Banky.cz Články Hypotéka Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021 Hypotéka

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

REKLAMA
REKLAMA

Analýza Modré pyramidy porovnává průměrnou mzdu s průměrnou cenou za typický byt. Tedy za byt o velikosti zhruba 65 metrů čtverečních.

Výsledek je jednoduchý – na nákup takového bytu potřebujete 130,7 měsíčního platu. To je necelých 11 let spoření.

V praxi je to složitější

Ve skutečnosti je ale doba spoření mnohem delší. Uvedené údaje totiž nezohledňují běžné výdaje – například na jídlo, nájem nebo na cestování do práce.

Pokud tyto náklady odečteme, průměrná doba šetření se z 11 roků protáhne na těžko uvěřitelných 56 let.

„I když si odpustíme kulturu, vzdělávání i dovolenou, musíme počítat s výdaji v průměru asi 130 tisíc korun ročně. A to nepočítáme nájemné, které je v průměru okolo 12 tisíc korun. Z platu nám tak na spoření na koupi nemovitosti nezbývá dost peněz. V ideálním případě by si tímto způsobem Češi na vlastní byt naspořili za 56 let. To je naprosto nereálné,” okomentoval výsledky analýzy manažer obchodní sítě Modré pyramidy Petr Bartoň.

Nejdražší je Praha, nejlevnější Ústecký kraj

Důležité také je, kde si novou nemovitost pořizujete. Náklady se totiž v jednotlivých regionech výrazně liší.

Asi nepřekvapí, že nejdéle spoří na vlastní bydlení lidé v Praze. Za 65 metrový byt tam lidé dají 147 průměrných pražských platů. A pokud bychom vzali v úvahu celorepublikový platový průměr, museli by si lidé našetřit dokonce 174 mezd.

Jen těsně za Prahou zaostal Jihomoravský kraj. Lidé tam na pořízení zmíněného bytu potřebují 137 průměrných regionálních platů.

Naopak suverénně nejlevnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde lidem stačí 46 průměrných mezd.

porizeni-bytu.png
Nejlepší hypotéka online

Nemovitosti zdražily o 75 %

Ve většině krajů navíc potřebná doba spoření meziročně stoupla. Výjimkou je jen Zlínský a Jihočeský kraj, kde lidé loni na vlastní bydlení potřebovali méně průměrných platů než o rok dřív. A také Liberecký kraj, kde se situace meziročně nezměnila.

Problém je, že ceny bydlení rostou výrazně rychleji než platy. Zatímco průměrná cena za metr čtvereční vyskočila o 16 %, průměrná mzda se zvýšila jen o 7 %.

Podle údajů Eurostatu se za posledních 5 let zvedly ceny bytů v České republice dokonce o 59,5 %. Průměr Evropské unie je přitom výrazně nižší – 29,4 %.

České statistiky navíc mluví ještě o větším zdražení. Zatímco v roce 2015 zaplatili lidé za metr čtvereční v průměru 41 800 korun, loni to bylo 73 800 korun. Tedy zhruba o 75 % víc.

Současný problém: ceny materiálu rostou

Zdražování navíc pokračuje. Stavební trh se totiž v posledních měsících potýká s nedostatkem materiálu i pracovních sil.

V praxi to znamená, že stavebníci musí za materiál zaplatit víc peněz. A také přidat na mzdách dělníkům, kteří do Česka často míří ze zahraničí.

Podle květnových dat Českého statistického úřadu stouply ceny stavebních materiálů meziročně o 7,8 %. Za stavební práce pak zaplatíte o 2,7 % víc než před rokem.

S hypotékou stačí jen roční plat

Nejlepší hypotéka online

Z těchto dat jasně vyplývá, že jediným řešením, jak získat dost peněz na vlastní bydlení, je pro většinu lidí hypotéka. Dá vám až 90 % z ceny nemovitosti.

Potřebujete tedy naspořit jen 10 % – tedy zhruba jeden roční plat.

Přestože jsou to stále statisíce korun, rozhodně je ušetříte snadněji než peníze na celý byt či dům. Splátka hypotéky přitom vychází podobně jako měsíční nájemné. Na rozdíl od něj ale vkládáte peníze do vlastní nemovitosti.

Pokud si navíc půjčujete na stavbu domu, můžete se připravit i na zdražování materiálu. Stačí požádat o vyšší půjčku, než nutně potřebujete. Až 20 % z hypotéky totiž můžete nedočerpat. Bez jakýchkoliv sankcí.

Zároveň je třeba říct, že také hypotéky v posledních měsících zdražují. A zřejmě jen tak nepřestanou. Proto se vyplatí využít sáhnout po této půjčce dřív, než sazby ještě vzrostou.

Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. S její pomocí si vyfiltrujete nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. A snadno tak vyberete hypotéku, která se vám nejvíc vyplatí.

ANKETA k článku Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Čerpali jste hypotéku na koupi bytu?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Hypotéka do 75 let: výhody, nevýhody a jak ji získat

14.2.2024 Hypotéka

Naspořit si dost peněz na získání hypotéky a nákup nemovitosti je rok od roku složitější. Výsledkem je, že věk žadatelů stále roste. Jenže čím později požádáte, tím kratší bude doba splatnosti – a tím vyšší budou splátky. Naštěstí si u některých poskytovatelů můžete hypotéku prodloužit až do 75 let. Díky tomu bude splácení jednodušší.

Jak na předčasné splacení hypotéky? 6 možností, kdy je zdarma

12.2.2024 Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. Obvykle se ale žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma.

Důvody, proč se vám nevyplatí hypotéka v eurech

8.2.2024 Hypotéka

Zatímco rok 2023 byl rokem, který hypotékám vůbec nepřál, se začátkem roku 2024 spojeným s poklesem úrokových sazeb pomalu dochází k oživení hypotečního trhu. I když si většina zájemců o hypotéku sjednává půjčku v českých korunách, existují i ti, kteří uvažují o hypotéce v eurech. Nabízí totiž výhodnější úrok, odborníci se ale shodují na tom, že se s hypotékou v eurech můžete spálit.

Z naší bankovní poradny

Zaniklo životní pojištění k hypotéce

Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa

Dobrý den,

Uniqa je pojišťovna, neposkytuje hypotéky. Vaše kamarádka má hypoteční úvěr sjednaný u banky, od Uniqa může mít jen pojištění (životní pojištění, pojištění schopnosti splácet atd.). Dobrým zvykem bývá klienta o ukončení produktu informovat, ale obávám se, že v roce 2024 těžko rozklíčujeme, k čemu došlo či nedošlo v roce 2020. Co se prosím přesně dělo s platbami za pojištění (1 800 Kč/měsíc)? Pokud z účtu platby odcházely a produkt byl již ukončen, měla by kamarádka nárok na vrácení peněz. Nebo došlo v roce 2020 k refixaci úrokové sazby a z důvodu vyššího úroku byla navýšena splátka hypotéky o tuto částku? Za co kamarádka dostane 200 000 Kč? Pokud není pojištěna, neměla by dostat ani korunu. Doporučuji v tomto případě zánik životního/úrazového pojištění ověřit přímo u Uniqa (abychom vyloučili situaci, kdy poradce tahá paní za nos, sám od pojišťovny vyinkasuje 1,5 mil. Kč a paní dá jen 200 000 Kč). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena