Banky.cz Články Spoření Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

9.9.2020 Spoření

Změna názvu, loga a přeměna vzhledu obchodních míst čeká příští rok Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS). K 11. březnu 2021 totiž změní název na ČSOB Stavební spořitelnu a završí tak loni započatou integraci do skupiny ČSOB. 

Klienti díky tomu snadněji dosáhnou na více služeb. „Všechny služby spojené s bydlením naleznou pod jednou střechou a jednou značkou,“ uvedl k přejmenování člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Smlouvy klientů budou platit dál

Přejmenování se klientů nijak nedotkne. Všechny spořicí i úvěrové smlouvy budou i dále platné. „Přejmenováním Českomoravské stavební spořitelny dále posílíme vzájemnou vazbu a spolupráci mezi bankou, Hypoteční bankou, stavební spořitelnou i pojišťovnou,“ dodal Hutka.

Změna vlastnické struktury umožní více propojit všechny služby. „Můžeme nabízet různé kombinace produktů v rámci skupiny a lépe sdílet klientská data. To klientům přináší řadu výhod, ať už v jednoduchosti obsluhy, šíři produktové nabídky nebo nových službách v oblasti digitalizace a on-line prostředí,“ podotkl Hutla.

Liška zůstane i po přejmenování

ČMSS, která působí na trhu od roku 1993 a je největší stavební spořitelnou v České republice, se dostala do povědomí lidí také díky svému maskotovi. Známá Liška, která mimochodem letos slaví 45. narozeniny, proto zůstane spojená se spořitelnou i po přejmenování.

Postupně skončí i Poštovní spořitelna

Součástí skupiny ČSOB je kromě ČMSS i Poštovní spořitelna. I tato značka má postupně skončit. Od začátku listopadu pro ni totiž ČSOB přestane zveřejňovat samostatné obchodní podmínky a sazebník poplatků.

ČSOB avizovala postupné utlumení značky Poštovní spořitelna už dříve. Důvodem je co nejmenší tříštění sil a také šetření nákladů. Proto například už od loňského podzimu mohou klienti využívat pobočky obou poskytovatelů. Zákazníci tak mohou i nadále chodit na pobočky České pošty, jak byli zvyklí, nebo přímo do banky.

Kromě toho mohou klienti Poštovní spořitelny využívat služby, které skupina ČSOB nabízí.

Zájem o úvěry i spoření od Lišky roste

Největší domácí stavební spořitelně, která má zhruba 1,3 milionů klientů, se v prvním pololetí dařilo. Poskytla úvěry v objemu 11,502 miliardy korun, což je meziročně o 14,2 % více.

Za to, že se trhu daří, může touha lidí v České republice po lepším bydlení. „Chtějí kupovat nové bydlení a rekonstruovat to stávající. Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že pětina lidí se chce v blízké době přestěhovat, současná situace na tom nic nezměnila,“ vysvětlil důvody růstu zájmu místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Kromě úvěrů rostl i zájem o stavební spoření. Českomoravská stavební spořitelna v 1. pololetí sjednala 93 576 smluv, což je meziročně o 3,4 % více. „Za celý rok ale zřejmě stavební spořitelny uzavřou méně smluv než loni, příští rok počítáme s opětovným nárůstem zájmu,“ předpovídá Maier.

Úroky na spořicích účtech padají

O stavební spoření je zájem, protože zůstává jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení peněz s téměř nulovým rizikem. Navíc doby, kdy se dalo vydělávat jen na spořicích účtech, už jsou pryč.

I banky, které ještě na začátku roku nabízely úročení alespoň 1,5 %, úroky snížily už v první polovině letošního roku. Reagovaly tak na pokles sazeb centrální banky.

Česká národní banka totiž během 3 měsíců hned několikrát snížila své sazby. Vedly ji k tomu 2 důvody:

  • snaha zmírnit dopady vládních opatření proti šíření koronavirové epidemie,
  • obavy z předpokládané ekonomické krize.

Základní sazba tak postupně klesla z 2,25 % na pouhých 0,25 %. Česká národní banka si od toho slibuje dostupnější půjčky pro zaměstnance, podnikatele i firmy.

Právě základní sazba totiž určuje, s jakým úrokem si centrální banka půjčuje peníze od komerčních bank. A tedy s jakým zhodnocením mohou banky počítat. Právě to přímo ovlivňuje i sazby spořicích produktů.

Trinity snižuje úroky už podruhé

Většina bank přistoupila ke snížení úrokové sazby na spořicích účtech už v první polovině roku. Platí to i o Trinity Bank, která ale ve snižování pokračuje také nyní. Například na spořicím účtu Výhoda + klesl úrok z 0,4 % na 0,2 %.

Změny se kromě spořicích účtů dotkly i termínovaných vkladů. Úroků u nich spadly zhruba na polovinu.

Banka změnu obhajuje tím, že reaguje na současný vývoj na trhu. Oporu má také ve svých obchodních podmínkách, které určují, že při změně referenční sazby může změnit úroky, a to prakticky ze dne na den.

Vyplatí se ještě spořicí účet?

I když úrokové sazby klesly u bank pod 1 %, spořicí účet má stále svůj smysl. Nabízený úrok sice inflaci vyrovnat nezvládne, ale peníze alespoň ztrácí hodnotu o něco pomaleji. Zároveň je máte vždy po ruce, stejně jako na běžném účtu, a při nečekaných situacích je můžete využít.

Oproti investicím je spořicí účet také velmi bezpečným způsobem, jak alespoň trochu peníze zhodnotit. Všechny vklady jsou totiž ze zákona pojištěné. I kdyby banka zkrachovala, máte jistotu, že o peníze nepřijdete.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 129

KOMENTÁŘE k článku Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Přidejte nový komentář

spoření s Liškou, Komentoval(a): Hana Kurzová

28.4.2021 15:13:14
Dobrý den. Prosím Vás o informaci,na koho a kam se máme obrátit s projednáním o ukončení stavebního spoření a při řešení penzijního spoření. Je pobočka Lišky vůbec ještě ve Dvoře Králové nad Labem,nebo musíme jezdit do Trutnova?Prosím o kontakt,kdo je oprávněn se mnou o mých penězích jednat?Jejich kanceláře po městě zmizeli. Děkuji Vám. Hana Kurzová

dotaz, Komentoval(a): Líba Budínská

21.6.2021 10:01:56
Chceme osobní kontakt k projednání již uzavřené smlouvy a nevíme kam se obrátit v Jablonci nad Nisou. pobočka v Podhorské ulici již nefunguje ?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena