Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #3176, Na hračky

Na hračky, Půjčka

GM

Dobrý den, včera jsem si na mall.cz chtěla koupit na splátky Domeček pro panenky Woody. Jen jsem z časových důvodů objednávku nedokončila. Z Mall.cz mi však přišel e-mail, že je má objednávka v předběžném schválení. Je tomu tak? Od vaši společnosti mi žádný e-mail nepřišel. ...Objednávka byla na moje jméno tedy Gabriela Macečková. Děkuji za odpověď připadne info jaky bude další postup....

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

doufám, že žertujete - přece se nechcete zadlužit kvůli nákupu hraček a riskovat pro takovou malichernost exekuce a osobní bankrot. Každá mikro-půjčka, půjčka, spotřebitelský úvěr, nákup na splátky či hypotéka představuje nemalé riziko. S půjčováním peněz je to jako s ohněm - dobrý sluha, špatný pán. V životě se vyplatí takto riskovat a peníze si půjčovat jen z velmi závažných důvodů - např. nákup nemovitosti pro vlastní bydlení. Půjčovat si na hračky, dárky, vybavení domácnosti, dovolenou - to je velmi nerozumné. Poradny pro dlužníky jsou plné maminek, které tam opakují stále stejný příběh - dítě nutně potřebovalo novou hračku, mobil, počítač, atd. To nejlepší, co pro svoje děti můžete udělat, je žít bez dluhů. 

Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ŠL

#8098, Vybrali mi peníze z bankomatu, měla jsem PIN v peněžence, Podvod, 21.11.2019

Pokračování dotazu č. 8097: Abych reagovala na Váš dotaz, v době kdy jsem sepisovala hlášení na policii jsem si nebyla schopna vybavit co vše jsem v peněžence měla, byla mi ukradena v budově MŠ takže pachatel byl někdo kdo mě více či méně zná, mě či mou dceru, co tuto MŠ navštěvuje. Vzhledem k rychlosti akce vše nasvědčuje tomu, že to byla plánovaná akce. Nejsem u policie, takže nemám možnost se seznámit s detaily dokud mi policie nedá nějaké info. A pokud se ptáte na PIN, měla jsem za to, že byl v peněžence. Ovšem onen papírek jsem našla doma, spolu s údaji přihlašovacími k účtu a ebanking. Mám zaplaceno pojištění proti ztrátě či krádeži a do této chvíle nejen že banka neuskutečnila vyrovnání škody ale zároveň mi naúčtovala i novou kartu, která pod ono roční pojištění také spadala. Takže opravdu parádní stav. Zkusím to tedy písemnou cestou a pokud banka nepřistoupí na odškodnění, budu nucena hnát to výš. Celá situace mě dostala do velkých problémů spojených nejen s vyřizováním dokladů, ale nemohu se ani vrátit do práce, která je důležitým pilířem naší ekonomické situace (mě a mých dětí), přesto děkuji za Váš čas. Nebudu tedy uvádět žádné odstavce zákona, pokud reklamace bude mít i bez nich váhu. Krásný zbytek dne.

Dobrý den, děkuji za doplnění. Mám pro Vás bohužel velmi špatnou zprávu. Pokud jste měla PIN napsaný na lístečku v peněžence, banka Vám pravděpodobně žádnou náhradu neposkytne, neboť pochybení (a to velmi hrubé) je 100% na Vaší straně (pravděpodobně ani pojištění tuto událost krýt nebude). Je zcela zbytečné "to hnát výše". Je to stejné jako kdyby Vám zloděj vykradl byt a Vy jste pojišťovně oznámila "nechala jsem klíč pod rohožkou, chci po Vás náhradu").  Na náhradu škody máte samozřejmě nárok, ale od pachatele. Banka zde opravdu nepochybila. Ve smluvních podmínkách je zdůrazněno, že máte chránit PIN před zneužitím (nikomu ho nesdělovat ani si ho nikam nepsat). Banky a legislativa se neustále snaží zpřísňovat bezpečností opatření coby prevence před krádežemi a podvody tohoto typu. U všech transakcí je tak dnes tzv. více faktorová autorizace (např. při přihlášení do internetbankingu zadáváte nově mimo hesla i potvrzovací SMS kód nebo potvrzení přes mobilní aplikaci a to buď dalším heslem nebo biometrickými údaji). Dříve šly peníze z karty odcizit bez zadání PINu (zloději stačilo znát číslo karty, datum expirace a CVC kód - všechny tyto údaje jsou napsané na kartě). Proto máme PINy a ověřování přes mobil, aby pouhá krádež karty neumožnila zloději vybrat peníze.

ŠL

#8097, Neoprávněný výběr z bankomatu, Běžný účet, 21.11.2019

Pokračování dotazu č. 8096: Ještě jednou dobrý den, děkuji za bleskovou odpověď. O neoprávněném výběru jsem se dozvěděla přes infolinku dané banky, kdy mi bylo přesně sděleno kdy, kde k tomu došlo a slovy operátora mi bylo sděleno že je potřeba tuto skutečnost nahlásit v řádech 15 hodin tuším, což se stalo, protože i v policejním protokolu stojí přesně doba, kdy mi byla karta atd odcizena. Navíc z kamery v bankomatu se dá přesně určit, že jsem výběr nepovedla já. Mám i svědky, že v době výběru jsem se vyskytovala v jiné části města. Mám tedy písemně (emailem) podat reklamaci i bez uvedení konkrétních paragrafu zákona o platebním styku? Částka co mi zmizela z účtu byla vyšší než 5 000 Kč. Celková škoda včetně hotovosti atd vyšší než 8 000 Kč. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, reklamaci podejte bez uvedení paragrafů (to by ničemu nepomohlo). Nicméně tento výběr z bankomatu může být problematický, protože peníze bankomat nevydá bez zadání PINu a ten jste znala pouze Vy. Jsou podvodníci, kteří se na krádeže z bankomatů specializují. Ti na bankomat instalují čtečku karet a malou kameru, které umí platební kartu zkopírovat a natočit zadání PINu. V takovém případě by Vám ale nikdo nekradl kartu, neboť by ji měl již zkopírovanou. Netušíte, jak se mohl pachatel dostat k Vašemu PINu? Skutečně nikdo mimo Vás ho nemohl znát. 

SL

#8096, Odcizená platební karta, Banka, 21.11.2019

Dobrý den, dne 12.11 mi byla odcizena peněženka se všemi doklady a půl hodiny po té zneužita karta, došlo ke dvěma neautorizovaným výběrům. Kartu jsem blokovala a vše nahlásila na policii. Bohužel k výběrům došlo před blokaci karty, nějakou chvíli zabralo než mě na infolince podle bezpečnostních pravidel prověřili. Můj dotaz zní, jaká část zákona o platebním styku pojednává o zneužití karty popř o neautorizovaném výběru? Ráda bych podala reklamaci a v jejím textu bych ráda uvedla konkrétní paragrafy zákona. Moc děkuji. Čekat až policie zasáhne a něco vypátrá bohužel nemohu, vzhledem k mé ekonomické situaci, kdy mě onen pachatel připravil o celý můj měsíční příjem a tudíž jsme já a mé tři děti zůstaly úplně bez prostředků. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den, obecně platí, že do momentu nahlášení odcizené karty a její blokace ručíte za škodu Vy a po tomto momentu banka. Bez znalosti PINu lze dnes provést pouze 10 hotovostních operací do 500 Kč, takže i případná krádež karty by Vás měla připravit max. o 5 000 Kč. Online transakce se povinně autorizují přes SMS/mobilní aplikaci. Nad rámec zákona některé banky poskytují náhrady i v případech, kdy jim to legislativa neukládá. Reklamaci tak zkuste podat a uvidíte. Třeba Vám banka část peněz vrátí.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR