Banky.cz Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Vedení rozpočtu

Vedení rozpočtu

Vedení rozpočtu
20.9.2014, Osobní a rodinné finance

Ať je váš příjem jakýkoliv, nesmíte utrácet více než vyděláte, abyste zůstali solventní. Pokud vaše účty a další výdaje pravidelně překračují váš příjem, začnou se vám kupit problémy. Tam je jejich počátek. Nepotřebujete být účetní, abyste si sestavili váš vlastní jednoduchý osobní rozpočet. Důvodem vzniku průvodce Banky.cz je snaha pomoci vám naučit se sledovat vaše peněžní prostředky a korigovat vaše finanční potřeby.

Proč potřebuji sestavit rozpočet?

Ať je váš příjem jakýkoliv, pokud utrácíte více než vyděláváte, octnete se přinejlepším v dluzích, které budete muset splácet, nebo u soudu a nebo přinejhorším na seznamu exekutora. Vězení pro dlužníky u nás zatím nefungují – někteří by tam trávili značnou část života.

Nemám žádné účetnické schopnosti, zvládnu sestavení rozpočtu?

Prostý osobní rozpočet je zcela jednoduchý a nezbytný. Má dáti - dal. Říká se tomu kuchyňské počty. A vy jej zkrátka musíte dodržovat!

Kde mám začít?

Vezměte si k ruce poslední bankovní výpisy alespoň za poslední měsíc a – pokud je to možné – účty za komunální služby za poslední rok: za telefon, plyn, elektrickou energii, domovní daň, vodné a stočné, silniční daň, pojištění a jakékoliv další účty, které platíte v pravidelných intervalech během roku – k tomu si vezměte velký čistý arch papíru.

Také budete moci použít aplikaci Můj bankéř, kterou pro Vás připravujeme. Nebo požádejte vaši banku, zda by vám mohla dodat předtištěný rozpočtový plánovač. Banka vám jej jistě poskytne zdarma.

Co mám udělat jako bod dva?

dluhy-1.jpg

Začněte tím, že projdete náklady (výdaje). Sepište si všechny vaše účty z minulého roku a sečtěte je, aby vznikl váš celkový roční výdaj za pravidelné účty. Tam, kde dostáváte účty čtvrtletně nebo ročně, označte si měsíc(e), kde jdou účty za platbu proti příjmům. Nezapomeňte na účty, které se proplácejí přímo z vašeho bankovního účtu, jako je hypotéka a splátky půjček a také částky za zábavu, jídlo a dovolenou eventuálně za víkendy. Nezapomeňte na nákupy vánočních a narozeninových dárků, na nečekané výdaje, jako jsou třeba oprava automobilu nebo porucha myčky. Když jste dospěli k celkové částce zaplacené v minulém roce, přidejte, řekněme 5 procent na růst během roku nadcházejícího.

A co dál?

Nyní sepište váš očekávaný příjem v celém roce. Zahrňte mzdy, přídavky na dítě nebo sociální dávky, důchod a všechny úroky na spořících účtech a vyplacené dividendy. Buďte realističtí. Pokud pravidelně pracujete i řekněme s deseti hodinami přesčasů měsíčně, uveďte i tento příjem, ale pokud nejsou přesčasy jisté, vynechte je ze svých výpočtů. Váš celkový příjem musí být větší než celková částka vašich účtů. Pokud tomu tak není, potřebujete okamžitě přijmout opatření které povede ke snížení účtů. Jako první krok budete možná schopni snížit vaši útratu - například omezením telefonních rozhovorů, cigaret, alkoholu, nového oblečení, zábavy a dovolených.

Ale já platím měsíčně, ne ročně

Jakmile jste vyvážili váš roční rozpočet, vydělte celkovou roční částku účtů dvanácti. A výsledkem je teoreticky částka, kterou potřebujete dát stranou každý měsíc, abyste pokryli své platby účtů. Jestliže jsou vaše účty stejnoměrně rozloženy v celém roce, je to vše, co jste měli udělat.

Ale moje účty nejsou stejnoměrně rozloženy v celém roce. Co mám udělat?

Tento požadavek nemusí být nutně problém za předpokladu, že máte vyrovnaný svůj roční rozpočet. Nyní budete potřebovat sestavit měsíční rozpočet za použití informací, které jste si už vypsali. Předpokládejte, že měsíc běží od jednoho platebního dne k dalšímu. Vezměte každý měsíc zvlášť, sepište si účty, které přicházejí v úvahu během toho každého měsíce stejným způsobem, jako jste sestavili váš roční rozpočet. Porovnejte celkovou částku pro každý měsíc s teoretickou měsíční částkou, kterou potřebujete dát stranou. Přeneste všechny přebytky z jednoho měsíce do toho následujícího. Možná přijdete na to, že tento způsob zajišťuje, že jakýkoliv schodek jednotlivého měsíce bude pokryt 'přebytky' z měsíců předešlých.

Už jsem to udělal, ale pořád ještě mám pár měsíců, u nichž je nedostatek

Nejprve se podívejte na účty, které nejsou splatné pravidelně každý měsíc, jako je vyúčtování za plyn, elektrickou energii, vodné a stočné. Pokud jsou roční doplácené sumy vyšší, požádejte o zvýšení pravidelných měsíčních záloh. To způsobí, že se vám sice zvýší o pár korun měsíční platba, ale nebude vznikat hluboká rána při placení vysokého doplatku. Sestavte svůj měsíční rozpočet znovu s použitím upravených sazeb. Možná s povděkem zjistíte, že se tímto způsobem problém vyřeší. A pokud měsíční paušál za energie nespotřebujete, ještě možná ušetříte.

Tip: Společnosti poskytující komunální služby často poskytují slevu až 5% pro zákazníky, kteří si přejí platit své účty bezhotovostní platbou.

I to jsem udělal, ale stále mám u některých měsíců nedostatek

bez-penez-1.jpg
Spočítejte nedostatečnou částku a měsíc, v němž je částka splatná. Do té doby budete zkrátka muset zajistit vložení dostatku hotovosti na váš účet, abyste se vyhnuli přečerpání vašeho účtu. Jinak si předem sjednejte ve vaší bance možnost dočasného úvěru - kontokorentu, ale ověřte si, zda a jaký vám za to bude účtován poplatek a úrok.

Jak mám zajistit, aby na mém účtu byl vždy v daném čase dostatek peněz?

Nejjednodušší způsob je požádat vaši banku o založení samostatného účtu. Převádějte na něj každý měsíc příslušnou částku a plaťte své účty z tohoto bankovního účtu. Každý měsíc kontrolujte výpisy z tohoto účtu, abyste se ujistili, že nevybočujete. A budete mít jistotu že máte na vašem účtu vždy dostatek peněz, aby bylo možné pokrýt vaše pravidelné výdaje.

KOMENTÁŘE k článku Vedení rozpočtu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 24.4.2020)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

S Novým rokem si lidé již tradičně stanovují předsevzetí. Přestat kouřit, zhubnout, více sportovat či méně pít. Co radí redakce Banky.cz stran osobních a rodinných financí?

Finanční hříchy mladých

Finanční hříchy mladých

6.9.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Každá věková skupina se dopouští specifických finančních hříchů. Zatímco senioři nakupují v předváděcích akcích předražené a nepotřebné zboží, čerství absolventi středních škol si po zkušební době nejčastěji kupují auta na úvěr. Proč by tak neměli činit?Banky v ČR