný vývoj rychle změnit. Výši úrokových sazeb na světových trzích totiž ovlivňuje mimo jiné i mezinárodní situace, a ta je kvůli posledním konfliktům na blízkém východě opět napjatá. Pokud se nezklidní, je možné, že sazby znovu klesnou.

Právě to by refinancování nahrálo ještě víc. A klienti by se mohli častěji dočkat úroků pod 2%.

Nezapomeňte si proto aktuální podmínky vždy předem ověřit. Pomůže vám s tím on-line výpočet hypotéky, který najde ty nejvýhodnější nabídky. A budete mít jistotu, že jste vybrali správně.

ANKETA k článku Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Uvažujete o refinancování?

Počet odpovědí: 173

KOMENTÁŘE k článku Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena