Stále patří mezi nejlepší, přesto její nabídka není už zdaleka tak výhodná jako ještě před pár měsíci. Takové je postavení Banky Creditas na trhu s termínovanými vklady. Na začátku prosince totiž snížila úrokové sazby u svých termínovaných účtů. Od září už podruhé. Podobně přitom postupují i další banky.
Snížením úrokových sazeb banka reagovala na vývoj trhu. I když tedy šla s úroky dolů, stále patří její termínované vklady mezi nejlepší v České republice. Alespoň v porovnání účtů s minimálním vkladem do půl milionu korun.
Zároveň platí, že hlavně u kratších variant najdete několik poskytovatelů, kteří nabízí výhodnější podmínky. Vidět je to hned u jednoletého termínovaného účtu. Nejvyšší úročení u něj už delší dobu nabízí Expobank s úrokem 1,75%.
Banka Creditas si držela první místo díky sazbě 1,8%. Jenže po prosincových změnách o něj přišla. Z bank nově vyšší zhodnocení poskytuje také Sberbank s úrokem 1,55% a Equa bank s úrokovou sazbou 1,5%. Banka Creditas aktuálně nabízí jen 1,3%.
A pokud bychom počítali i účty s minimálním vkladem alespoň 500 000 korun, bude na špičce J&T Banka s úrokem 1,9%.
Takto nízké úroky přitom nejen nestačí na inflaci, ale nemůžou konkurovat ani těm nejlepším spořicím účtům. Aktuálně totiž nejlepší z nich nabízí úrok 1,7%.
Oproti termínovanému vkladu má navíc spořicí účet zásadní výhodu. Peníze můžete kdykoliv vybrat.
Termínovaný účet se tím pádem vyplatí hlavně u delších variant. Například u pětiletých termínovaných vkladů nabízí hned tři banky úrok okolo 2%, a ten už u spořicích účtů běžně nenajdete.
Konkrétně jsou to:
Opět také platí, že s vloženou částkou rostou úroky. U pětiletých vkladů nad 500 000 korun tak získáte sazbu až 2,8%. Takové úročení dokonce mírně překonává současnou inflaci. A pokud bude její míra v následujících měsících klesat, jak odhaduje Česká národní banka, může takové úročení přinést zajímavý výnos.
To samé platí i pro pětileté termínované účty u družstevních záložen (kampeliček). U nich se úrok pohybuje okolo 2,5–2,6%. A stačí vám k tomu jen 22 000 korun.
Nevýhodou družstevních záložen je, že musíte zaplatit jednu desetinu navíc jako členský vklad. A ten se na rozdíl od dalších vložených peněz neúročí (ale máte nárok na podíl na zisku záložny). Musíte proto počítat s tím, že se na něm projeví inflace.
Kromě toho má členský vklad ještě jednu nevýhodu. Nevztahuje se na něj zákonné pojištění vkladů. Zároveň je ale potřeba říct, že současná legislativa je poměrně přísná. Riziko, že se fungující záložna dostane do potíží a vy o členský vklad přijdete, je tedy celkem nízké.
Termínované vklady samozřejmě nekončí na limitu 5 let. Najdete i účty s termínem 7 či 10 let. Platí přitom jednoduchá rovnice, že čím delší dobu jsou peníze uložené, tím vyšší úrok získáte.
Přesto se nedá jednoznačně říct, že desetileté termínované účty jsou nejvýhodnější. Důvodem je vývoj ekonomiky a inflace. V takto dlouhém horizontu jej nikdo nedokáže přesně předpovědět. Nemáte tak jistotu, že se vám zdánlivě výhodný vklad s termínem okolo 3% opravdu vyplatí.
Dalším problémem může být příliš dlouhé období, kdy nemáte peníze po ruce. Za tu dobu se můžete dostat do situace, kdy vám nebude stačit rezerva uložená na spořicím účtu. A budete potřebovat právě peníze z termínovaného vkladu.
Jenže pokud si je vyberete před skončením termínu, musíte počítat se ztrátou úroků. A někde i s dalšími poplatky. Místo toho, abyste vydělali, tak naopak proděláte.
V současnosti jsou proto jedním z nejoblíbenějších řešení pětileté termínované vklady. V jejich případě nejste bez peněz tak dlouho a zároveň získáte úročení, které překoná spořicí účty.
Určitým kompromisem můžou být i sedmileté termínované vklady. Jejich úrok však aktuálně není o moc vyšší než u pětiletých, a proto je obvykle výhodnější mít peníze k dispozici o něco dříve.
Jak už jsme zmínili, všechny termínované vklady jsou ze zákona pojištěné. Na rozdíl od investic tak máte jistotu, že o vložené peníze nepřijdete. A nehrozí vám, že byste kvůli špatnému rozhodnutí zbytečně prodělali.
Pokud tedy hledáte opravdu bezpečné zhodnocení peněz, termínované vklady nesmíte opomenout. Vše najdete přehledně v našem pravidelně aktualizovaném srovnání termínovaných vkladů.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením. Jaká je správná výše rezervy a jak vybrat nejlepší spořicí účet?
Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně.
Měnová krize, která způsobí výrazný pád české koruny. Tak zněla předpověď na letošní rok podle japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Toto varování se však zatím nenaplnilo a tuzemská měna je ve velmi dobré kondici.
KOMENTÁŘE k článku Úroky termínovaných vkladů klesají. Podívejte se, které účty se nejvíc vyplatí
Spořící účet, Komentoval(a): Lojzas