Banky.cz Články Spoření Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

9.9.2020 Spoření

Změna názvu, loga a přeměna vzhledu obchodních míst čeká příští rok Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS). K 11. březnu 2021 totiž změní název na ČSOB Stavební spořitelnu a završí tak loni započatou integraci do skupiny ČSOB. 

REKLAMA
REKLAMA

Klienti díky tomu snadněji dosáhnou na více služeb. „Všechny služby spojené s bydlením naleznou pod jednou střechou a jednou značkou,“ uvedl k přejmenování člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Smlouvy klientů budou platit dál

Přejmenování se klientů nijak nedotkne. Všechny spořicí i úvěrové smlouvy budou i dále platné. „Přejmenováním Českomoravské stavební spořitelny dále posílíme vzájemnou vazbu a spolupráci mezi bankou, Hypoteční bankou, stavební spořitelnou i pojišťovnou,“ dodal Hutka.

Změna vlastnické struktury umožní více propojit všechny služby. „Můžeme nabízet různé kombinace produktů v rámci skupiny a lépe sdílet klientská data. To klientům přináší řadu výhod, ať už v jednoduchosti obsluhy, šíři produktové nabídky nebo nových službách v oblasti digitalizace a on-line prostředí,“ podotkl Hutla.

Liška zůstane i po přejmenování

ČMSS, která působí na trhu od roku 1993 a je největší stavební spořitelnou v České republice, se dostala do povědomí lidí také díky svému maskotovi. Známá Liška, která mimochodem letos slaví 45. narozeniny, proto zůstane spojená se spořitelnou i po přejmenování.

Postupně skončí i Poštovní spořitelna

Součástí skupiny ČSOB je kromě ČMSS i Poštovní spořitelna. I tato značka má postupně skončit. Od začátku listopadu pro ni totiž ČSOB přestane zveřejňovat samostatné obchodní podmínky a sazebník poplatků.

ČSOB avizovala postupné utlumení značky Poštovní spořitelna už dříve. Důvodem je co nejmenší tříštění sil a také šetření nákladů. Proto například už od loňského podzimu mohou klienti využívat pobočky obou poskytovatelů. Zákazníci tak mohou i nadále chodit na pobočky České pošty, jak byli zvyklí, nebo přímo do banky.

Kromě toho mohou klienti Poštovní spořitelny využívat služby, které skupina ČSOB nabízí.

Zájem o úvěry i spoření od Lišky roste

Největší domácí stavební spořitelně, která má zhruba 1,3 milionů klientů, se v prvním pololetí dařilo. Poskytla úvěry v objemu 11,502 miliardy korun, což je meziročně o 14,2 % více.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Za to, že se trhu daří, může touha lidí v České republice po lepším bydlení. „Chtějí kupovat nové bydlení a rekonstruovat to stávající. Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že pětina lidí se chce v blízké době přestěhovat, současná situace na tom nic nezměnila,“ vysvětlil důvody růstu zájmu místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Kromě úvěrů rostl i zájem o stavební spoření. Českomoravská stavební spořitelna v 1. pololetí sjednala 93 576 smluv, což je meziročně o 3,4 % více. „Za celý rok ale zřejmě stavební spořitelny uzavřou méně smluv než loni, příští rok počítáme s opětovným nárůstem zájmu,“ předpovídá Maier.

Úroky na spořicích účtech padají

O stavební spoření je zájem, protože zůstává jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení peněz s téměř nulovým rizikem. Navíc doby, kdy se dalo vydělávat jen na spořicích účtech, už jsou pryč.

I banky, které ještě na začátku roku nabízely úročení alespoň 1,5 %, úroky snížily už v první polovině letošního roku. Reagovaly tak na pokles sazeb centrální banky.

Česká národní banka totiž během 3 měsíců hned několikrát snížila své sazby. Vedly ji k tomu 2 důvody:

  • snaha zmírnit dopady vládních opatření proti šíření koronavirové epidemie,
  • obavy z předpokládané ekonomické krize.

Základní sazba tak postupně klesla z 2,25 % na pouhých 0,25 %. Česká národní banka si od toho slibuje dostupnější půjčky pro zaměstnance, podnikatele i firmy.

Právě základní sazba totiž určuje, s jakým úrokem si centrální banka půjčuje peníze od komerčních bank. A tedy s jakým zhodnocením mohou banky počítat. Právě to přímo ovlivňuje i sazby spořicích produktů.

Trinity snižuje úroky už podruhé

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Většina bank přistoupila ke snížení úrokové sazby na spořicích účtech už v první polovině roku. Platí to i o Trinity Bank, která ale ve snižování pokračuje také nyní. Například na spořicím účtu Výhoda + klesl úrok z 0,4 % na 0,2 %.

Změny se kromě spořicích účtů dotkly i termínovaných vkladů. Úroků u nich spadly zhruba na polovinu.

Banka změnu obhajuje tím, že reaguje na současný vývoj na trhu. Oporu má také ve svých obchodních podmínkách, které určují, že při změně referenční sazby může změnit úroky, a to prakticky ze dne na den.

Vyplatí se ještě spořicí účet?

I když úrokové sazby klesly u bank pod 1 %, spořicí účet má stále svůj smysl. Nabízený úrok sice inflaci vyrovnat nezvládne, ale peníze alespoň ztrácí hodnotu o něco pomaleji. Zároveň je máte vždy po ruce, stejně jako na běžném účtu, a při nečekaných situacích je můžete využít.

Oproti investicím je spořicí účet také velmi bezpečným způsobem, jak alespoň trochu peníze zhodnotit. Všechny vklady jsou totiž ze zákona pojištěné. I kdyby banka zkrachovala, máte jistotu, že o peníze nepřijdete.

ANKETA k článku Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 130

KOMENTÁŘE k článku Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Přidejte nový komentář

spoření s Liškou, Komentoval(a): Hana Kurzová

28.4.2021 15:13:14
Dobrý den. Prosím Vás o informaci,na koho a kam se máme obrátit s projednáním o ukončení stavebního spoření a při řešení penzijního spoření. Je pobočka Lišky vůbec ještě ve Dvoře Králové nad Labem,nebo musíme jezdit do Trutnova?Prosím o kontakt,kdo je oprávněn se mnou o mých penězích jednat?Jejich kanceláře po městě zmizeli. Děkuji Vám. Hana Kurzová

dotaz, Komentoval(a): Líba Budínská

21.6.2021 10:01:56
Chceme osobní kontakt k projednání již uzavřené smlouvy a nevíme kam se obrátit v Jablonci nad Nisou. pobočka v Podhorské ulici již nefunguje ?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena