Už 2 banky nabízejí úrok na spořícím účtu 2% bez podmínek a to pro vklady až do 1-1,5 mil. Kč. Nenechte své peníze zbytečně znehodnocovat na špatně úročených vkladech!
Červenec přinesl mnoho překvapení. Navzdory ponechání základních úrokových sazeb ČNB na 2% hypotéky dál zlevňovaly (aktuálně od 2,22%) a úroky rostly na spořících účtech a termínovaných vkladech. Spokojeni jsou tak všichni – střadatelé i dlužníci. Čím je tato anomálie způsobená? Sazby ČNB ovlivňují především krátkodobou cenu peněz. I proto úroky výrazněji rostly pouze u spořících účtů bez výpovědní lhůty, zatímco termínované vklady nadále spíše stagnují. Naopak na dlouhodobou cenu peněz měl vliv všeobecný přebytek likvidity v kombinaci se slábnoucí poptávkou, zhoršujícími se výhledy světových ekonomik a růstem geopolitických rizik.
Nejprve to byla Moneta Money Bank, která již koncem června začala nabízet úrok 2% bez podmínek až do výše vkladu 1 mil. Kč. Doposud banky nabízely lepší úrokové sazby pouze s podmínkami aktivního užívání běžného účtu, a navíc jen pro velmi omezené výše vkladů (obvykle do 150-350 000 Kč). O měsíc později dorovnala nabídku 2% banka Creditas a to dokonce pro výše vkladů až do 1,5 mil. Kč. Dříve kralující Trinity Bank (1,58%) a Hello bank (1,5%) předběhl i Wüstenrot (1,7%). Skupinu lépe úročených spořících účtů uzavírá Equa bank a Air Bank (1,3%).
Ve světle nabídky 2% u spořících účtů bez výpovědní lhůty postrádají termínované vklady většiny bank smysl, neboť nedokáží nabídnou lepší podmínky. Ještě více trpí družstevní záložny, u kterých je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného kapitálu kampeličky. U termínů na 1-3 roky málokdy dostaneme více než na nejlepších spořících účtech. O něco vyšší úrok nabízejí až pětileté termíny, které ovšem prohrávají boj se státními protiinflačními spořícími dluhopisy s plovoucím úrokem 0,5% nad inflaci.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – červenec 2019
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.