Banky.cz Články Hypotéka Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021 Hypotéka

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Analýza Modré pyramidy porovnává průměrnou mzdu s průměrnou cenou za typický byt. Tedy za byt o velikosti zhruba 65 metrů čtverečních.

Výsledek je jednoduchý – na nákup takového bytu potřebujete 130,7 měsíčního platu. To je necelých 11 let spoření.

V praxi je to složitější

Ve skutečnosti je ale doba spoření mnohem delší. Uvedené údaje totiž nezohledňují běžné výdaje – například na jídlo, nájem nebo na cestování do práce.

Pokud tyto náklady odečteme, průměrná doba šetření se z 11 roků protáhne na těžko uvěřitelných 56 let.

„I když si odpustíme kulturu, vzdělávání i dovolenou, musíme počítat s výdaji v průměru asi 130 tisíc korun ročně. A to nepočítáme nájemné, které je v průměru okolo 12 tisíc korun. Z platu nám tak na spoření na koupi nemovitosti nezbývá dost peněz. V ideálním případě by si tímto způsobem Češi na vlastní byt naspořili za 56 let. To je naprosto nereálné,” okomentoval výsledky analýzy manažer obchodní sítě Modré pyramidy Petr Bartoň.

Nejdražší je Praha, nejlevnější Ústecký kraj

Důležité také je, kde si novou nemovitost pořizujete. Náklady se totiž v jednotlivých regionech výrazně liší.

Asi nepřekvapí, že nejdéle spoří na vlastní bydlení lidé v Praze. Za 65 metrový byt tam lidé dají 147 průměrných pražských platů. A pokud bychom vzali v úvahu celorepublikový platový průměr, museli by si lidé našetřit dokonce 174 mezd.

Jen těsně za Prahou zaostal Jihomoravský kraj. Lidé tam na pořízení zmíněného bytu potřebují 137 průměrných regionálních platů.

Naopak suverénně nejlevnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde lidem stačí 46 průměrných mezd.

porizeni-bytu.png

Nemovitosti zdražily o 75 %

Ve většině krajů navíc potřebná doba spoření meziročně stoupla. Výjimkou je jen Zlínský a Jihočeský kraj, kde lidé loni na vlastní bydlení potřebovali méně průměrných platů než o rok dřív. A také Liberecký kraj, kde se situace meziročně nezměnila.

Problém je, že ceny bydlení rostou výrazně rychleji než platy. Zatímco průměrná cena za metr čtvereční vyskočila o 16 %, průměrná mzda se zvýšila jen o 7 %.

Podle údajů Eurostatu se za posledních 5 let zvedly ceny bytů v České republice dokonce o 59,5 %. Průměr Evropské unie je přitom výrazně nižší – 29,4 %.

České statistiky navíc mluví ještě o větším zdražení. Zatímco v roce 2015 zaplatili lidé za metr čtvereční v průměru 41 800 korun, loni to bylo 73 800 korun. Tedy zhruba o 75 % víc.

Současný problém: ceny materiálu rostou

Zdražování navíc pokračuje. Stavební trh se totiž v posledních měsících potýká s nedostatkem materiálu i pracovních sil.

V praxi to znamená, že stavebníci musí za materiál zaplatit víc peněz. A také přidat na mzdách dělníkům, kteří do Česka často míří ze zahraničí.

Podle květnových dat Českého statistického úřadu stouply ceny stavebních materiálů meziročně o 7,8 %. Za stavební práce pak zaplatíte o 2,7 % víc než před rokem.

S hypotékou stačí jen roční plat

Z těchto dat jasně vyplývá, že jediným řešením, jak získat dost peněz na vlastní bydlení, je pro většinu lidí hypotéka. Dá vám až 90 % z ceny nemovitosti.

Potřebujete tedy naspořit jen 10 % – tedy zhruba jeden roční plat.

Přestože jsou to stále statisíce korun, rozhodně je ušetříte snadněji než peníze na celý byt či dům. Splátka hypotéky přitom vychází podobně jako měsíční nájemné. Na rozdíl od něj ale vkládáte peníze do vlastní nemovitosti.

Pokud si navíc půjčujete na stavbu domu, můžete se připravit i na zdražování materiálu. Stačí požádat o vyšší půjčku, než nutně potřebujete. Až 20 % z hypotéky totiž můžete nedočerpat. Bez jakýchkoliv sankcí.

Zároveň je třeba říct, že také hypotéky v posledních měsících zdražují. A zřejmě jen tak nepřestanou. Proto se vyplatí využít sáhnout po této půjčce dřív, než sazby ještě vzrostou.

Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. S její pomocí si vyfiltrujete nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. A snadno tak vyberete hypotéku, která se vám nejvíc vyplatí.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Čerpali jste hypotéku na koupi bytu?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena