Která banka poskytuje hypotéku i na spoluvlastnický podíl?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, která banka sjedná hypotéku i na spoluvlastnický podíl? Jedná se o hypotéku ve výši 700tis na byt o podílu 23/100 v bytovém domě - dům má odhad na 3mil, byt na 800tis.

Dobrý den,

spoluvlastnictví není problém, pakliže dají ostatní vlastníci souhlas se zástavou nemovitosti (což může být poněkud obtížné získat). Dát bance do zástavy na hypotéku lze pouze celou nemovitost, ne její část.

Postupujte následovně:

  • zeptejte se ostatních vlastníků, jestli by Vám náhodou nepodepsali souhlas se zástavou celé nemovitosti (asi souhlasit nebudou, nemají důvod - pokud se nejedná např. o rodinu, ale i zde by byla na místě obezřetnost)
  • tvoří-li Váš podíl (23/100) oddělitelnou bytovou jednotku, lze bytový dům nechat na katastru rozdělit na jednotlivé byty - pak už by s hypotékou problém nebyl (už byste nevlastnila 23/100 domu, ale 100/100 bytu)
  • pokud dům nelze rozdělit na bytové jednotky, nezbude Vám než si půjčit na spotřebitelský úvěr (s úrokem 7-8% místo 1,5-2%), neboť byste neměla co dát do zástavy (pakliže nevlastníte ještě jinou nemovitost, kterou by šlo ručit)