Banky.cz Články Peníze Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

11.2.2014 Peníze

Snad každý z nás již někdy nakupoval v internetovém obchodě neboli eshopu, který na rozdíl od tradiční kamenné pobočky může mnohdy nabídnout zajímavější podmínky v podobě lepší ceny a většího komfortu při samotném nákupu; produkty se nám lépe a rychleji porovnávají co se vlastností a ceny týče. 

REKLAMA
REKLAMA

Jsme zde však omezeni v možnostech platby, kdy není možné z podstaty věci platit hotově či kartou přes terminál a na výběr mámě obvykle pouze dobírku či převod na účet. V posledních letech však k těmto dvěma tradičním způsobům placení přibyly i další možnosti jako online kartou, pomocí online nástroje banky (např. mPeníze od mBank, Platba 24 přes Servis 24 České spořitelny, atd.) či přes online nástroj někoho jiného než své banky, tedy prostředníka (nejznámější Paypal.com nebo česká alternativa PayU). A jak zaplatit rychle, bezpečně a ke své plné spokojenosti? Pojďme si podrobně popsat výše zmíněné způsoby plateb.

Možnosti plateb

Každý z pěti níže uvedených způsobů plateb má svá specifika; zvažujeme především rychlost provedení platby, bezpečnost a nákladovost (kolik nás provedení platby bude stát). Z hlediska bezpečnosti uvažujeme pouze rizika spojená se samotnou platbou, tedy např. může-li se platba někde ztratit či existuje-li riziko zneužití poskytnutých údajů k provedení transakce. Bezpečnost z hlediska doručení skutečně koupené věci, tedy že Vám někdo nepošle místo zaplacené elektroniky třeba cihlu, Vám nikdo nezaručí (musíme se řídit známostí obchodního partnera a referencemi zákazníků) a toto riziko je zcela nezávislé na způsobu platby.

Dobírka

Klasický způsob platby, který je však dnes již přežitý díky modernějším variantám. Uzavřeme objednávku, eshop nám pošle balík přes zvoleného přepravce (Česká pošta, DHL, PPL... je to jedno, dobírku umí všichni) a my platíme hotově či kartou přes terminál přímo přepravci při předání balíku. Je to rychlé, eshop odesílá balík obratem po uzavření objednávky, platba tedy nijak nezpožďuje doručení, bezpečnost vysoká, platíte tzv. z ruky do ruky, nikde neuvádíte citlivé údaje k platbě, takže je nikdo ani nemůže zneužít, nákladovost bohužel taktéž vysoká, neboť za zvolenou možnost platby dobírkou je téměř vždy účtován fixní příplatek (nejčastěji 30-60Kč), neboť přepravci vzniká navíc starost s platbou. Zdůrazňuji, že ani zde nezaniká riziko podvodu při nákupu od neznámého eshopu či obchodníka v aukci, neboť balík si můžete rozbalit až po jeho zaplacení přepravci, takže případně objevená cihla místo mobilu je čistě Váš problém, který si případně musíte vyřešit s prodejcem, nikoliv přepravcem – ten Vám peníze nevrátí.

Platba na účet prodejce

Druhý nejtradičnější způsob platby, který s rozvojem bankovních služeb a internetbankingu vytlačil na periferii do té doby nejpoužívanější dobírku. Uzavřeme objednávku, provedeme převod peněz z našeho běžného účtu na účet prodejce, po připsání platby na účet prodejce eshop obratem posílá balík. Je to ten nejpomalejší způsob platby, neboť převod zabere většinou dva dny a do jeho zdárného skončení nám balík nikdo nepošle, bezpečnost vysoká, nikdo nemůže zneužít údaje k platbě, protože vše probíhá přes Váš internetbanking, nákladovost nulová či téměř nulová, neboť většina těch rozumnějších z nás již má běžný účet včetně základních služeb zcela zdarma (např. od mBank, FIO banka, atd.) a i ti druzí budou tratní pouze několik málo korun.

platba, karta, kreditní, online

Online platba kartou

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Jeden z prvních netradičních způsobů plateb v Čechách. Dokončíme objednávku, z eshopu jsme přesměrování na speciální zabezpečenou stránku, kde provedeme ihned platbu kartou zadáním čísla karty, data expirace a v případě většiny karet i kontrolního trojmístného kódu z rubu karty. Platba je zprocesována v řádu vteřin až minut a obchodník tak může ihned odeslat balík. Rychlost nejvyšší možná stejně jako ve všech ostatních případech mimo platby na účet, nákladovost pro Vás většinou nulová, pakliže obchodník nezpoplatnil tuto možnost platby relativní přirážkou (obvykle 3-4%). Tato přirážka se využívá minimálně, ale není zcela neopodstatněná, neboť vydavatel karty má z každé provedené platby kartou jistou provizi (nejčastěji právě 3-4%), která jde k tíži prodejce. Navíc vydavatel karty posílá peníze prodejci se zpožděním (obvykle měsíčním) což může eshopu generovat další náklady. Bezpečnost bývá předmětem častých diskuzí a sporů, nicméně je férové podotknout, že i když např. mně osobně se újma nikdy nestala (a to platím online kartou často, zejména v zahraničí) existuje zde určité riziko možného zneužití údajů poskytnutých k platbě, které může být zvýšené zejména na neznámých či přímo podvodných webech. Proto vždy dobře kontrolujte, kam že jste z eshopu přesměrování a kde platbu provádíte.

I přes existující rizika a zvýšenou nákladovost pro prodejce, kterou nám náš obchodní partner může a nemusí přefakturovat, může tento způsob nemít alternativu zejména v případě nákupu např. jízdenek, letenek či vstupenek; tedy všude tam, kde platba musí být provedena ihned oproti odepsání lístku z rezervačního systému. Šanci na alternativu možných způsobů plateb ve výše popsaných situacích představuje zejména rozvíjející se přímé platební nástroje bank.

Platba přes online nástroj banky

V tuzemsku nejnovější nástroj pro rychlé online platby. Dokončíme objednávku, jsme přesměrováni na stránku internetového bankovnictví své banky, přihlásíme se, zjistíme, že kromě potvrzení platby nic více dělat nemůžeme, zaplatíme pomocí standardní autorizace pro platby v interentbankingu (nejčastěji SMS), následně jsme odhlášení a platba ihned dokončena – prodejce právě obdržel naší platbu a hned odesílá balík. Stejně rychlé jako online platba kartou, nicméně bezplatné a zcela bezpečné – transakce je zabezpečena maximálně možně, nehrozí zneužití poskytnutých dat. Jedinou nevýhodou této varianty platby je zatím její nepříliš velká rozšířenost, neboť valná většina obchodníků tuto možnost ještě neimplementovala.

Platba přes prostředníka

Alternativa k přímé platbě přes online nástroj banky. Nejprve je nutné si u prostředníka zřídit účet; při otvírání účtu např. na Paypal.com a registraci karty počítejte s autorizací v podobě nejprve stržených cca 50Kč, kdy se vám v internetbankingu s touto částkou objeví i bezpečností kód, který následně zadáte v aplikaci na paypal.com, čímž dokončíte verifikaci sebe a své karty a teprve nyní můžete přikročit k samotné platbě. Oněch prvně odečtených 50Kč je Vám samozřejmě hned připsáno na Váš virtuální paypal účet a můžete je použít k úhradě první platby. V případě nedokončení verifikace karty je Vám stržených 50Kč vráceno s mírným zpožděním zpět na účet.

Běžný účet bez poplatků

Platba samotná probíhá obdobně jako u karty online či pomocí přímého nástroje banky s tím rozdílem, že tentokráte jste přesměrování přímo na web prostředníka a platbu provádíte zde. Rychlé, bezpečné a pro platící stranu bez poplatků (protistrana v podobě prodávajícího hradí poplatky za transakci, nejčastěji 2-4%; na rozdíl od karet jsem ale ještě nezažil situaci, kdy by volba této metody platby byla zpoplatněna).

Nákupy v zahraničí

Kapitola sama pro sebe. Kupujeme-li něco v zahraničním eshopu, aukčním portále (např. ebay.com) nebo od soukromé osoby, může být platba malinko komplikovanější. Na dobírku Vám zcela jistě nikdo nic nepošle (riziko nezaplacení je pro prodávajícího vysoké vzhledem k vyšším přepravním nákladům), platba na účet zahraničního prodejce z českého účtu se může až nezdravě prodražit a také to chvíli trvá a online nástroje bank budou fungovat jen v tuzemsku, neboť zbytek světa nemůže podporovat veškeré banky přítomné na povrchu zemském. Zbývají platby kartou online či pomocí prostředníka (paypal.com).

Ve většině případů si vystačíme s platbami přes prostředníka, neboť paypal.com představuje poměrně rozšířený až téměř standardizovaný systém plateb a oproti kartám samotným je to i trochu bezpečnější. Tak jako tak se ale neobejdeme bez karty podporující online platby (dnes skoro všechny, více v našem článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou). V tomto případě je ovšem důležité dbát na kurz, kterým banka přepočítává zahraniční měny na české koruny a případné další poplatky za tuto konverzi – rozdíly mohou být značné, více v našem článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3Nezapomeňte také na potenciální DPH a clo u nákupů mimo EU. Hodně štěstí!

ANKETA k článku Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

Při online nákupech preferuji:

Počet odpovědí: 215

KOMENTÁŘE k článku Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

Přidejte nový komentář

(ne)bezpočnost, Komentoval(a): Petr

2.8.2014 21:17:01
při platbě přes online nástroj banky by měl být plátce přesměrován na stánky banky kde se přihlásí. To je ale zárovň obrovské bezpočnostní riziko protože ve skutečnosti to může být podvodná stránka a neexistuje způsob jak si to ověřit. Tenhle způsob platby tedy bezpečný rozhodně není a hrozí prozrazení přihlašovacích údajů. Dal by se zabezpečit tím že by prodejce poskytnul nějaký kód platby který se pak zadá do bankovnictví spuštěného bezpečně, ale tohle jsem zatím nikde neviděl.

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

6.8.2014 08:50:14
Dobrý den,
máte samozřejmě pravdu, že nic není 100%. V minulosti byl podobný pokus o podvod zaznamenán u České spořitelny a Raiffeisen Bank. Nicméně takovýto podvod je většinou velmi rychle odhalen, v řádu hodin, a banky vždy poskytly klientům plnou náhradu škody. Oproti např. dobírce je zde obecně rizik méně (dobírka: peníze musíme vybrat u bankomatu - první riziko, donést je na poštu - druhé riziko, pokud nám byla na dobírku zaslána cihla místo zboží, máme obvykle smůlu - třetí riziko).

Re, Komentoval(a): Petr

6.8.2014 18:10:29
Vůbec jsem netušil že už to někdo zkusil, ale to se asi dalo čekat :-).

Škoda že se nad tím systémem trochu nezamyslí když ho zavádí. Stačilo by jen vyřadit to přesměrování a poskytnout číslo transakce které zadám do bankovnictví. Nebo třeba IR KOD pro telefonní aplikaci a byla by z toho super rychlá služba bez rizika.

V UAS bych se nebál, ale u českých bank si jistý nejsem. Je to špatný systém, ale v zásadě to není jejich odpovědnost.
Zákazník musí říct "já chci platit bezpečně". Navíc ta platba může normálně projít jen někdo jiný bude mít přihlašovací údaje bez mého vědomí.

Trochu mi to připomíná NFC platby které spusta lidí právem odmítá práve pro špatný způsob zabezpečení. A přitom taková skvělá technologie.

re, Komentoval(a): Petr

12.1.2017 00:56:59
No u M- bank je už jen povolení pro platbu v e-schopu přes kartu brutalně schované a dost nepřehledné a najit kde se povoluje au . Některé internetobé banky to mají daleko přehledněji udělané +-viděl jsem banky které při zapnutí okamžite zviditelni i poplatky spojene s transakcemi což by se take hodilo no i zde se dá dost vylepšit

Dotaz přepočet, Komentoval(a): Monika

28.11.2017 03:00:38
Platba kartou v USD v zahraničním eshopu. Kde a jak zjistím přepočet?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Bezúčelová hypotéka

Bezúčelová hypotéka je typ úvěru, který můžete použít na cokoliv, co potřebujete. Na rozdíl od účelové hypotéky, kde musíte úvěr použít na konkrétní věc, jako je nákup nemovitosti nebo rekonstrukce, u bezúčelové hypotéky můžete peníze použít na cokoliv, co chcete, ať už je to na dovolenou, nákup auta, nebo splacení dluhů.

Výhody a nevýhody bezúčelové hypotékyFlexibilita: Hlavní výhodou bezúčelové hypotéky je flexibilita. Můžete peníze použít na cokoliv, co potřebujete.Rychlé schválení: Bezúčelové hypotéky často nabízí rychlejší schválení než účelové hypotéky, protože banka nemusí ověřovat účel úvěru.Vyšší úroková sazba: Na druhou stranu, bezúčelové hypotéky často mají vyšší úrokové sazby než účelové hypotéky, protože banka bere větší riziko. Důležité aspekty k zvážení

Úroková sazba: Úroková sazba je často vyšší u bezúčelových hypoték než u účelových hypoték.

Splácení: Zkontrolujte, jak dlouho budete muset hypotéku splácet a jaké budou vaše měsíční splátky.

Poplatky: Zjistěte, jaké poplatky budete muset zaplatit za získání bezúčelové hypotéky.

Bezúčelová hypotéka, taktéž americká hypotéka, může být dobrá volba, pokud potřebujete flexibilitu a rychlé schválení, ale je důležité zvážit všechny náklady a podmínky, než se rozhodnete pro tento typ úvěru.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena